با مشارکت گسترده کردستانی‌ها؛ آوای خوش مولودی‌خوانی در کردستان طنین‌انداز شد

همزمان با ماه ربیع الاول و میلاد حضرت محمد (ص) آوای خوش مولودی خوانی در آسمان کردستان طنین انداز شده است

همزمان با ماه ربیع الاول و میلاد حضرت محمد (ص) آوای خوش مولودی خوانی در آسمان کردستان طنین انداز شده است و مردم این استان همراه با دیگر مردم کشورمان ضمن برگزاری برنامه های متعدد مولودی خوانی، میلاد رسول خاتم محمد مصطفی (ص) را به جشن و شادی می پردازند.
به نقل از مهر، مردم استان کردستان سالهای سال است که همزمان با آغاز ماه مبارک ربیع الاول برنامه های متعددی را تدارک می بینند که برگزاری مراسم مولودی خوانی در این استان از اهمیت زیادی برخوردار بوده است و به همین دلیل نیز این روزها مراسم های مولودی خوانی در مساجد، تکایا و حتی منازل شخصی برگزار می شود.
با وجود گذشت سالهای بسیار مراسم های مولودی خوانی در استان کردستان اهمیت بیشتری پیدا کرده است و به همین دلیل مردم رغبت بیشتری برای برگزاری و حضور در این برنامه ها پیدا کرده اند و به همین دلیل است که تدارک برای برگزاری مراسم های مولودی خوانی در کردستان از روزها و هفته های قبل از آغاز ماه مبارک ربیع الاول آغاز می شود.
جمعیت استان کردستان همانند چند استان دیگر کشور تلفیقی از مردمان شیعه و سنی است که همه ساله با شور و شوق فراوان به استقبال میلاد پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) می روند و با برگزاری برنامه های متعدد این ایام را گرامی می دارند.
از سالهای گذشته تا کنون برگزاری مراسم های مولودی در استان کردستان برگزار شده است و این روزها نه تنها از اهمیت این مراسم کاسته نشده که حتی بر اهمیت آن نیز افزوده شده است و به همین دلیل هم میزان مشارکت و حضور مردم در مراسم های مولودی خوانی با افزایش چشمگیری مواجه بوده است.
 
بیش از سه هزار تکیه و مسجد در کردستان میزبان مراسم های مولودی خوانی
 
در استان کردستان بیش از سه هزار مسجد و تکیه و مکان های مذهبی وجود دارد که به جز ماه ربیع الاول در هر هفته حداقل یک مولودی خوانی در مساجد برگزار می شود و در ماه ربیع الاول (ماه مولود) نیز در تمامی مساجد و اکثر منازل مراسم مولودی خوانی برگزار خواهد شد.
یکی از سنت های دیرینی که همچنان در شهرها و روستاهای استان کردستان برگزار می شود، برپایی مراسم های مولودی خوانی است به نحوی که امروزه علاوه بر مساجد و تکایا اکثر منزل های شخصی نیز در ایام ماه ربیع الاول میزبان کسانی است که به عشق مهربانی محمد مصطفی (ص) در یک محفل جمع شده و به راز و نیاز با خداوند بزرگ می پردازند.
مراسم مولودی خوانی به شکلی است که اشعاری با نثر زیبا در وصف حضرت محمد (ص) از کودکی تا زمان وفات سروده شده است و یک نفر که صدای خوش دارد همراه با نوای دف، دو طبل و شمشال آنها را می خواند و جمع حاضر نیز بعضی از مصراع ها را تکرار کرده و مراسم این گونه ادامه می یابد.
در این مراسم ابتدا چند آیه از قرآن مجید تلاوت می شود، بعد از بیان مقدمه ای کوتاه، فصلی از “قصیده بردیه” خوانده می شود، این اولین و معمولی ترین بخش از مولودخوانی است.
همه حاضران در این محفل این اشعار را حفظ هستند و همزمان و همصدا در نوبت خود، شعرهای سربند را تکرار می کنند که نوای خوش به وسیله دف، تاس، دوطبله و گاهی شمشال نیز همراه می شود.
 
مولودنامه اشعاری زیبا و روان در وصف حضرت محمد (ص) از کودکی تا زمان رحلت ایشان است
 
بعد از پایان این بخش از مراسم، سخنران که معمولا یکی از روحانیون حاضر در این محفل است بحثی را آغاز می کند که محتوای آن عظمت قرآن یا شخصیت و رسالت پیامبر (ص ) یا هر مطلب دینی دیگری است که بیشتر جنبه تشویق مسلمانان برای تازه کردن عهد و پیمانشان با خدا را دارد و سپس مراسم با برگزاری برنامه های دیگری پیگیری می شود.
بعد از آن موضوع اصلی مولود نامه شروع می شود و آن تاریخچه ای است قبل از تولد حضرت محمد (ص)، دوران کودکی و نوجوانی و جوانی و شناخت خدا و عبادات و چگونگی بعثت آن حضرت که با سروده های بسیار روان و شیوا توسط افراد خوش صدا و به نوبت خوانده می شود و جمع حاضر همراهی می کنند.
در پایان با خواندن خطبه الوداع که آخرین خطبه پیامبر (ص ) است، حاضران به احترام حضرت به پا می خیزند و رو به قبله ایستاده آوای خوش “یا محمد مصطفی” را می خوانند و نیز برای حاضران، شفای بیماران، ترقی اسلام و مسلمین به طور دسته جمعی در فضایی سرشار از سرور و قلب هایی پر از محبت، ایمان، معنویت و اخلاص به پیغمبر (ص) دعا می کنند.
این مراسم به شکلی گسترده تر و با مشارکت جمعی از اهالی محل در مساجد نیز برگزار و در آن گروه های دف نوازی و مولودی خوانی به اجرای برنامه می پردازند و اقشار مختلف مردم نیز سعی می کنند که حضوری گسترده و پرشور در این گونه برنامه ها داشته باشند.
نذر و نذورات در ماه مولود در میان مردم کردستان از جایگاهی ویژه برخوردار است و به همین دلیل نیز مردم سعی می کنند با توزیع انواع غذا، خرما و دیگر محصولات در دسترس بین مردم و خانواده های بی بضاعت ایام ماه مولود را گرامی بدارند.
توزیع نذر و نذورات در ایام ماه مولود نیز در استان کردستان رونق خاصی دارد به گونه ای که هر فرد به اندازه وسع و توانایی خود در این ایام اقدام به توزیع نذورات کرده و بیشتر آن را در میان افراد نیازمند توزیع می کند.
توزیع نذورات در مناطق روستایی کردستان نیز با شکوه بیشتری از گذشته دنبال می شود و به گونه ای است که هر خانواده ای معمولا یک گوسفند را از ابتدای سال برای مولوی در ایام میلاد حضرت محمد (ص) قرار داده و در این ماه گوشت آن را در بین مردم و خانواده های همسایه و نیازمند توزیع می کند.
در کنار این گونه برنامه ها دیدار از خانواده هایی که در طول سال جاری یکی از اقوام خود را از دست داده و کمک به آزاد سازی زندانیان و افراد نیازمند از دیگر آیین هایی است که در مناطق مختلف کردستان و در ایام ماه ربیع الاول برگزار می شود.
طی چند سال اخیر نیز شماری از ادارات و سازمان های دولتی استان کردستان با برگزاری مراسم های بزرگ مولودی خوانی از این ماه مبارک استقبال می کنند و البته برگزاری مراسم های مردمی و با محوریت مردم در مساجد و منازل شخصی همچنان اهمیت زیادی دارد و با شور و شکوه خاصی برگزار می شود.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *