خانه / جریانات تکفیری /  برای شکست داعش باید کردهای سوریه را تسلیح کرد / آنتونی جِی. بلینکن*

 برای شکست داعش باید کردهای سوریه را تسلیح کرد / آنتونی جِی. بلینکن*

سرویس جهان- ترامپ رئیس جمهور آمریکا هنگامی که (احتمالاً طی همین هفته) اداره ی نخستین جلسه اش با شورای امنیت ملی را عهده دار شود، به احتمال زیاد رودروری تصمیمی قرار گیرد که همان قدر که فوریت دارد، پیچیده هم هست: اینکه آیا کردهای سوریه را که آماده ی آزادسازی رقه پایگاه اصلی داعش در سوریه هستند، تسلیح کند یا خیر.

بازپس گیری رقه و در کنار آن شهر موصل در عراق که نیروهای عراقی با پشتیبانی ائتلاف به رهبری آمریکا حدود نیمی از آن را آزاد کرده اند، به شکل مؤثری خلافت خودخوانده ی داعش را از بین می برد. این اتفاق پیامدهای طاقت فرسایی برای داعش دارد. داعش دیگر کنترل هیچ منطقه ی مهمی را که بتواند در آن پیکارجویان خارجی را مأوی و آموزش دهد یا از منابع آن بهره برداری کند، در دست ندارد و اساس مهم ترین روایت خود را که برپایی دولتی واقعی است، از دست می دهد.
در همان حال که طناب دار به دور گردن داعش انداخته می شود، این گروه کوشیده است که با توطئه چینی، الهام بخشی یا حملات کورکورانه در سراسر دنیا خود را با این موقعیت جدید وفق دهد. این حملات کورکورانه شامل موارد زیر می شود: حمله به کلوب شبانه ای در شهر اورلاندوی ایالت فلوریدای آمریکا، حمله به تفرج گاهی ساحلی در نیس فرانسه، حمله به کافه ای در داکای بنگلادش و حمله به میدانی در استانبول. به اعضای جدید گفته می شود که در سرزمین خود بمانند و همان جا دست به حمله بزنند. پیکارجویان خارجی را از عراق و سوریه بیرون می کنند و به کشورهای خود برمی گردانند. داعش حملات خارجی اش را از رقه هدایت می کند. فوریت آزادسازی رقه از اینجا می آید.
تنها پیکارجویانی که توانایی تصرف رقه را دارند، پیکارجویان کارآمدترین متحد ما بر روی زمین یعنی نیروهای سوریه ی دموکراتیک هستند. این نیروها ترکیبی از اعراب و کردها هستند و گروه شبه نظامی کردِ یگان های مدافع خلق نیروی عمده ی آن به شمار می روند. داعش با تک تیراندازها، حملات انتحاری و تله های انفجاری شدیداً دست به مقاومت می زند و نیروهای سوریه ی دموکراتیک تنها در صورتی می موفق به بازپس گیری رقه می شوند که برای درهم شکستن مقاومت داعش تسلیح شوند.
پنتاگون در آخرین روزهای دولت اوباما می گفت که برای انجام این کار بی درنگ خواهان اجازه ی ترامپ می شود. پنتاگون به درستی می خواهد که در محاصره ی رقه از توان نیروهای سوریه ی دموکراتیک بهره ببرد.
پنتاگون همچنین مصمم است که برای چندصد نیروی عملیات ویژه ای که باراک اوباما به سوریه فرستاد، کارآمدترین متحد ممکن را دست و پا کند.
پس اشکال کار کجاست؟ ترکیه، متحد عضو ناتوی آمریکا و یکی از بازی گران کلیدی در سوریه، به شدت مخالف هرگونه حمایت آمریکا از کردهای سوریه به ویژه یگان های مدافع خلق است. ترکیه از پیوستگی این گروه شبه نظامی با حزب کارگران کردستان معروف به پ ک ک (گروهی تروریستی که چند دهه است ترکیه را به ستوه آورده) خشمگین است.
خاتمه ی آتش بس بین دولت ترکیه و پ ک ک منجر به حملات مکرر این گروه کرد و یک کارزار در زمین سوخته از سوی دولت شده است. استدلال آنکارا این است که هرگونه کمکی که آمریکا به شبه نظامیان یگان های مدافع خلق بکند، به دست پ ک ک می رسد و از آن برای کشتن مردم ترکیه استفاده می شود.
من در مقام قائم مقام وزیر امور خارجه ی آمریکا ساعات زیادی را صرف گفت وگو با همتایان ترک خود کردم که به سازش موقتی برای تداوم حمایت آمریکا از نیروهای سوریه ی دموکراتیک دست یابیم. آنها در تمام برهه ها (از آزادسازی منبج در شمال شرق سوریه گرفته تا محاصره ی رقه) خشمگینانه اعتراض و تهدید می کردند که این کار برای ما عواقبی دارد که شامل مواردی مانند منع دسترسی ائتلاف جهانی به پایگاه هوایی اینجرلیک و کندسازی عملیات ضدتروریسم می شد. موج تبلیغات ضد آمریکایی ناگهان در رسانه های ترکیه شدت می گرفت. هر بار اوباما باید مستقیماً به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تضمین می داد تا راه تنها در حدی که بتوان کار را ادامه داد، هموار شود.
اگر ترامپ با توصیه ی پنتاگون مبنی بر تسلیح نیروهای سوریه ی دموکراتیک موافقت کند، جلب همکاری اردوغان به عهده ی او خواهد بود. این نخستین آزمون پرالتهابِ مهارت های دیپلماتیک ترامپ خواهد بود. شگردهایی برای این کار وجود دارد.
اول اینکه ترامپ باید تصریح کند که هیچ چیزی به اندازه ی شکست داعش برای او اولویت ندارد و در مورد رقه نمی توان منتظر ماند. فشار دادن دکمه ی توقف و جست و جوی موهوم برای یافتن یک نیروی آزادی بخش جایگزین که در مقابل ترکیه سربه راه تر باشد، هرگونه اقدام درمورد رقه را ماه ها به تعویق می اندازد.
دوم اینکه هرگونه کمکی که ما در اختیار نیروهای سوریه ی دموکراتیک می گذاریم، باید به این عملیات اختصاص داشته باشد، به این معنا که باید تنها به اندازه ی کافی برای انجام کار در رقه باشد نه طوری که خطر تقسیم آن با پ ک ک را به دنبال داشته باشد. نیروهای ویژه ی آمریکا باید تضمین کنند که نیروهای سوریه ی دموکراتیک از این منابع تنها برای هدف مورد نظر استفاده می کنند. ما باید مصر به تعهد گرفتن از نیروهای سوریه ی دموکراتیک باشیم که از هیچ سلاحی علیه ترکیه استفاده نکنند، رقه را پس از آزادسازی به نیروهای محلی واگذار کنند، به وحدت ارضی سوریه احترام بگذارند و خود را از پ ک ک متمایز کنند.
سوم اینکه معطوف کردن حواس نیروهای سوریه ی دموکراتیک به رقه حواس این نیروها را از مرز ترکیه و سوریه و هرگونه تلاش کردهای سوریه برای اتصال مناطق تحت کنترل شان در قالب یک منطقه یا دولت به هم پیوسته منحرف می کند. نیروهای سوریه برای جلوگیری از ظهور چنین دولتی وارد خاک سوریه شدند. ترامپ باید مخالفت ما با وقوع چنین اتفاقی را صراحتاً تکرار کند.
چهارم اینکه ترکیه می خواهد که الباب شهر تحت کنترل داعش را پیش از کردهای سوریه تصرف کند. ترامپ باید از پشتیبانی هوایی قوی آمریکا برای عملیات ترکیه در آنجا حمایت وعزم ما برای کمک به ترکیه در تثبیت یک منطقه ی حائل وسیع تر در شمال سوریه را تصریح کند.
پنجم اینکه ترامپ باید از ترکیه در جنگ با پ ک ک حمایت مضاعف به عمل آورد از جمله اینکه به یافتن رهبران این گروه که در کوهستان قندیل عراق در سوراخ چپیده اند، کمک کند.
و سرانجام اینکه ترامپ باید در مورد دستور اجرایی هفته ی پیش تجدید نظر کند. داعش در حال حاضر مثل مار زخم خورده است و این دستور خطر آن را به دنبال دارد که به گنج بادآورده ای برای عضوگیری جهادی ها تبدیل شود و در همین حال درهای آمریکا را به روی همان کسانی ببندد که جنگ زمینی با داعش را عهده دار شده اند.
منبع: نیویورک تایمز

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

 
* آنتونی جی. بلینکن که قائم مقام سابق وزیر امور خارجه ی آمریکا در دولت اوباما بوده است، از همکاران ستون نویس نیویورک تایمز است.
کد مطلب: ۱۲۳۲۱۷  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۳  |  ساعت: ۲۱ : ۴۲

شناسه خبر : 2401

این خبر رو هم ببینید

واکنش علی شمخانی به ساخت فیلم «بانوی بهشت»

دبیر شورای عالی امنیت ملی در توئیتی نوشت: سیاست‌های محور غربی، عبری و عربی ذیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =