خانه / اجتماعی / بررسی بازنمایی زن، در شعر شیرکو بیکس

بررسی بازنمایی زن، در شعر شیرکو بیکس

سمینار  (وبینار) بازنمایی زن در شعر شیرکو بیکس با سخنرانی دکتر حسین محمدزاده استاد جامعه شناسی دانشگاه پیام نور استان کردستان از طریق سامانه الکترونیکی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش کَرد پرس، در ابتدای این وبینار این جامعه شناس به معرفی بیوگرافی شیرکو بیکس پرداخت و گفت: شیرکو از شاعران نامدار است که بیش از ۴۰ اثر ادبی را در طول ۵۵ سال(۱۹۴۰-۲۰۱۳م) حیات ادبی خویش تقدیم جامعه کرده است، شعر او شرح داستان زندگی اجتماعی و رنج زیستن در جامعه زمان خویش است.

دکتر محمدزاده با اشاره به اینکه شیرکو بیکس  یکی از شاعران معاصر کُرد با چهره ای جهانی است که حوادث، تغییر و تحولات اجتماعی و سیاسی در آثارش نقشی پررنگ دارد، یادآور شد: او شاعری است دردمند و متعهد با تولید انبوه که بخشی از شعرهایش به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده و خوانندگان وسیعی در عرصه گیتی دارد.

عضو علمی دانشگاه پیام نور کردستان با بیان اینکه شیرکو در اشعار خود به موضوعات مختلفی پرداخته است، گفت: یکی از این موضوعات “زن و مسئله زنان” است که از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

این استاد دانشگاه به بیان شیوه و روش تحقیق علمی خود پرداخت و گفت: جامعه آماری تحقیق شامل مجموعه دواوین شاعر در ۸ جلد چاپ ۲۰۰۹ است که برای اطمینان از درک درست محتوی ۲ جلد کتاب “خاطرات شیرکو” و کتاب “۹۵۵ دقیقه مصاحبه با شیرکو” نیز بررسی‌شده است.

وی عنوان کرد: محتوی آثار نشان می­دهند که زن یکی از موضوعات پایدار در شعر این شاعر است. در آثار شاعر زن در ۷ مقوله و به ‌عنوان: مادر، همسر، معشوق، رفیق، انقلابی، مسئله اجتماعی  و انسان بازنمایی شده است، در عین حال شعر و زبان او سرشار از احساس زیبایی و در عین‌ حال درد و رنج زنان است.

این جامعه شناس با بیان اینکه، زن در اشعار شیرکو در نقش‌ها و اشکال مختلفی بازتاب یافته است که در کل قابل‌تقسیم به ۲ بخش نقش‌های سنتی و مدرن است، تشریح کرد:  در بخش سنتی یعنی زن به‌عنوان یار و زن به‌عنوان مادر در همان نقش­های عاطفی و خانوادگی سابق منتهی در قالبی نو بیان‌شده است. اما در بخش دیگر زن دارای چهره دیگری بوده که دنبال حق طلبی، آزادی، حقوق شهروندی و اجتماعی و… است.

دکتر محمدزاده با بیان اینکه تصویر زن از نگاه شاعر در تمام موارد مثبت و انسانی است، خاطرنشان ساخت: او یکی از وظایف هنر را جهت‌گیری نسبت به ‌حق زنان تعریف می‌کند و در عین حال معتقد بوده که جایگاه زن، شاخصی از روند یک جامعه است.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شیرکو در طول حیات خویش یکی از مدافعان حقوق زن بوده است، زن یکی از سوژه­های جاویدان شعر اوست و چند دیوان را به‌طور اخص  و “هم‌اکنون دختری میهن من است” و “زن و باران” را به مسئله و مشکل اجتماعی زن اختصاص داده است.

محمدزاده به مقدمه کتاب گردنبند اشاره و گفت: شاعر می‌نویسد:”گردنبند کتاب زن است. کتاب دنیای خاکستری و سرشار از رنج و درد و فریاد آنان است،چه در این سرزمین و چه در خاورمیانه تاریک”. همچنین کتاب شعر “خودم.. آنگاه‌ که پرنده هستم” را به مادرش تقدیم کرده است. به طور کلی تصویر زن در آثار او  متنوع و درعین‌حال متغیر بوده است. یعنی در طول بیش از ۵۵ سال تولید ادبی و خلق بیش از ۴۰ اثر شعری، تصویر زن  در این آثار نه‌تنها حذف نشده است بلکه پررنگ هم شده است. این شاعر در سال ۲۰۱۳ فوت نمود و طبق وصیت خویش آرامگاه اودر پارک آزادی سلیمانیه جایی گرفت.

دکتر محمدزاده در پایان یادآور شد: شیرکو وضعیت و جایگاه زن را به‌عنوان یک شاخص توسعه اجتماعی و سیاسی مدنظر قرار می‌دهد و می‌گوید در جامعه‌ای که زن آزاد نباشد و حق انتخاب نداشته باشد در آن جامعه نه آزادی هست و نه عدالت، نه جامعه مدنی وجود دارد و نه دمکراسی.

شناسه خبر : 24210

این خبر رو هم ببینید

شمه ای از شمیم منظومه «هژار»/شهباز محسنی

منظومه را به این علت می گویم چون ماموستا هژار به تنهایی خود مکتب یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هفده =