بررسی حیات تا ممات خالق «شاره‌کم سنه»  

ابعاد زندگی‌ و فعالیت‌های فرهنگی و هنری محی‌الدین حق‌شناس، شاعر برجسته کرد و سراینده منظومه معروف «شاره‌کم سنه» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 

 
دبیر علمی همایش ادبیات عامه کردی ظهر امروز در مراسم رونمایی از پوستر و سایت این همایش که با محور نگاهی به آثار استاد محی‌الدین حق‌شناس برگزار می‌شود به بیان شرح حالی از زندگانی این شاعر برجسته کرد پرداخت.
سلما ساعدی گفت: محی‌الدین حق‌شناس در دی‌ماه 1303 در محله‌ی قطارچیان سنندج دیده به جان گشود و همانطور که خود را فرزند آبیدر «کوه واقع در این شهر» می‌دانست آن را خمیر مایه و انگیزه اصلی شعرهای خود کرده بود.
دبیر علمی همایش ادبیات عامه کردی افزود: استاد حق‌شناس در پنج‌سالگی به مکتب‌خانه رفت و پس از پایان تحصیلات در مدارس دولتی و اخذ دیپلم دانشسرای مقدماتی به عنوان کمک آموزگار به تدریس مشغول شد.
ساعدی خاطرنشان کرد: وی از آغاز نوجوانی به شعر علاقه فراوانی داشت و به تشویق یکی از آموزگارانش به سوی شعر سوق یافت که اشعارش به زبان فارسی در روزنامه‌ی پارس شیراز و برخی دیگر چاپ می‌شد.
وی ادامه داد: استاد حق‌شناس از سن شصت سالگی به بعد خواندن و نوشتن کردی را آغاز کرده و همچنان که خود می‌گوید درس شعر و شاعری نخوانده و از قواعد آن آگاهی نداشته است.
دبیر علمی همایش ادبیات عامه کردی اضافه کرد: این استاد برجسته هرگز خود را سخنور و شاعر نمی‌دانست، اگر چه در ارتباط با فرهنگ منطقه خود یادگاری به جا نهاد که شهروندان سنندجی به دلیل زنده نگاه داشتن گویش آنان خود را مدیون وی می دانند.
ساعدی با بیان اینکه بزرگترین دستاورد استاد حق‌شناس منظومه «شاره‌کم سنه» بوده است، عنوان کرد: این اثر بسیار تأثیرگذار در برگیرنده 225 عنوان فهرست است و موضوعات مختلفی چون اجتماعی، روانشناسی، معماری، آداب و سنن کهن، معرفی نوابغ و شخصیت‌های گذشته و موازین فرهنگی و ارزشی را در دل خود جای داده است.
وی تأکید کرد: علاوه بر این منظومه که تاکنون 3 بار تجدید چاپ شده است، کتاب خاطرات استاد نیز آماده چاپ است و اشعار فراوانی به صورت پراکنده به دو زبان فارسی و کردی دارد که انتظار می‌رود دوستان و علاقه‌مندان اشعار وی نسبت به ویرایش و تنظیم و چاپ آنها اقدام کنند.
دبیر علمی همایش ادبیات عامه کردی ابراز داشت: مرحوم حق‌شناس علاوه بر این موارد، 163 کاست با صدای خود نیز ضبط کرده است که شامل مسائل گوناگون ادبی و اجتماعی است و به گفته فرزند وی حداقل 40 کاست آن مناسب تنظیم و چاپ است.
گفتنی است؛ محی‌الدین حق‌شناس شاعر برجسته کرد در بامداد روز 23 مهر ماه امسال به دلیل کهولت سن و بیماری در 89 سالگی چشم از جهان فرو بست.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *