بررسی راهکارهای اخراج «داعش» از عراق

سایت تحلیلی نقاش در آلمان سه راهکار نظامی، سیاسی و دخالت بین المللی را در مقطع کنونی برای پایان دادن به حضور گروه ستیزه جوی «داعش» در عراق مورد بررسی قرارداده است

سایت تحلیلی نقاش در آلمان سه راهکار نظامی، سیاسی و دخالت بین المللی را- که زمان زیادی هم برای اجرا نیاز دارند- در مقطع کنونی برای پایان دادن به حضور گروه ستیزه جوی «داعش» در عراق مورد بررسی قرارداده است.
به نقل از سایت نقاش، تنها راهکاری که هم اکنون برای اخراج داعش از شهرهای موصل ، تکریت و چند شهر سنی نشین دیگر عراق دنبال می شود راهکار نظامی و اجرای عملیات سنگین نظامی علیه این گروه است اما این راهکار بنا به دلایلی به نظر نمی رسد مفید واقع شود.
« بسیاری که از سقوط سریع موصل و تکریت از بزرگترین شهرهای عراق به دست داعش مبهوت شده اند، از تصرف دیگر شهرهای عراق به دست این گروه ستیزه جو نگرانند اما به گفته یکی افسر ارتش عراق این مسئله اتفاق نمی افتد زیرا داعش در برخی شهرهای کوچک مانند سعدیه ،جلولا و تلعفر گیر افتاده و با اینکه این شهرها از نظر وسعت بسیار کمتر از موصل و تکریت هستند اما داعش نتوانسته به همان سرعت روزهای اول تصرف موصل پیشروی کند. این افسر که نخواسته نامش فاش شود علت توقف پیشرویهای سریع داعش را سازمان یافتن دوباره ارتش عراق و عزم آن برای بازپس گیری موصل و تکریت دانسته است.»
به نوشته نقاش این امر خوشبینانه نیست و واقعیتهای عراق کنونی نشان داده است که صرفا اخراج مردان مسلح از موصل و تکریت و تحت کنترل درآمدن مجدد این شهرها از سوی دولت مرکزی عراق مشکل را حل نمی کند زیرا این مسئله فقط یک مسئله امنیتی نیست و باید فاکتورهای سیاسی و اجتماعی را درباره آن در نظر گرفت.
مصطفی حبیب نویسنده این تحلیل سه راهکار یا سناریوهای موجود را برای عادی شدن وضعیت در عراق و پایان حضور داعش مطرح می کند اما به گفته وی اجرای هرکدام از این سناریوها به زمان زیادی نیاز دارد.
« یکی از راهکارهای ممکن برای حل بحران کنونی عراق، انتخاب راهکار نظامی است؛ راهکاری که هم اکنون نوری مالکی ،نخست وزیر عراق با تمام قوا و با حمله به مواضع داعش و گروههای سنی ستیزه جو که بخشهایی از شمال کشور را تصرف کرده اند، در حال انجام آن است.»
به نظر مصطفی حبیب، این راهکار بدون در نظر گرفتن عوامل و فاکتورهای سیاسی و اجتماعی کامل و موفقیت آمیز نخواهد بود. «دولت نوری مالکی در یک سال گذشته 40 بار سعی کرد وارد فلوجه شود که در تصرف گروههای ستیزه جو بوده است. اما نتوانسته وارد این شهر شود و ستیزه جویان حتی توانسته اند به پایگاههای ارتش عراق که شهر را محاصره کرده اند، حملاتی انجام دهد در حالی که این شهر بسیار کوچکتر از شهرهای موصل و تکریت است. در نتیجه ارتش عراق که در این مدت نتوانسته فلوجه را پس بگیرد، برای تصرف مجدد موصل و تکریت به زمان بسیار بیشتری نیاز دارد.از سوی دیگر به نظر می رسد که ساکنان این شهرها از ماندن نیروهای داعش در این شهرها استقبال می کنند و همانطور که در گذشته دیدیم زیاد از حضور نیروهای ارتش در این شهرها راضی نیستند.رهبر یکی از قبایل موصل گفته است در صورت بازگشت ارتش عراق به موصل با مقاومت نیروهای مسلح مردمی روبه رو خواهد شد. دولت عراق فقط به حمله نظامی بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی و اجتماعی فکر می کند و به توصیه های جامعه بین الملل درباره لزوم همگرایی دولت مرکزی با جامعه سنی عراق توجه نمی کند.»
« سناریوی دوم برای حل بحران عراق کانال سیاسی است که شامل گفتگو با گروههای معتدل تری نسبت به داعش است که به همراه داعش در کنترل این شهرها دست داشته اند و این راهکار باید از طریق سیاستمداران سنی انجام شود که با این گروههای معتدل ارتباط خوبی دارند.علاوه بر حضور اتباع خارجی در صفوف داعش بسیاری از عراقیها نیز در آن حضور دارند. افراد گروههای معتدل تری که درکنار داعش حضور دارند اعضای جیش نقشبندیه، انصارالاسلام، حماس عراق و گروههای کوچکتر و قبایلی هستند که به اندازه داعش افراطی نبوده و به دنبال اجرای قوانین سختگیرانه منسوب به اسلام در این شهرها نیستند و هدف آنها فقط جلوگیر ی از کنترل این شهرها از سوی دولت به زعم آنها شیعی محور عراق است.»
بی اعتمادی رهبران به نوری مالکی عامل  بدبینی نسبت به موثر بودن این راهکار معرفی شده چنانچه:«بسیاری بر این باورند که تنها راه نجات یافتن از دست شبه نظامیان افراطی داعش، کمک گرفتن از این گروههای معتدل در صفوف داعش است هر چند به دلیل بی اعتمادی به نوری مالکی نمی توان به مثمرثمر بودن این راهکار زیاد امیدوار بود.»
 ابومولود، رهبر یکی از این گروههای معتدل به نقاش گفته است مالکی قابل اعتماد نیست چراکه وی به قولهای خود در فلوجه عمل نکرد. وی از سنیها نفرت دارد و به آنها اعتماد ندارد. بنابر این نوری مالکی برای متقاعد کردن آنها باید تضمینهایی به رهبران سنی این گروهها بدهد و متعهد شود که ارتش عراق که به زعم سنیها بیشتر از افراد شیعی مذهب تشکیل شده وارد ان شهرها(موصل و تکریت) نشود که بعید است ماکی این مسئله را بپذیرد.
مصطفی حبیب درباره سناریوی سوم برای حل بحران عراق مینویسد: « راهکار سوم برای حل بحران عراق ، درگیر کردن همپیمانان خارجی و کشورهای همسایه عراق و از جمله آمریکا، ایران و عربستان سعودی در این مسئله است.بمباران هوایی داعش و یا توافق مخفیانه با داعش از عناصر این راهکار است اما اجرای این راهکار به این سادگی هم نیست. عوامل بین المللی اهداف مختلفی در عراق دارند؛ ایران خواهان حاکمیت یک دولت شیعی قدرتمند در سراسر عراق است اما آمریکاییها همکاری با مالکی را به تعامل بیشتر وی به رهبران کرد و سنی منوط کرده است. این راهکار زمان بسیار زیادی را می طلبد زیرا رهبران به هم اعتماد ندارند. از سوی دیگر کشورهای خلیج فارس مانند عربستان سیاستهای نوری مالکی را عامل بحران دانسته و با دخالت نظامی در این مناطق مخالفند. امارات هم در اعتراض به آنچه سیاستهای طائفه گرایانه ماالکی خوانده سفیر خود را از عراق فرا خوانده است.»
 
کد مطلب: 65113  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۲  |  ساعت: ۹ : ۲۸

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *