بررسی صلاحیت گزینه وزارت علوم احمدی دانش آشتیانی رای اعتماد نگرفت

پس از سخنرانی رئیس جمهور و موافقان و مخالفان و رای گیری، وزیر پیشنهادی علوم از مجموع آرای مأخوذه با کسب 70 رأی موافق، 171 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع، نتوانست عضو کابینه شود

زمان انتشار خبر: سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ – ۱۰:۲۰
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با دستورکار بررسی برنامه ها و صلاحیت فخرالدین احمدی دانش آشتیانی برای تصدی مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از صبح امروز سه شنبه آغاز شد و پس از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین روحانی، نمایندگان مخالف و موافق سخنرانی کردند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در نشست علنی امروز سه شنبه 27 آبان مجلس شورای اسلامی، بررسی برنامه ها و صلاحیت گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز شد و پس از سخنرانی رئیس جمهور و موافقان و مخالفان و رای گیری، وزیر پیشنهادی علوم از مجموع آرای مأخوذه با کسب 70 رأی موافق، 171 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع، نتوانست عضو کابینه شود.
 
در آغاز این نشست، حجت الاسلام و المسلمین روحانی ضمن معرفی گزینه پیشنهادی خود، به دفاع از وی پرداخت و سپس، نمایندگان موافق و مخالف پشت تریبون قرار گرفتند.
 
* قاسم جعفری، مخالف:
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خطاب به رئیس جمهور با بیان اینکه تصادفاً همه وزرای پیشنهادی از یک گروه آن هم از گروه جناب آقای معین و مجموعه‌اش معرفی می‌شوند، گفت: معاون پارلمانی شما گفته است که از اول آقای روحانی هیچ مبنایی برای استفاده از نمایندگان مجلس جهت تصدی وزارتخانه نداشته است، حال این سوال پیش می‌آید که چه کسی از مجلسی‌ها طالب بوده که وزیر شود؟
 
قاسم جعفری در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 27 آبان) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با فخر‌الدین احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امیدوارم نتیجه جلسه امروز به نفع کشور باشد، گفت: آقای رئیس جمهور، شما صحبت از اعتدال می‌کنید و چپ و راست براساس صحبت‌های شما فرق نمی‌کند، حال ای کاش اصولگرا و اصلاح‌‌طلب نبود و همه حق‌طلب می‌شدیم. اما چه شده که تصادفاً همه وزرای پیشنهادی از یک گروه آن هم از گروه جناب آقای معین و مجموعه‌اش معرفی می‌شوند.
 
نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای معین همین دو سه روز پیش گفت که باج‌خواهی مجلس در 35 سال اخیر بی‌سابقه است، حال آیا آقایان نماینده، شما باج‌خواهی کرده‌اید؟ اگر این موضوع درست است، چرا معین یا هر شخص دیگری این افراد را معرفی نمی‌کنند؟
 
وی افزود: من دیروز در جلسه درس تفسیر سوره آیت‌الله جوادی آملی حاضر بودم که در این جلسه در یکی از آیات سوره مطرح شد، من را متولی خزینه کن که من حفیظ و آگاه هستم، حال آقای رئیس جمهور شما هم به علت حضور در مجلس خبرگان حفیظ هستید؟ از این‌رو برادر بزرگوار و رئیس جمهور محترم، اینجا جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی است و اعتماد یک امر قلبی بوده و باید برای نماینده اعتماد حاصل شود، چون قرآن به این موضوع تاکید نموده است.
 
جعفری با تاکید بر اینکه موضوع امانتداری وزیر پیشنهادی باید برای نمایندگان محرز شود، گفت: شاید وزیر پیشنهادی شخصیت محترم و ارزش والایی در پیشگاه خداوند نسبت به بنده حقیر داشته باشد، اما امروز بنده حقیر این دکمه‌ای که فشار می‌دهم، باید برای آن در دادگاه خداوند، ملت و وجدان پاسخگو باشم.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: آقای رئیس جمهور، معاون پارلمانی شما در چند روز اخیر در رابطه با وزیر پیشنهادی و رویکرد مجلس انبوه مصاحبه‌هایی را انجام داده است، حال ما این سوال را داریم که آیا وی برای وصل کردن آمده یا اینکه با مصاحبه‌ها به دنبال فصل کردن است؟ زیرا معاون پارلمانی شما گفته است که از اول آقای روحانی هیچ مبنایی برای استفاده از نمایندگان مجلس جهت تصدی وزارتخانه نداشته است، حال این سوال پیش می‌آید که چه کسی از مجلسی‌ها طالب بوده که وزیر شود؟ زیرا همه در جریان سفیر شدن یکی از نمایندگان بودند که در آن زمان نمایندگان مجلس چقدر با مضایقه در این رابطه برای اینکه یک همکار را از دست ندهند، رفتار کردند.
 
وی ادامه داد: مجلس قطعاً افراد زیادی دارد که شأن وزارت دارند. ولی ما هرگز راضی نیستیم که نخبگان خود را از دست بدهیم، حال افراد نباید این پیام را القا کنند که مجلس به دنبال این است که یک نفر از خود را در وزارت علوم به کار گمارد.
 
جعفری گفت: آقای رئیس جمهور، بگویید که مشورت شما با رئیس محترم مجلس یا حدادعادل و حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد چه ضرری برای شما دارد؟ زیرا شاهد بودیم که دیروز حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس گفت که ظاهرا مشورت در این رابطه نیست. قطعاً معرفی حق جنابعالی است اما مجلس حق دارد که مسیر خودش را برای اینکه مطمئن شود این بار سنگین به درستی مدیریت می‌شود، طی کند.
 
نماینده مردم بجنورد در مجلس نهم افزود: ما فکر می‌کنیم وزارت علوم، قوه فاکره دولت است و کسی باید در این جایگاه باشد، که قوه عاقله و دین و دانش را با هم دارا باشد،‌ اما براساس اطلاعاتی که اعلام شده است فرزندان وزیر پیشنهادی علوم یکی در مالزی، یکی در اسپانیا و یکی در کانادا زندگی می‌کنند. حال آقای رئیس جمهور خیلی از این وزرای پیشنهادی که معرفی می‌کنید ظاهرا‌ً خانواده‌هایشان دوست ندارند که در این مملکت زندگی کنند.
 
وی با تاکید بر اینکه قطعاً در رابطه با صلاحیت وزیر علوم نباید اساتید و دانشجویان را در مقابل مجلس قرار داد، تصریح کرد: من اخیراً دیدم که با روسای دانشگاه‌ها در حمایت از وزیر پیشنهادی مصاحبه شده که در آن این نکته القا شده است که گویا اساتید چیزی می‌خواهند و مجلس با آن مخالف است. آقای رئیس جمهور، شما به دانشگاه رفتید اما به نماینده تشکل‌ها اجازه صحبت ندادید، حال با چه جرأتی امضای حدود 800 استاد گرفته می‌شود. از طرف دیگر آنجا برای صحبت و شنیدن وقت نیست، اما برای گرفتن امضا وقت هست؟
 
جعفری ادامه داد: آقای رئیس جمهور، شما به وضع دانشگاه‌ها اشاره کردید اما باید بگویم که به طور مثال دانشگاه آزاد امسال حدود 12 تا 19 هزار دانشجو در مقطع دکترا گرفته و شخص نجفی سرپرست وزارت علوم که با اقداماتش این وزارتخانه را 10 سال به عقب برگردانده است، از این اقدامات و وضعیت دانشگاه آزاد حمایت می‌کند. از طرف دیگر در دانشگاه آزاد حدود 500 هزار تحصیلات تکمیلی و حدود 10 هزار استادیار وجود دارد که اگر این آمارها را تقسیم کنیم به هر استادیار 50 نفر دانشجو می‌رسد. از طرف دیگر با توجه به اینکه رساله دکتری حدود 20 واحد است، این سوال پیش می‌آید که وزارت علوم در شرایط کنونی چه کیفیتی را برای این مقطع می‌خواهد؟ از این‌رو آیا وزیر پیشنهادی علوم به دنبال اجرای همین سیاست‌ها است؟/
 
* سیدحسین نقوی حسینی، مخالف:
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رهبری فرمودند فتنه خط قرمز ماست و ما از این خط عبور نمی کنیم، اگر 20 نفر دیگر هم معرفی شوند که ویژگی میلی منفرد، فرجی دانا و دانش آشتیانی را داشته باشند این مجلس به او رأی نخواهد داد.
 
سیدحسین نقوی حسینی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 27 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، گفت:‌آقای روحانی زمانی که دولت شما در آرایش سیاسی اصولگرایان و اصلاح طلبان با اختلاف 250 هزار رأی موفق شد،‌ خط بطلانی بر تفکر فتنه طلبان کشیده شد و این انتخابات ثابت کرد که نظام جمهوری اسلامی امانتدار آرای مردم است و پاک ترین نظام های سیاسی در انتخابات است.
 
نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه جبهه اصولگرایان کاندیداهای ریاست جمهوری پس از انتخاب دولت شما تبریک گفتند و نشان دادند که برای منافع ملی کشور پای کار دولت می‌ایستند افزود: وزیر ارتباطات،‌ اطلاعات، اقتصاد، خارجه،‌بهداشت، نیرو و کشور و برخی از وزرای دیگر کابینه شما بالاترین آمار رأی در بین کابینه ها را داشتند و تنها سه وزیر موفق به کسب رأی اعتماد نشدند.
 
وی با اشاره به وجود اسناد و مدارکی درباره میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم گفت: رهبری فرمودند فتنه خط قرمز ماست و ما از این خط عبور نمی کنیم و اگر 20 نفر دیگر هم معرفی شوند که ویژگی میلی منفرد، فرجی دانا و دانش آشتیانی را داشته باشند این مجلس به او رأی نخواهد داد.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خا رجی مجلس با طرح این سؤال که آیا لازم است در اینجا بگوییم که توفیقی چه کسی است و در مدت سرپرستی اش در آموزش عالی چه کرد و چه تغییراتی انجام داد گفت: توفیقی چه کسانی را سرپرست گذاشته که امروز شورای انقلاب فرهنگی به آنها برای تصدی ریاست دانشگاه ها رأی نمی دهد.
 
نقوی حسینی با طرح این سوال که آیا ما در رأی اعتماد به فرجی دانا لجبازی کردیم و آیا مجلس نظر خاصی داشت گفت: از فرجی دانا در نشست کمیسیون ها و فراکسیون ها دعوت شد و او قول داد و قبول کرد که اصلاح کند اما پس از 6 ماه کار و تذکراتی که به او داده شد اصلاحی انجام نشد.
 
این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه به فرجی دانا در شورای عالی انقلاب فرهنگی تذکر داده شد و گوش نکرد گفت: وی در جلسه‌ای با رئیس مجلس نیز قول داده بود اصلاحاتی را انجام دهد و نکرد اما چه کسی اجازه نمی دهد به اینها که اصلاح نکنند؟ چه حلقه‌ای در وزارت علوم حاکم است و وزارت علوم را به دست گرفته است؟
 
وی خطاب به رئیس‌جمهور با بیان اینکه شما می گویید تحت فشار هیچ گروهی نیستید پس چرا همه کسانی که معرفی می شوند از یک حلقه هستند گفت: یعنی از 30 هزار عضو هیأت علمی دانشگاه ها یک نفر فرد متدین و معتدل نداریم و فقط همین حلقه ها هستند.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه‌ مجلس معتقد است شعارهای دولت باید حفظ شود، گفت: تمام حلقه های معرفی شده برای وزارت علوم بویی از اعتدال نبرده و از افراطی ترین افراد انتخاب شده و همه از حزب منحله مشارکت هستند.
 
نقوی حسینی با بیان اینکه نمایندگان به فردی خارج از این حلقه و چنبره رأی خواهد داد گفت: برای من این ذهنیت ایجاد شده است که گویا وزارت علوم سهم حزب منحله مشارکت است و شما نمی توانید از آن عبور کنید.
 
* علی مطهری، موافق:
فرزند شهید مطهری و نماینده مردم تهران،ری،شمیرانات و اسلامشهر در مجلس با بیان اینکه غیر از نگرانی‌هایی که معمولا در مورد اصلاح‌طلبان وجود دارد، که با تساهل و تسامح به امور فرهنگی می‌نگرند، بقیه نگرانی‌ها را موجه نمی‌دانم، گفت: نگرانی‌های فرهنگی در مورد احمدی دانش آشتیانی در حداقل است و بلکه وجود ندارد.
 
علی مطهری در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 27 آبان) مجلس شورای اسلامی در موافقت با فخر‌الدین احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ما نمایندگان مجلس باید بنیان کار خود را بر یک پایه و اساس محکم، یعنی تقوای الهی بنیان بگذاریم، گفت: نمایندگان نباید تا زمانی که حجت بر آنها تمام نشده، رأی مثبت یا منفی دهند.
 
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: شخصاً روشی را که برخی نمایندگان در مورد وزارت علوم در پیش گرفته‌اند، نمی‌پسندم و یا حداقل ضروری نمی‌دانم، افزود: ضمن اینکه نفس حساسیت داشتن و رصد کردن امور وزارت علوم و دانشگاه‌ها را قابل تقدیر می‌دانم.
 
وی با بیان اینکه غیر از نگرانی‌هایی که معمولا در مورد اصلاح‌طلبان وجود دارد، که با تساهل و تسامح به امور فرهنگی می‌نگرند، بقیه نگرانی‌ها را موجه نمی‌دانم، گفت: نگرانی‌های فرهنگی در مورد احمدی دانش آشتیانی در حداقل است و بلکه وجود ندارد.
 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس  با بیان اینکه مجلس در چند ماه اخیر و در جریان استیضاح و رأی اعتماد به وزیر علوم، ناخودآگاه در جریان تقویت جریان فتنه سال 88 گام برداشته است، توضیح داد: وقتی افراد باسابقه درخشان در انقلاب اسلامی را حامی فتنه معرفی می‌کنید، این سوال برای مردم ایجاد می‌شود که این چه فتنه‌ای است که برخی از انقلابیون و نخبگان کشور طرفدار آن هستند؟ نکند این جریان بهره‌ای از حق داشته است؟
 
علیرضا زاکانی، مخالف:
نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه وزیر پیشنهادی علوم در سال 67 از ورود بسیج دانشجویی به داخل دانشگاه‌ها ممانعت کرده است، گفت: نمی‌توان گذشته بسیار روشن دانش آشتیانی را نادیده گرفت.
 
علیرضا زاکانی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 27 آبان) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با فخر‌الدین احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شرایط کشور در حال حاضر خطیر بوده و ما در بهانه‌جویی به سر می‌بریم که نظام سلطه به واسطه بهانه‌جویی‌ها، مشکلاتی را بر کشور ما تحمیل کرده است و امروز دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با فتنه‌ها و بهانه‌جویی‌های نظام سلطه است.
 
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: منطقه توسط دست‌نشاندگان کشورهای غربی در آتش می‌سوزد و مشکلات اقتصادی بسیاری در حال حاضر در کشور وجود دارد و عده بسیاری در داخل به دنبال بهانه‌جویی هستند، اما ما می‌گوییم که دولت برای حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی احتیاج به آرامش دارد.
 
وی تصریح کرد: اما سپردن مدیریت وزارت علوم به عوامل موثر در فتنه 88 و عناصر افراطی برخلاف مصالح نظام است، این مجلس با انقلاب و شهیدان پیوند ناگسستنی دارد و مجلس به طور قطع برآمده از اراده اکثریت ملت بوده و این مجلس بازتاب ارزش‌هایی است که در 9 دی 88 بر آن پافشاری شد.
 
زاکانی افزود: آقای رئیس جمهور، چرا شما منطق مجلس در پیگیری آرمان‌های انقلاب را نادیده می‌گیرید؟ و از تابستان سال 92 تا پاییز امسال 5 نفر را به‌عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی کرده‌اید که همه جزو جریان‌های افراطی بودند؟ و این اصرار شما بر سپردن وزارت علوم به عوامل فتنه آیا تعجب‌آور نیست؟
 
این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: آیا حل مشکلات پیش آمده در وزارت علوم، کار دشواری نیست، نمایندگان اگر نتوانند پاسخ سوالات خود را کسب کنند، به طور قطع فکر می‌کنند که دست‌هایی پشت پرده است.
 
تا امروز هر کسی برای وزارت علوم به مجلس معرفی شده در فتنه مشارکت داشته است
 
وی با تاکید بر اینکه امروز دولت درخصوص برنامه هسته‌ای در وضعیت دشواری است، گفت: باید آرامش در کشور وجود داشته باشد، اما ما به رئیس جمهور می‌گوییم که تا امروز هر کسی را به مجلس معرفی کرده‌اید، در فتنه مشارکت داشته است و متاسفانه دولت بارها اعلام کرده است که اگر این شرایط ادامه یابد ما از همین گروه وزیر به مجلس معرفی می‌کنیم و این موضوع همان راست‌گویی دولت است که بارها بر آن تاکید کرده است.
 
زاکانی تاکید کرد:‌ رئیس جمهور می‌گوید دانشگاه محل تولید علم است و وی دوری از سیاسی‌کاری را در دانشگاه طلب می‌کند و دنبال ورود چهره‌های موجه علمی در دانشگاه‌ها است و می‌گوید دولت اهل تنازع با مجلس نیست، اما نمایندگان نمی‌توانند گذشته بسیار روشن آقای احمدی دانش آشتیانی را نادیده بگیرند و ما نمی‌توانیم به وعده‌های شما توجه کنیم در حالی که گذشته وزیر پیشنهادی علوم برای ما آشکار است.
 
نماینده مردم تهران در مجلس نهم بیان کرد: گفته می‌شود وزیر پیشنهادی از رزمندگان دوران دفاع مقدس بوده است، در حالی که سال 67 امام (ره) فرمود بسیج دانشجویی ضروری‌ترین تشکل در دانشگاه‌ها است و ماموریت آن جلوگیری از ورود ایادی شرق و غرب در دانشگاه‌ها است، اما وزیر پیشنهادی علوم در آن سال‌ها با افتخار اعلام کرده است که ما نگذاشتیم بسیج دانشجویی به داخل دانشگاه‌ها ورود کند و گفتیم که باید بسیج به خارج از دانشگاه‌ها برود.
 
زاکانی گفت: وزیر پیشنهادی علوم از موسسان حزب مشارکت بوده و بیانیه‌های بسیاری را امضا کرده است و عضو شورای مرکزی حزب مشارکت می‌باشد.
 
 
 
* هاشمی نخل، موافق:
 
ضو کمیسیون بودجه و برنامه و محاسبات مجلس با اشاره به تبعیت دانش آشتیانی از موضع رهبری بعد از انتخابات 88 گفت: وزیر پیشنهادی علوم اعلام کرده است که بیانیه مربوط به آن حوادث را امضا نکرده است.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 27 آبان) در موافقت با فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت علوم در 17 ماه اخیر بلاتکلیف بوده است، افزود: در شرایط کنونی 4.5 میلیون دانشجو و تمام اساتید دانشگاه‌ها منتظر تصمیم دولت و مجلس هستند از این رو کشور هم اکنون در شرایط ویژه‌ای قرار دارد بنابراین باید به مقوله آرامش توجه ویژه‌ای کنند، از طرف دیگر همه به ویژه نمایندگان دغدغه‌های بسیاری در حوزه علوم دارند به ویژه نگران آن هستند که حوادث گذشته تکرار نشده و دانشگاه‌ها جولانگاه گروه‌های سیاسی نشود.
 
نماینده مردم میناب، رودان و جاسک در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه محیط دانشگاه مهم‌ترین و حساس‌ترین نقطه و بخش کشور است، افزود: قطعا نباید این مکان و این محیط دچار حواشی شود.
 
وی افزود: وزیر پیشنهادی در نشست‌های اخیر درباره موضوعات مطرح شده مبنی بر حضور در فتنه 88 بعد از انتخابات گفت که وقتی رهبر معظم انقلاب در این رابطه موضع‌گیری کردند من از این فرامین تبعیت کردم و در آن زمان به دنبال مسائل سیاسی نرفتم و قول می‌دهم که دانشگاه عرصه تاخت و تاز گروه‌های سیاسی نباشد و رونق علمی در این محیط ایجاد شود.
 
هاشمی نخل ابراهیمی ادامه داد: وزیر پیشنهادی علوم درباره امضاها هم گفته است که من بیانیه را امضا نکردم و قول می‌دهم علاوه بر توسعه دانشگاه‌ها توجه ویژه‌ای برای به کارگیری نیروهای مومن و علمی داشته باشم.
 
وی ادامه داد: ‌یکی از تأکیدات رهبر معظم انقلاب توجه به اقتدار علمی،‌ رشد علمی، ‌اقتصاد دانش بنیان و توجه به دانشگاه‌ها است از طرفی دیگر انتظار داشتیم که رئیس جمهور برای تصدی وزارت علوم، فردی را معرفی کند که شبهه نداشته باشد ولی الان ما باید به دولت،‌ رئیس جمهور و وزیر پیشنهادی علوم که سابقه حضور در جبهه و خدمات قابل توجه در حوزه علوم دارد ‌اعتماد کنیم.
 
هاشمی نخل ابراهیمی افزود:‌ هم‌اکنون در شرایط خاصی قرار داریم و ملت انتظار دارند که به بهانه فتنه اصل نظام با مشکل مواجه نشود البته دغدغه همه به ویژه نمایندگان درباره موضوعاتی مانند فتنه مورد توجه بوده و برای ما خط قرمز است اما با توجه به اینکه دانش آشتیانی سومین وزیر پیشنهادی است تمام نمایندگان باید برای انتخاب وی جهت تصدی وزارت علوم کمک کنند.
 
 
* محمدرضا تابش، موافق:
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه نگذاریم اختلاف سیاسی باعث شکاف عمیق بین نیروهای دلبسته به انقلاب اسلامی شود، گفت: جمعی از این وفاداران به نظام و انقلاب را متهم و راه ارانه خدمت از سوی آنها را سد می‌کنیم که این سیل مهاجرت نخبگان را رقم می‌زند.
 
به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، محمدرضا تابش در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 27 آبان) مجلس شورای اسلامی در موافقت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم، گفت: امروز موقعیت تعیین‌کننده است و خانواده انقلاب باید دست در دست هم برای ساختن کشور و گشودن گرهی از امور و پیش‌رو همراه و هم‌رأی شوند.
 
نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانشگاهیان چشم به تصمیم ما دوخته‌اند تا چگونه ما نمایندگان، دولت را در این شرایط خطیر و حساس یاری می‌کنیم، گفت: دغدغه‌های رئیس جمهور در روز تنفیذ را به یاد آوریم که جهت‌گیری دولت را بیش از پیش به بیش از هر چیز حل مسائل و مشکلات معیشتی مردم، مهار آسیب‌های اجتماعی، نجات اقتصاد ایران، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان و ارتقای منزلت ایران براساس تامین منافع ملی و رفع تحریم‌های ظالمانه کنونی برشمردند و از همه استمداد طلبیدند که بگذارید شایستگان به ملت خدمت کنند و سینه‌ها از کینه‌ها پاک شود و آشتی به جای تعهد و دوستی به جای دشمنی بنشیند.
 
وی افزود: به دغدغه‌هایی که امروز رئیس جمهور طرح کردند توجه کنید که اعلام کردند تمام خط قرمزهای نظام را موکول به رعایت خط قرمز اخلاق کردند، گمشده‌ای که متاسفانه در جمهوری اسلامی ایران ما آن را خدشه‌دار کرده‌ایم.
 
این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: در آیینی که پیامبرش برای تمام کردن مکارم اخلاق مبعوث می‌شود و در قرآن توصیه‌های مکرر بر رعایت اخلاق داریم، چرا بداخلاقی؟ چرا استفاده از روش‌های خلاف شرع، انصاف و مروت؟
 
تابش با بیان اینکه در آیات قرآن به صراحت بر پرهیز از عیب‌جویی و تجسس در کار دیگران و پرهیز از ظن و گمان بطن انسان‌هاست، گفت: بیایید آموزه‌های دینی و قرآنی را فروروی خود قرار دهیم و با زبان خوش سخن بگوییم و آموزه مهم قرآنی را ملاک خود قرار دهیم.
 
نماینده مردم اردکان در مجلس خطاب به مخالفان وزیر با بیان اینکه جای طرح برخی مسائل از تریبون مجلس نیست، گفت: وزیر پیشنهادی علوم جواب شائبه‌ها را خواهد داد.
 
وی افزود: مردم تشنه خدمات خالصانه و صادقانه هستند و انتظار حل مشکلات‌شان را از حاکمیت دارند و بداخلاقی‌ها و ناهماهنگی‌ها را برنمی‌تابند.
 
این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و اعتبارات مجلس نهم با بیان اینکه گاهی اتفاقاتی در جامعه می‌افتد که برای ما هشداردهنده است، افزود: باید بنا به فرموده رهبری ریل‌گذاری کنیم تا دولت بتواند کار خود را خوب انجام دهد.
 
تابش با طرح این سوال که عدم رأی اعتماد به کاندیدای پیشنهادی برای تصدی وزارت علوم و عزل دیگری چه پیامی را به جامعه منتقل می‌کند، افزود: مبادا اختلاف ما جنگ قدرت و ناکارآمدی نظام را به جامعه تلقین کند که این گناهی بس نابخشودنی است.
 
نماینده مردم اردکان در مجلس نهم با تاکید بر اینکه مردم از ما حکومت‌داری می‌خواهند، گفت: مجلس و دولت باید در سایه تعامل، همدلی و وحدت “ید واحده” شوند.
 
وی با تاکید بر اینکه نگذاریم اختلاف سیاسی باعث شکاف عمیق بین نیروهای دلبسته به انقلاب اسلامی شود، گفت: جمعی از این وفاداران به نظام و انقلاب را متهم می‌کنیم و راه ارائه خدمت از سوی آنها را سد می‌کنیم که این سیل مهاجرت نخبگان را رقم می‌زند.
 
این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه سالانه 150 میلیارد دلار هزینه مهاجرت نخبگان است، گفت: گسست بین ارکان حکومت جفای به انقلاب اسلامی است، کمک کنید دولت با تکمیل کابینه به شعارهایی که با اقبال مردم مواجه شده و پشتوانه رأی آنها را دارد عمل کند و تعهدات خویش را نسبت به ملت در حد اعلا بیان کند.
 
تابش با بیان اینکه نمی‌خواهم پاسخگوی ظن و گمان‌های مخالفان باشم، گفت: وزیر علوم باید مدیر نوآور و دید راهبردی و تجربه مختلف در حوزه‌های مختلف این بخش باشد و از تخصص مدیریتی، متانت اخلاقی و اعتدال شخصیتی و دانش روز، سلامت مالی و قانونگرایی عملی برخوردار باشد که این خصوصیات در وزیر پیشنهادی علوم است.
 
نماینده مردم اردکان در مجلس افزود: آموزش عالی را کسی باید اداره کند که اهداف استراتژیک نظام و دغدغه‌های رهبری و برنامه‌های دولت در حوزه توسعه علمی را به خوبی بشناسد که شخصیت دانش آشتیانی متناسب با این ویژگی‌ها است.
 
به گفته وی نظرسنجی‌های اخیر در دانشگاه مدیریت وی را تایید می‌کند و دانشگاه انتظار چنین مدیریت را دارد.
 
این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به سوابق اجرایی دانش آشتیانی اشاره کرد و گفت: دانش آشتیانی علی‌رغم پیشنهاداتی که برای تصدی امور اجرایی داشت، ترجیح داد مجتمع عالی  مفید که نیروهای برای آینده انقلاب و نظام با جهت‌گیری دینی تربیت می‌کند را اداره کند.
 
تابش گفت: دانش آشتیانی شخصیتی بی‌حاشیه دارد به شرط آنکه با شایعه و تهمت و فضاسازی رسانه‌ای برای او حاشیه درست نکنند.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: بهتر است دانشگاه‌ها را بیش از این در بلاتکلیفی بودجه و مسائل آموزشی قرار ندهیم که این آسیب جدی به نظام آموزشی کشور وارد می‌کند.
 
نماینده مردم اردکان در مجلس از نمایندگان مجلس خواست تا با منطق تفاهم و نه تقابل دانش آشتیانی را به عنوان وزیر انقلابی و خلاق به تصدی وزیر علوم انتخاب کنند.
 
 
 
 
* نطق فخرالدین احمدی دانش آشتیانی:
 
وزیر پیشنهادی علوم،تحقیقات و فناوری،با بیان اینکه برای ارتباط دانشگاه با صنعت باید برنامه داشت ، گفت: همچنین نباید توجه به منابع لازم برای اداره دانشگاه‌ها فراموش شود.
 
فخرالدین دانش آشتیانی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 27 آبان) مجلس شورای اسلامی  در جریان بررسی صلاحیت خود به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در صحن علنی مجلس با تسلیت شهادت امام سجاد (ع) گفت: از نمایندگان موافق و مخالف که فرصتی را برای گفت و‌گو برای امروز و فردای نظام دانشگاهی فراهم کردند تشکر می‌کنم.
 
وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در محضر نمایندگان مجلس از رئیس جمهور به خاطر توجه به توسعه علمی کشور و اعتماد به من برای تصدی وزارت علوم تشکر می‌کنم.
 
دانش آشتیانی تصریح کرد: فکر می کنم مسئله همه ما ضرورت اهتمام به توسعه علمی کشور است. چرا؟ چون توسعه علمی از شروط لازم برای توسعه کشور است، تمرکز صحبت‌هایم را بر توسعه علمی کشور قرار می‌دهم چون در جلسات کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها فرصتی حاصل نشد که به چگونگی برنامه‌هایم بپردازم به دلیل اینکه بیشتر مسائل حاشیه‌ای مطرح شد.
 
وی اضافه کرد: دوست دارم برای نمایندگان در مدت خیلی کوتاه و فشرده هدف و برنامه‌هایم را در توسعه علمی کشور تشریح کنم، چالش‌های آموزش عالی، ارتقای کیفیت و استقرار نظام تضمین کیفیت است،‌ دومین چالش آموزش عالی، کارآمدی نظام آموزش عالی است. در رابطه با کار توسعه علم در جامعه باید کارهای زیادی انجام داد و همچنین برای توانمندی خروجی دانشگاه‌ها باید مطالعه و برنامه‌ریزی کرد.
 
دانش آشتیانی افزود: برای ارتباط دانشگاه با صنعت باید برنامه داشت و در آموزش عالی نگاه منطقه‌ای وجود داشته باشد. همچنین باید به منابع لازم برای دانشگاه‌ها توجه شود.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *