برنامه‌ریزی داعش برای ترور سران اقلیم کردستان عراق

آژانس خبری-تحلیلی کُرد نور؛ برنامه‌ریزی داعش برای ترور سران اقلیم کردستان عراقدر حالی که طی یک سال اخیر، پیشمرگه‌های کرد به یکی از مهمترین نیروهایی تبدیل شده اند که مشغول مبارزه با تروریست های داعش هستند، جدیدترین اخبار از منابع عراقی از برنامه ریزی داعش برای ترور رهبران کردستان عراق حکایت دارد.

به گزارش کُرد نور به نقل از «تابناک»، خبرگزاری «النخیل» عراق به نقل از فلاح سعدی، کارشناس امنیتی عراقی می نویسد، داعش در پی ترور سران اقلیم کردستان است و در این راستا، ترور مسعود بارزانی، رئیس این اقلیم به طور جدی در دستور کار این گروه قرار دارد. به گفته این کارشناس امنیتی، نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان و جبار یاور، فرمانده نیروهای پیشمرگه، از دیگر افرادی هستند که در لیست ترور داعش قرار دارند.
سعدی با اشاره به اینکه تصمیم ترور سران کرد در نشست اخیر داعش در مرز سوریه با عراق اتخاذ شده، می افزاید: داعش طرح های لازم را در این زمینه تهیه کرده و تعدادی از نیروهای حرفه ای خود را نیز که به طور ویژه برای ترور آموزش دیده اند، به حال آماده باش درآورده است. وی همچنین این احتمال را مطرح کرده که در پی تحرکات جدید داعش، جنگی خونین میان این گروه و کردها آغاز شود که در آن، احتمال قتل عام گسترده کردها نیز وجود دارد.
از جمله دیگر نکاتی که مورد اشاره سعدی قرار گرفته، این است که نیروهای داعش توانسته اند در دستگاه امنیتی اقلیم کردستان عراق نفوذ کنند که این امر از طریق همکاری برخی کردها با این گروه صورت گرفته است؛ بنابراین، تهدید داعش برای کردها جدی‌تر از آن چیزی شده که پیش از این انتظار آن می رفت و تحلیل ها حکایت از آن داشت.
اما این تحلیل در شرایطی منتشر می شود که برخی منابع آمریکایی طی روزهای اخیر، از نقش مهم کردها در مبارزه با داعش در عراق و تأثیر مثبت این امر بر استراتژی آمریکا در این کشور سخن می گویند؛ برای نمونه، روزنامه «نیویورک تایمز» امروز نوشت دستاوردهای نیروهای کرد در شمال عراق، موفقیتی برای سیاست آمریکا در این کشور محسوب می شود.
البته این روزنامه اشاره می کند ‌موفقیت نیروهای کرد، محدودیت های سیاسی و نظامی آمریکا را در بخش هایی از عراق و سوریه به نمایش گذاشته، زیرا آمریکا در آن مناطق رابطه محکمی با نیروهای زمینی محلی ندارد.
به هر حال، انتشار خبر برنامه ریزی داعش برای ترور سران کرد حکایت از آن دارد که این گروه درصدد است ضمن گشودن جبهه جدیدی علیه یکی از دشمنان خود، تا حد امکان زمینه برداشته شدن بخشی از فشارهای موجود علیه خود و همچنین پیشروی احتمالی به سوی مناطق کردنشین عراق در آینده را فراهم سازد.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *