برگزاری جشنواره سراسری دف‌نوای رحمت در کردستان

خبرگزاری تسنیم: رئیس حوزه هنری استان کردستان گفت: حوزه هنری استان کردستان بنا دارد در سال 93 جشنواره سراسری دف نوای رحمت را در سنندج برگزار کند.

امین مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج با اشاره به نام گذاری سال 93 از سوی رهبر فرزانه انقلاب با عنوان سال اقتصاد، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اظهار کرد: حوزه هنری کردستان برنامه‌های خود را در راستای  تحقق این شعار تدوین کرده است.
وی گفت: بهره گیری از هنر و فرهنگ بومی یکی از تاثیر گذارترین ابزار برای تحقق شعار امسال است که می‌توان با تولید برنامه های متنوع  فرهنگی در این مسیر قدم برداشت.
رئیس حوزه هنری استان کردستان تصریح کرد: فرهنگ و هنر زیر بنای توسعه است و با انجام کار فرهنگی می‌توانیم قدم‌های مثبتی را در راستای احیای فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی برداریم.
وی گفت: در حال حاضر پروژه‌های اقتصادی، عمرانی و اجتماعی  بازخورد خوبی در جامعه  ندارد و دلیل آن است که این پروژه‌ها پیوست فرهنگی ندارند که می‌توان این پروژه‌ها را با کار فرهنگی آمیخته کرده تا شاهد عملیاتی شدن پروژه، همراه با تولیدات برتر و بهتر در حوزه  فرهنگ و هنر در آینده بود.
مرادی افزود: در مقطع زمانی حاضر و با وجود تهاجم فرهنگی و هجمه‌های دشمن می‌توان با کار فرهنگی و احیای سبک زندگی ایرانی اسلامی در بین خانواده ها با تهاجم دشمن مقابله کرد و از بروز آسیب جلوگیری کرد.
 
وی ابزار هنر را بهترین، تاثیر‌گذارترین و رساترین وسیله برای انتقال فرهنگ دانست و گفت: تمامی برنامه‌های حوزه هنری در سال 93 در راستای تحقق شعار حوزه هنری با مضمون انقلاب  اسلامی، دفاع مقدس و خانواده خواهد بود.
رئیس حوزه هنری استان کردستان به فرهنگ بومی و فولکلور منطقه به عنوان یک فرهنگ اصیل و برتر اشاره کرد و گفت: استان کردستان به دلیل دارا بودن فرهنگ بومی و فولکلور و آداب و رسوم بومی منطقه‌ای دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای تولید، توسعه و ترویج هنرهای بومی بوده و رسالت حوزه هنری استان کشف، جذب و پرورش استعدادهای نهفته کردستان در این حوزه است.
وی به حضور فیلم سازان کردستانی در جشنواره فیلم فجر و جشنواره فیلم کوتاه اشاره کرد و گفت: هنرمندان کردستانی با ارائه هنر و فرهنگ منطقه و معرفی استان کردستان از طریق فیلم و موسیقی توانسته‌اند در جشنواره‌های داخلی و خارجی عناوین برتر را کسب کنند که این برای هنر کردستان یک افتخار محسوب می شود.
مرادی تصریح کرد: استان کردستان در بحث فیلم کوتاه به عنوان یک قطب در کشور مطرح است که با ارائه فیلم های کوتاه و 100 ثانیه در جشنواره های داخلی و خارجی توانمندی استان به نمایش درآمده است.
 
وی گفت: در بخش فیلم کوتاه اقدامات خاصی در سال گذشته انجام شده که می‌توان به اکران 11 فیلم 100 ثانیه در سینما بهمن سنندج و حضور آنها در جشنواره بین‌المللی فیلم 100 ثانیه‌ای اشاره کرد.
 
رئیس حوزه هنری استان کردستان افزود: در حوزه موسیقی تاکنون تعداد 30 کنسرت در پردیس سینما بهمن سنندج اجرا شده است و نیز تمرینات گروه فیلارمونیک کردستان در پردیس سینما بهمن سنندج در حال انجام است و با عنایت استاندار ساز پیانو روزنبرگ خریداری و در اختیار این گروه برای اجرای تمرینات قرار گرفت.
 
وی تصریح کرد: حمایت از گروه چهل دف سنندج،  برگزاری یادواره سید بهاء الدین شمس قریشی در سال  گذشته و تشکیل گروه کر از جمله دیگر فعالیت های حوزه هنری در سال گذشته بوده است.
 
مرادی گفت: برنامه های حوزه هنری استان کردستان در سال 93 تولید آثار فاخر و ارزشمند در حوزه های هنری،تجسمی، موسیقی، نمایشی و فیلم است که در اولویت کار حوزه هنری استان کردستان قرار خواهد گرفت.
 
وی گفت: با همکاری مرکز ادبیات پایداری جلساتی با حضور جانشین  فرمانده سپاه کردستان، بنیاد شهید استان سازمان تبلیغات در حوزه هنری  برگزار شد که امسال بنا داریم تمامی خاطرات شهداء پیشمرگان مسلمان و شهدای 8 سال دفاع مقدس را ضبط ، ثبت، تولید و به چاپ برسانیم.
 
رئیس حوزه هنری استان کردستان خاطر نشان کرد: در سال 93 حوزه هنری کردستان جشنواره سراسری دف نوای رحمت را برگزار خواهد کرد.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *