خانه / فرهنگی / برگزاری نشست تخصصی همگرایی حقوقی جهان اسلام در سنندج

برگزاری نشست تخصصی همگرایی حقوقی جهان اسلام در سنندج

نشست تخصصی همگرایی حقوقی جهان اسلام با حضور علما، روحانیون و اساتید برجسته رشته حقوق کشور در سالن اجتماعات کتابخانه امام خامنه ای(مدظله العالی) سنندج برگزار شد

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۲
کد مطلب: ۲۵۹۱۲۷
به گزارش خبرنگار تقریب از سنندج، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد حسینی شاهرودی،نماینده ولی فقیه در استان کردستان، دراین نشست اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران معادلات را در جهان تغییر داد و هر روز یک مزیت و یک نکته جدید را نه تنها برای مسلمانان بلکه برای مستضعفان دنیا ارایه می‌کند.
وی افزود: جهان قبل از انقلاب اسلامی به دو بلوک شرق و غرب تقسیم شده بوده و همه قوانین و مقررات در راستای حقوق این قدرت‌های بزرگ بود.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: تمام تلاش قدرت‌ های بزرگ این بود که خدا را از زندگی بشر خارج کنند چرا که وقتی خدا از زندگی انسان ‌ها خارج شود عدالت و حقوق مردم معنایی نخواهد داشت.
حجت‌ الاسلام شاهرودی افزود: با وقوع انقلاب اسلامی این معادلات بر هم خورد و انقلاب اسلامی با تفکرات کمونیستی و لیبرالیستی وارد مبارزه ایدئولوژیکی شد.
وی خاطرنشان کرد: مبانی تفکر اسلامی بر رعایت حقوق است و این مهم از رعایت حقوق انسان‌ها گرفته تا حیوانات گسترده شده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار داشت: باید به این مهم توجه کنیم که فرهنگ غرب نمی ‌تواند با تمدن اسلامی کنار بیاید و غربی ‌ها همواره کوشیده‌ اند تا مسلمانان را از دورن به خودشان مشغول کنند تا نتوانند حقوق خود را مطالبه نمایند.
 
حجت ‌الاسلام شاهرودی افزود: اگر مسلمانان به حقوق خویش دست پیدا کنند به انسجامی می‌ رسند که از حقوق دیگر ملت ‌ها نیز دفاع خواهند کرد و در ایران اسلامی این مهم محقق شده است و به این دلیل است که دشمنان علیه انقلاب اسلامی و مردم ایران به انواع توطئه‌ ها متوسل می ‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: باید به این امر توجه کنیم که حتی اروپاییان نیز برای دفاع از حقوق مردمانشان کمیته حقوقی تشکیل داده ‌اند و نیاز است که مسلمانان نیز برای دفاع از امت اسلامی همچنین کمیته منسجمی را تشکیل دهند.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار داشت: متأسفانه دشمن موفق شده است که جای دشمن را برای ما عوض کند و اقوام و مذاهب مختلف را در کشورهای اسلامی در مقابل هم قرار داده است.
وی افزود: در این مسیر وظیفه حقوق ‌دانان و نخبگان جهان اسلام بسیار مهم است و باید به روشنگری بپردازند و بدون شک تشکیل کمیته ‌های منسجم حقوقی در جهان اسلام می ‌تواند راه ‌گشا باشد.
 
استادیار گروه حقوق دانشگاه قم نیز در این نشست گفت: نبود همگرایی حقوقی در بین کشورهای اسلامی مشکلات بسیاری را پیش روی جهان اسلام به وجود آورده است که باید هرچه سریع‌تر در این خصوص اقدام شود.
حجت‌ الاسلام سیدحسن وحدتی شبیری اظهار کرد: همزیستی مسالمت ‌آمیز و همگرایی حقوقی جهان اسلام از خواستگاه دین ایده ‌ای است که اگر عملیاتی شود بسیاری از مشکلات کنونی جهان اسلام رفع خواهد شد.
وی افزود: اگر در بین حقوق ‌دانان مسلمان پیوند دوستی و رفاقت شکل گیرد و ارتباط قوی بین آن ‌ها ایجاد شود بدون شک بسیاری از منازعات موجود در منطقه رفع خواهد شد.
حجت‌ الاسلام وحدتی اظهار داشت: حقوق یک مبحث زنده است و انسان‌ها به صورت روزمره با مبانی حقوقی ارتباط دارند.
وی افزود: چرا اروپاییان باید دادگاه اروپایی و قوانین واحد داشته باشند اما ما مسلمانان دادگاه بین ‌المللی اسلامی و قوانین واحد نداشته باشیم.
 این پژوهشگر حوزه حقوق کشور در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: اگر به تعالیم اسلامی و آموزه‌ های پیامبر اکرم(ص) برگردیم می ‌توانیم به همگرایی حقوقی دست پیدا کنیم.
حجت ‌الاسلام وحدتی افزود: ما باید نظریه جایگزینی را در مقابل توطئه تکفیر و تندوری که از سوی دشمنان اسلام به کشورهای اسلامی القا شده است  به کار ببریم.
وی خاطرنشان کرد: تفکر تکفیر رو به خاموشی است و ما باید هرچه سریع ‌تر تفکر همگرایی حقوقی برخواسته از آموزه‌ های دینی را جایگزین نماییم.
وی افزود: ما می ‌توانیم کانون حقوق ‌دانان بدون مرز و یا مرکز داوری حقوقی بین‌ الملل اسلامی داشته باشیم و این مهم با مشارکت حقوق‌ دانان کشورهای اسلامی محقق خواهد شد.
حجت ‌الاسلام محسن راعی استاد حقوق بین ‌الملل نیز در این نشست اظهار کرد: در جهان اسلام چارچوب‌ های سخت ‌افزاری و نرم‌ افزاری را برای ایجاد یک هم‌گرایی حقوقی داریم که باید از خردجمعی در کشورها و مناطق مختلف دنیا که توانسته‌ اند به این هم ‌گرایی حقوقی برسند استفاده کنیم.
وی افزود: یافتن محورهای مشترک حقوقی در جهان اسلام از پیش ‌زمینه‌ های تشکیل این همگرایی است.
 
مدیرکل دادگستری استان کردستان نیز در این نشست گفت: مبانی حقوقی در بین مذاهب مختلف اسلامی دارای اشتراکات بسیاری است و زمینه ‌های همگرایی حقوقی در جهان اسلام فراهم است.
علی ‌اکبر گروسی اظهار کرد: رابطه وحدت در جهان اسلام با همگرایی حقوقی یک رابطه مستقیم است.
وی افزود: ما تاکنون نتوانسته‌ ایم به وحدتی که مدنظر علمای اسلامی از صدر تاکنون بوده است برسیم چون همگرایی حقوقی را اجرایی نکرده ‌ایم.
مدیرکل دادگستری استان کردستان اظهار داشت: نظام حقوقی اسلامی مبتنی بر آیات و احادیث است و بر اساس یک ساختمان مستحکم بنا نهاده شده است که همه نکات حقوقی در عصر حاضر  را پاسخگوست.
گروسی افزود: ما در حقوق اسلام مبانی حقوق بشری را داریم که هیچ ‌گاه متأثر از سیاست‌ روز نیست و همچون حقوق کشورهای غربی نیست که هرگاه منافعشان ایجاب کند آن را تغییر دهند و به کشتار مردم روی آورند.
وی خاطرنشان کرد: حقوق بشر اسلامی بر مبنای کمک به انسان‌ ها بنا نهاده شده است و خوشبختانه مذاهب مختلف اسلامی در بسیاری از امور حقوقی از جمله حدود، دیات، قصاص، تعزیرات و دیگر مبانی دارای اشتراکات بسیاری هستند.
گروسی افزود: زمینه ‌های بسیاری برای همگرایی حقوقی در جهان اسلام وجود دارد اما دشمنان اسلام همواره کوشیده ‌اند که مسلمانان را به مباحث داخلی مشغول کنند و آنان را از مبانی اسلامی دور کنند.
مدیرکل دادگستری استان کردستان عنوان کرد: امروز جهان اسلام نیازمند یک مدیریت واحد است چرا که در جهان اسلام محور آرمان ‌های توحیدی است و مرزهای ایدئولوژیکی بسیار وسیع هستند.
گروسی افزود: گفت و گو یکی از راه‌ حل ‌های مهم برای تقویت همگرایی بین مسلمانان است و باید با گفت و گو پایه‌ های همگرایی حقوقی جهان اسلام را تقویت کنیم و زمینه ‌های سوء استفاده دشمنان اسلام را از بین ببریم.
وی اظهار کرد: تدوین آثار و نوشته‌ های علمی از جمله خلاء‌ هایی است که در زمینه همگرایی حقوقی جهان اسلام می ‌تواند بسیار مفید واقع شود چرا که هم ‌اکنون جهان اسلام از درد بزرگی به نام تکفیر رنج می ‌برد.
گروسی در پایان سخنان خود تصریح کرد: آنچه به جهان اسلام سامان می ‌دهد و آن را از آشفتگی بیرون می ‌آورد تنظیم یک رابطه حقوقی است و این رابطه حقوقی تنظیم نمی ‌شود مگر این ‌که به قرآن و سیره پیامبر(ص) برگردیم.
 
رئیس کانون وکلای استان کردستان نیز در این نشست گفت: مبانی فقه امام شافعی(رض) و وجود نخبگان و متفکران علم حقوق در این استان زمینه را برای تبدیل ‌شدن کردستان به الگوی عینی همگرایی حقوق اسلامی فراهم کرده ‌است.
امید رشیدی اظهار کرد: دانشگاه‌ ها، پژوهشگران و فعالیت‌ های علمی باید به سوی تقویت همگرایی حقوقی در جهان اسلام گام بردارند.
وی افزود: تدوین کتاب با محوریت همگرایی حقوقی جهان اسلام، تشکیل شورای مشورتی حقوق‌دانان جهان اسلام، استفاده بهینه از ظرفیت رسانه‌ ها به ویژه صدا و سیما از جمله مواردی است که می ‌تواند این همگرایی را تقویت کند.
رئیس کانون وکلای استان کردستان خاطرنشان کرد: اکثریت مردم کردستان را مسلمانان شافعی‌ مذهب تشکیل می ‌دهند و مذهب امام شافعی(رض) به دلیل انعطاف و میانه‌ روی که دارد می‌ توان زمینه همگرایی حقوقی را در منطقه فراهم کند.
رشیدی افزود: نخبگان بسیاری در کردستان وجود دارند که در حوزه فقه مقارت و تطبیقی صاحب ‌نظر هستند و این ویژگی می ‌تواند زمینه‌ های لازم را برای تبدیل‌ شدن کردستان به منطقه نمونه در راستای همگرایی حقوقی جهان اسلام فراهم کند.
وی اظهار داشت: امیدواریم نشست‌ ها و جلسات اینچنینی در راستای تقویت هم ‌گرایی حقوقی جهان اسلام تداوم داشته باشد و نخبگان و پژوهشگران جهان اسلام با جدیت هرچه تمام ‌تر وارد این عرصه شوند.
 
ماموستا امین راستی امام جمعه موقت سنندج نیز در این نشست اظهار کرد: تقویت مباحث اجتماعی بدون قانون امکان‌ پذیر نخواهد بود و باید به این مهم توجه کرد که قوانین برخواسته از آموزه‌ های اسلامی تأمین ‌کننده تمام نیازهای بشری است.
 
ماموستا سیدمحسن حسینی از علمای برجسته اهل سنت کردستان نیز در این نشست اظهار کرد: بسیاری از ادیان به دلیل گذر زمان شاهد تغییراتی بودند و از روند اصلی خویش فاصله گرفتند اما دین مبین اسلام با دربرگیری مذاهب اسلامی خود را تقویت کرده و روز به روز پویاتر می‌شود.
وی افزود: توجه به بعد حقوقی آموزه ‌های اسلامی از جمله نیازهایی است که در شرایط کنونی جهان اسلام بسیار حایز اهمیت است و باید مباحث مرتبط با همگرایی حقوقی جهان اسلام مورد توجه قرار گیرد.
ماموستا حسینی خاطرنشان کرد: تا زمانی که مسلمانان خود را گرفتار در گرداب مرزهای خاکی و القائات دشمنان بدانند نمی ‌توان به رفع مشکلات و چالش ‌ها در جهان اسلام امیدوار شد.
وی افزود: ما فاصله زیادی با آرمان ‌های واقعی امت واحده اسلامی داریم لذا باید کارهایی را در جهان اسلام عملیاتی نماییم که مسلمانان دوباره به آموزه ‌های راستین اسلامی روی آورند و این مهم با محوریت مباحث حقوقی امکان ‌پذیر خواهد بود.
حجت‌ الاسلام محرمعلی فراشی مشاور عالی نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز در این نشست اظهار کرد: همگرایی حقوقی جهان اسلام از جمله مباحث کلیدی در تقویت وحدت بین امت اسلامی است و این نشست‌ های تخصصی با حضور حقوق ‌دانان مسلمان در استان کردستان تداوم خواهد داشت.

شناسه خبر : 4019

این خبر رو هم ببینید

سفارش روایات مبنی برحرمت قتال با مسلمانان، در صحیح بخاری

صحیح بخاری روایتی را نقل می کند که بین محدثین مشهور است. در این روایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 10 =