خانه / اجتماعی / بناهای تاریخی بانه به زباله دان تبدیل شده اند

بناهای تاریخی بانه به زباله دان تبدیل شده اند

سرویس کردستان- حمام خدری و مرز بانان تنها بناهای تاریخی شهر بانه به زباله دان تبدیل شده و در حال نابودی هستند و بازسازی و مرمت این بناها ضروری است

به گزارش خبرنگار کرد پرس, شهرستان بانه به دلیل اینکه بارها مورد حمله های مختلف قرار گرفته است، بناهای تاریخی زیادی ندارد در حال حاضر حمام خدری و مرزبانان از قدیمی ترین بناهای تاریخی این شهر است.
شاید در این شهر که پیشنیه تاریخی چند هزار ساله دارد بناهای باشکوه وجود داشته اما امروز اثری از بنای تاریخی قدیمی که بتوانند پیشینه تاریخی این شهر را بازگو کند وجود ندارد.
 البته در بسیاری از روستاها و اطراف شهر قلعه ها و تپه ها قدیمی حتی پیش از اسلام جامانده که گویای پیشینه تاریخی این شهر است و گفته می شود بسیاری از آنها به عنوان اثر تاریخی ثبت شده اند.
حمام خدری هم اکنون قدیمی‌ترین اثر معماری موجود در بانه است، که مربوط به اواخر دوره قاجار یعنی دوره پهلوی اول است که در دی ماه سال ۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۸۶۱ در رده آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
از این اثر تاریخی تنها ویرانه ای بجا مانده آن هم به زباله دان و جای برای کارتون خواب های شهر تبدیل شده و بخش های زیادی از این بنای تاریخی ویران شده که احتمال ریزش و تخریب کامل آن زیاد است.
این حمام فاقد هر گونه تزیینات داخلی است دارای قسمت های مختلفی مانند آتش خانه، راهرو،یک سالن و ۸ اتاقک دوش گرفتن است ورودی این بنای تاریخی کاملا از بین رفته است بام آن به شکل گنبد های کوچک است.
ساکنان این محله می گوید: که این بنا تا چند سال قبل سالم بود اما اکنون به ویرانه ای  تبدیل شده و جایی برای کارتون شهر شده کارتون خواب های آن برای مردم مزاحمت ایجاد می کنند که باید دولت تکلیف آن را مشخص کنند چراکه ممکن است برای مردم خطر ساز شود.
حمام مرزبانی یکی دیگر از آثار تاریخی شهر بانه است که در کنار مسجد شیخ الاسلام و پشت پاساژ رسول پناه واقع شده این اثر تاریخی مربوط به دوره پهلوی اول است دارای بخش های بینه، سربینه، تون و آتشخانه و راهرو است بام این حمام هم به صورت گندی شکل بوده اما به دلیل فرسودگی آن گنبد های آن از بین رفته در ورودی این بنا هم کاملا از بین رفته و هم اکنون راهی برای ورود به داخل وجود ندارد.
حمام مرزبانان توسط معماران چیره دست بانه  حاج محمد معمار و حاج محمد امین فتحی ساخته شده است.
حمام های تاریخی بانه در اواخر دهه ۶۰ تعطیل شده اما به دلیل بی توجهی مسئولین و مالکان این بناها در حال نابودی کامل هستند.
سردار خندانی رئیس میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری بانه می گوید: این بناها برای ما بسیار ارزشمند هستند اما مالکان آنها یا راضی به فروش نیستند و یا برای فراوش آنها پول زیادی می خواهند که با توجه به کمبود بودجه در حال حاضر امکان تملک انها وجود ندارد.
وی می افزاید: برای حفظ این اثر تاریخی نیاز به یک سرمایه گذار داریم و اگر سرمایه گذاری در این زمینه همکاری کند ما هم از وی حمایت خواهیم کرد لازم است این بنای تاریخی به موزه یا به کافه سنتی تبدیل شود و مکانی برای بازدید گردشگران این شهر شود.
اما آنچه که امروز برای شهر تجاری و توریستی بانه حائز اهمیت است وجود بناهای تاریخی برای جذب گردشگران است ضروری است این بناهای تاریخی نچندان قدیمی در کنار مجتمع های تجاری بازسازی و نوسازی شود چراکه هر گردشگری که وارد هر شهری می شود در ابتدا انچه برایش جاب و خاطر انگیز خواهد بود دیدن بناهای تاریخی و آداب فرهنگ آن شهر یا منطقه است.
چشم اندازهای طبیعی، شهرهای قدیمی و بناهای تاریخی موجود در آنها یا اماکن باستانی دیگر از چنان جاذبه هایی برخوردارند که گردشگران را به سوی خود جلب می کنند بنابراین محافظت از بناهای تاریخی و بافت قدیمی دارای ارزش های فرهنگی و توریستی هستند، اهمیت زیادی دارند.
امروزه بسیاری از جوامع پیشرفته به دنبال احیای ساختمان های قدیمی در راستای حفظ میراث تاریخی خود و وادار کردن بازدید کنندگان به مشارکت در میراث بومی هستند.
بدون شک نابودی و آسیب بناهای تاریخی محوطه های باستانی و مجموعه آثاری که با عنوان میراث های فرهنگی شناخته می شوند، فاجعه جبران ناپذیر برای آن جامعه خواهد بود
حمام های تاریخی بانه در  دهه ۶۰ تعطیل شده و به دلیل بی توجهی مسئولین و مالکان، این بناها در حال نابودی کامل هستند.
اما آنچه که امروز برای شهر تجاری و توریستی بانه حائز اهمیت است وجود بناهای تاریخی برای جذب گردشگران است ضروری است این بناهای تاریخی نچندان قدیمی در کنار مجتمع های تجاری ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگران بیشتر است چراکه هر گردشگری که وارد هر شهری می شود در ابتدا آنچه برایش جذاب و خاطر انگیز خواهد بود دیدن بناهای تاریخی و آداب فرهنگ آن شهر یا منطقه است.

شناسه خبر : 6363

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 6 =