خانه / اجتماعی / به دنبال اظهارات در خصوص حوادث مهاباد:   آقای رادفر! اندکی تدبیر/ کامبیز شاوله*

به دنبال اظهارات در خصوص حوادث مهاباد:   آقای رادفر! اندکی تدبیر/ کامبیز شاوله*

این یادداشت به قلم «کامبیز شاوله» دانشجوی دکتری زبان شناسی ومدرس دانشگاه و مدیر دبیرستان در مهاباد نوشته شده است و در اختیار زریان قرار گرفته است

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ جناب آقای رادفر معاون محترم سیاسی و امنیتی استان آذربایجان غربی و رییس سابق ستاد انتخاباتی دکتر عارف در استان
 
اینکه در ذکر عنوان تان به مسوولیت انتخاباتی حضرتعالی اشاره شد، ‌تعمدی نهفته است. شما در انتخابات ریاست جمهوری گذشته داعیه دار تفکری بودیدکه همواره بر« معیشت، منزلت و عقلانیت «تاکید داشته و با شعار «زندگی آبرومندانه و شرافتمندانه در سایه کشورداری خردمندانه» پای به صحنه انتخابات نهاد. کشورداری خردمندانه اصطلاحی بسیار زیبا و دلنشین است که البته عمل کردن در راستای نیل به افقهای آن نیازمند همان تدبیر و اعتدالی ست که منتخب مردم بر آن تاکید داشتند. اما، متاسفانه بعد از حوادث تلخ پنجشنبه، هفدهم اردیبهشت ماه در مهاباد سخنانی از قول حضرتعالی منتشر شد که افکار پریشانمان را آشفته تر نمود.
 
۱- آیا حداقل وظیفه اداری شما ایجاب نمی کند در این شرایط به غایت حساس، به جای اینکه آب به آسیاب فراری دادن سرمایه گذاران از  شهر بریزید، با تشکیل جلسات و انجام مصاحبه  به آرام کردن فضا کمک کنید و از هراساندن بیشتر سرمایه گذاران بپرهیزید. چرا که بنظر نگارنده این فرمایش شما به عنوان مسلط ترین مقام اداری بر مسایل امنیتی، تاثیر بیش از هر حرکت آنارشیستی بر قضاوت سرمایه گذاران احتمالی آتی خواهد گذاشت. آیا بر آثار مترتب بر این جملات شتابزده خود در فردای روز حادثه آگاهید که فرموده اید «… متاسفانه جایگاهی که مهاباد در چند سال گذشته برای سرمایه گذاری ایجاد کرده بود، زیر سئوال رفت» و« با اين اوضاع آيا سرمايه گذاران رغبتي براي حضور و فعاليت در مهاباد خواهند داشت؟». آیا می دانید آن هموطن صاحب سرمایه که این جمله را از قول شما می خواند، با چه اطمینان خاطری باید اندوخته زندگیش را به مهاباد منتقل کند؟ آیا این سخنان در مغایرت با سیاست های  مدیریتی کشور و استان و در تضاد با وظایف اداری تان نیست؟ آیا واقعا حادثه تلخ عصر آن پنجشنبه را آنقدر موثر می دانید که از تریبون رسمی نظام سرمایه گذاری در مهاباد را کلا زیر سوال رفته، بخوانید؟
 
۲- اگر نیازسرمایه به امنیت حیاتی است- که هست- بفرمایید مسوول دولتی ایجاد امنیت در استان کیست؟ مگر نه این است که این وقایع در حوزه مدیریت امنیتی جنابعالی اتفاق افتاده و اگر به دنبال مسوولی مرتبط باشیم- به واسطه سمت اداری که دارید- طبعا نفر اول شما هستید. پس، لطفا به سبک سابقون فرار به جلو نفرمایید و حداقل سوزنی بخود بزنید و آنگاه نشتری به دیگران. آیا وظیفه تان ایجاب نمی کرد در این روزهای حساس مرتباّ در مهاباد حضور می داشتید و از نزدیک به هماهنگی امور می پرداختید وبا اتخاذ تصمیمهای عاجل و صحیح از بروز وقایع ناخوشایند جلوگیری می کردید یا از تلخی آن می کاستید؟
 
۳-  برادر عزیز! به فرموده تان، دوست و همکار انتخاباتی شما در سلماس به معاونت سیاسی و امنیتی فرمانداری مهاباد گمارده شد. در حالیکه این مرد شریف از شهر آرام سلماس، کمترین و کمترین شناختی از فضای بشدت خاص مهاباد نداشتند. که یحتمل اگر فردی دارای شناخت و تجربه کافی از شرایط در این مقام  می گماردید، مدیریتی  بهترو کمکی بیشتر به فرماندار شهر  می داشتند.
 
۴-   برادر گرامی احتمالا جلسه فروردین ماه با معاون محترم سیاسی وزیر کشور را فراموش نفرموده اید. تصور می کنم آن لابه ها و گلایه ها و دادهای بر آسمان برآمده، از سوی هم استانی های غیور آ‌ذری از عملکرد مدیریت استان و بویژه حضرتعالی  هم در خاطر مبارک هست. فکر نمی کنید وقت آن رسیده باشد که مروری بر عملکرد سیاسی و مدیریتی خود داشته باشید. آیا پیام مستتر در نام گذاری سال ۹۴ به عنوان سال همدلی و همزبانی شما دولتی ها با ملت را نصب العین خود می دانید و اینگونه سخن می گویید. آیا بخشی از فلسفه این نام گذاری را در نگرانی شخص اول نظام از ایجاد شکاف بین دولت و ملت نمی دانید؟ مدیر عزیز، ما مهابادی ها که در انتخابات منجر به مدیر شدن شما، بیش از هر خطه دیگری از ایران، پای کار آمدیم لایق این گونه نواختن نیستیم. بل چشم به راه مرکز دوخته ایم که به جبران  لبیک انتخاباتی ما، همت گمارید. که اگر غیر از این باشد – به قول آن روحانی معزز در جلسه فوق الذکر- در انتخابات پیش رو صدایی غیر از آنچه می پسندید، از صندوق رای خواهید شنید.
 
۵- در شرایطی قرار داریم که تمام ارکان کشور سعی در حل مشکلات به ارث رسیده از بی انصافی های ابرقدرت خارجی و بی تدبیری های داخلی دارند. و به جرات می توان گفت یکی از ثمرات هر توافق خوبی در مذاکرات هسته ای جذب سرمایه گذاری داخلی وخارجی خواهد بود، متاسفانه سخنان شما نه تنها در راستای این تنش زدایی ارزیابی نمی شود، بلکه می تواند دستمایه تبلیغات بدخواهان این ملت قرار گیرد. در پایان برایتان آرزوی موفقیت و سربلندی دارم، چرا که معتقدم موفقیت شما رفاه و امنیت استان وشهرمان است. 

شناسه خبر : 7737

این خبر رو هم ببینید

به بهانه انتصاب ماموستادکتر عبدالسلام کریمی بعنوان مشاور اقوام و مذاهب رئیس جمهور؛ هدیه دولت به اهل سنت در هفته وحدت

هفته وحدت یادگاری ماندگار از دوره زعامت حضرت امام خمینی (ره) می باشد که با …

خانه / اجتماعی / به دنبال اظهارات در خصوص حوادث مهاباد:  آقای رادفر، متأسفم!/دکتر صلاح الدین خدیو*

به دنبال اظهارات در خصوص حوادث مهاباد:  آقای رادفر، متأسفم!/دکتر صلاح الدین خدیو*

*این یادداشت به قلم «دکترصلاح الدین خدیو» روزنامه‌نگار مهابادی نوشته شده و در سایت خبری- تحلیلی روانگه منتشر شده است

آقای رادفر عزیز! ناچارم بگویم که « ابراز تأسف » برای اظهاراتتان درباره حادثه تلخ و مشکوک مهاباد واژه کوچکی است. اگر بگویم، از شما هم بعید بود، در واقع حق مطلب را ادا نکرده‌ام. چه برخی اشتباهات سیاسی هستند که پایان عمر سیاستمداران را رقم می‌زنند و من فکر می‌کنم که اشتباه دیروز شما از این نوع بود.
 
۱- فرموده‌اید که حادثه مهاباد، بحث سرمایه پذیری و سرمایه‌گذاری را در این شهر زیر سؤال برد.یک مدیر خردمند هیچ‌گاه در مورد مجموعه تحت مدیریت خود این گونه صحبت نمی کند. همان‌گونه که یک فرمانده شجاع و پاک دل هم هنگام شکست در یک نبرد، جهت زمینه سازی برای پیروزی‌های بعدی و حفظ روحیه رزمندگان و جبران گذشته، ندای هزیمت و استیصال سر نمی دهد. البته همان‌گونه که عرض کردم به شرطی که غیر از صفت خردمندی، واجد خصیصه طیبه صفای دل و خلوص نیت هم باشد.تصور می کنم که دل شما با مردم مهاباد صاف است، با این حال شمار را دعوت می‌کنم دوباره فرمایشات خود را مرور کنید، آقای راد فر با ایجاد احساس ناامنی دعوت به فرار سرمایه کرده و یا ناخواسته دستور آن را صادر فرموده اید!
 
آقای رادفر عزیز اصلاً یک سؤال ملموس و عینی! در سال ۱۳۸۵ به دنبال اعتراضات ناشی از کاریکاتورهای روزنامه دولت، جمعی جوان و احساساتی ساختمان متعلق به صدا و سیمای ارومیه را آتش زدند که اهمیت سیاسی و امنیتی آن قابل قیاس با هتل تارای مهاباد نیست. آیا آن موقع حاضر بودید به سیاقی که مهاباد را نواخته‌اید، ارومیه را هم بنوازید.البته خوشبختانه باتدبیر مسولان وقت، ۹ تنها سرمایه ای از ارومیه نگریخت، بلکه عصر شکوفایی و انشکاف ارومیه دقیقاً بعد از آن تاریخ و با جذب صدها و هزاران میلیارد تومان سرمایه بخش دولتی و خصوصی رقم خورد.
 
۲- وظیفه شما به عنوان معاون سیاسی و امنیتی استاندار ایجاد و تحکیم امنیت است، نه القای حس ناامنی و اضطراب! راستی چقدر به وظیفه خود در این زمینه عمل کرده‌اید. حادثه منجر به مرگ دختر مهابادی در روز یکشنبه اتفاق افتاده و سوزاندن هتل تارا هم روز پنجشنبه. این ۴ روز شما کجا تشریف داشتید؟ از روز دوشنبه که فراخوان‌های مربوط به تخریب هتل تارا در شبکه‌های اجتماعی آغاز شد، شما ۷۲ ساعت طلایی وقت داشتید تا با روشنگری و اقدامات پیشگیرانه، اذهان مردم را روشن نموده و واقعیت ماجرا را آشکارسازید. در این مسیر ظرفیت‌هایی چون شبکه استانی صدا وسیما و شبکه مهاباد و معتمدان و فعالان مدنی در اختیارتان بود که استفاده نکردید. اصلاً شما غیر از چند نفر منصب طلب، چند نفر از معتمدان و اصلاح‌طلبان و نخبگان کردستان را می‌شناسید. ظاهراً سابقه اصلاح‌طلبی‌تان باید در اینجا بکارتان بیاید که نیامده است. بگذارید بگویم که برخورد دفتر ریاست جمهوری به مراتب از برخورد شما واقع بینانه تر و مسئولانه تر بود.
 
آقای راد فر عزیز! امر و نهی و حتی تهدید شما برای پایان خویشتن داری، رافع مسئولیتتان در پیشگیری از اتفاقات تلخ رخ داده در عصر پنجشنبه مهاباد نیست. به جای درشتی و تندخویی با مردم فرهیخته مهاباد، کاش اجازه نمی‌دادید کار جوانان برانگیخته به آتش زدن یک مکان خصوصی بکشد. توصیه می‌کنم فیلم‌های قبل از آتش‌سوزی را دوباره ببینید تا به قضاوتی درست و منصفانه برسید.
 
۳- لطفاً بگویید در دوره قبل از ناامنی اخیر! سهم سرمایه‌گذاری بخش دولتی در مهاباد چقدر بوده است؟ نکند سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در حوزه مسکن توسط بخش خصوصی و اقدامات عمرانی شهرداری را به حساب التفات و ملاطفه مرکز استان می‌گذارید!
 
این شایستگی و ظرفیت‌های مهاباد است که به صورت طبیعی موجب جلب سرمایه‌های بخش خصوصی شده است که متأسفانه کوررنگی‌های قومی مرکز استان آن را نمی‌بیند. البته میدانم که باید سپاسگزار شما باشیم که اجازه می‌دهید در غیاب بخش دولتی، حداقل بخش خصوصی در مناطق کردنشین استان سرمایه‌گذاری کند، چون واقعیت آن است که اگر بخواهید، می‌توانید نگذارید؛ اما مایلم بدانید که این سپاسگزاری فاقد جوهر اخلاقی بوده و صرفاً در شرایط ویژه استان ما، واجد معنا و دلالت می‌شود.رابطه معروف فرادستی و فرودستی را می‌گویم.به همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجارت ایران و عراق اشاره‌کرده‌اید که قرار است در آینده نزدیک در مهاباد برگزار شود و سهواً یا تعمداً نام هتل سوخته را به عنوان محل اسکان مهمانان اعلام نموده‌اید. انصاف دهید که هیچ آدم عاقل و منصفی این کار را نمی‌کند. مگر اینکه قصد رماندن پرندگان را داشته باشد. سرمایه مثل پرنده است، یا باید به تله بیفتد و یا با احساس خطر بال زنان دور میشود.
 
۴-آقای راد فر عزیز! فرصت خدمت و جبران گذشته از دست نرفته است. انشالله که ما دیگر در استان شاهد حوادث بیشتری از این دست نخواهیم بود. اما اگر اتفاقی هم پیش بیاید، تجربه تلخ امروز را دستمایه موفقیت برای مدیریت درست و اصولی بحران در آینده نمایید. برای جبران امروز هم پیشنهادم این است که سمینار پیشگفته را با جد و جهد و انگیزه و تلاش افزون برگزار نمایید و امنیت مهاباد را به رخ بدخواهان بکشید. نگران نبود هتل هم نباشید. مردم مهاباد مهمان نوازند و منزلشان مهیای قدوم مهمانانشان است!
 
نکته آخر اینکه سال همدلی و هم‌زبانی است اما با ما از سیاست هویج و چماق حرف نزنید. ۹ ما هویج بگیریم و ۹ شما چماق به دست! توسعه و زندگی خوب هویج نیست. حق ماست. ایفای این حق البته مستلزم حکمرانی خوب از جانب شما و مافوقتان است. همه این‌ها شدنی است، اگر عینک قومی را برداریم و چشم‌ها را بشوییم و با نگاه « ملی » ببینیم!
تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۱۸

شناسه خبر : 7769

این خبر رو هم ببینید

به بهانه انتصاب ماموستادکتر عبدالسلام کریمی بعنوان مشاور اقوام و مذاهب رئیس جمهور؛ هدیه دولت به اهل سنت در هفته وحدت

هفته وحدت یادگاری ماندگار از دوره زعامت حضرت امام خمینی (ره) می باشد که با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =