به مناسبت روز عفاف و حجاب عفاف و حجاب در کلام رهبری/ حجاب، ارزشی منطبق بر طبیعت انسان است

رعايت عفاف و حجاب به عنوان يک امر ارزشی در مکتب اسلام، مورد توجه قرار گرفته، زن می‌تواند با حفظ حجاب، جايگاه و شأن واقعی خود را در پناه عفاف بيابد و درجات متعالی را بپيمايد

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۲
کد مطلب: 274900
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، شورای فرهنگ عمومی کشور، سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب (21تیرماه سال 1314) را به عنوان روز عفاف و حجاب نام‌‌گذاری کرده است؛ قیام مردم مشهد و واقعه‌ مسجد گوهرشاد در مقابله با کشف حجاب، مصداق بارز مبارزه با منکری است که هنوز متأسفانه آثار شومش در کشور ریشه ‌کن نشده است.
 
*مفهوم و ابعاد حجاب
اصل حجاب و پوشش که در اسلام از آن به (ستر) نام برده شده در همه ادیان الهی مورد توجه انبیاء و بعد از آنها مورد توجه بزرگان دین بوده است و به جهت آثار سازنده ومفید، مورد عنایت قرار گرفته است.
 
در قرآن مجید بیش از ده آیه در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرم وجود دارد؛ از جمله آیه 59 سوره احزاب. « یا ایهاالنبی قل لازواجک و بناتک و نساءالمومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین و کان الله غفورا رحیما» (ای پیامبر، به زنان و دخترانت و نیز به زنان مؤمنین بگو خود را بپوشانند تا شناخته نشوند و مورد اذیت قرار نگیرند و خداوند بخشنده مهربان است).
 
حجاب در لغت به معنای مانع، پرده و پوشش آمده است، استعمال این کلمه، بیش‎تر به معنی پرده است؛ این کلمه از آن جهت مفهوم پوشش می‎دهد که پرده، وسیله‎ پوشش است، ولی هر پوششی حجاب نیست؛ بلکه آن پوششی حجاب نامیده می‎شود که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت ‎گیرد.
 
*هدف و فلسفه حجاب
هدف اصلی تشریع احکام در اسلام، قرب به خداوند است که به وسیله‌ تزکیه‌ نفس و تقوا به دست می‎آید: إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ (حجرات؛13) بزرگوار و با افتخارترین شما نزد خدا با تقواترین شماست.
 
از قرآن کریم استفاده می‎شود که هدف از تشریع حکم الهی، وجوب حجاب اسلامی، دست‌یابی به تزکیه‌ نفس، طهارت، عفت و پاکدامنی است؛ آیاتی همچون: “قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکى لَهُمْ”: ای رسول ما، مردان مؤمن را بگو تا چشم‎ها از نگاه ناروا بپوشند و فروج و اندامشان را محفوظ دارند، که این بر پاکیزگی جسم و جان ایشان اصلح است.
 
با همه اهمیتی که عفاف و حجاب در آموزه های دینی و اسلامی ما دارد، اما آنچه در سطح جامعه مشاهده می شود نشان از بی توجهی به این واجب الهی است، مردانی که با افتخار در کنار زنان بی حجاب خود طی طریق می کنند، مادرانی که بی توجه به آینده فرزندان، خود را تسلیم خواسته های مدگرایانه غربی جوانان کرده و دختران و پسران جوانی که بعضاً خود را دستاویز خواسته های شوم اسلام ستیزان کرده اند و بی هدف با تبعیت از سبک های غربی، همچون عروسک های بی جان داخل ویترین، خودنمایی می کنند.
 
دیدگاه و نظرات مقام‌ معظم‌ رهبری در مورد حجاب یک دیدگاه کاملاً خوب و عالی است، بیانات ایشان هم خیلی روشن و هم عقلایی هست و برای مخاطب جذاب و راه‌گشاست، برای این‌که در بسیاری از مسائل اجتماعی و زندگی شخصی و خانوادگی موفق شده و دچار سردرگمی نشویم، بایستی سخنان و بیانات ایشان را الگوی رفتاری خود قرار دهیم.
 
رهبر معظم انقلاب در مورد اهميت عفاف‌ و‌ حجاب چنين می‌فرمايند: «باید مسائل ارزشی اسلام در جامعه‌ی ما احیا بشود. مثلاً مسأله‌ی حجاب، یک مسأله‌ی ارزشی است. مسأله‌ی حجاب، اگر چه مقدمه‌ایست برای چیزهای بالاتر، اما خودش نیز یک مسأله‌ ارزشی است. ما که روی حجاب این‌قدر مقیدیم، به خاطر این است که حفظ حجاب به زن کمک می‌کند تا بتواند به آن رتبه‌ معنوی عالی خود برسد و دچار لغزش نشود. ما از دنیای غرب که زن  را در طول دوره‌های گذشته تا به امروز، این‌قدر تحقیر کرده است، طلب‌کاریم. شما ببینید در اروپا و در کشورهای غربی، تا اندکی پیش زنان حقوق مالی مستقلی نداشتند.[1].
 
همچنین در جای دیگر می‌فرمایند: «نگاه اسلام به زن همواره  همراه با حرمت و کرامت است، اسلام در بدو پيدايش، زنان را از اسارت فرهنگ جاهلی نجات داد و قدر و منزلت و شخصيت انسانی از دست رفته آنان را در فرهنگ جاهلی مرد سالار را احيا کرد. عفاف، به عنوان يک ارزش درونی و والای اخلاقی در اخلاق اسلامی جايگاه بسيار والايی دارد. حجاب، ارزش است منطبق با طبیعت انسان. برهنگی و حرکت به سمت اختلاطِ هر چه بیشتر دو جنس با یکدیگر و افشا شدن این‌ها در مقابل یکدیگر، یک حرکت خلاف طبیعی و خلاف خواست انسانی است. شرع مقدّس اسلام هم برای این مسأله حدودی را معیّن و مشخّص کرده و کسانی که معتقد و مؤمن هستند، نمی‌شود که این‌طوری با حجاب برخورد کنند.
 
حجابِ برتر همین چادر ایرانىِ خود ماست، حقیقتاً حجاب برتر است؛ هیچ تردیدی در این نباید داشت. البته من هیچ‌وقت نگفتم که چادر را در جایی اجباری کنند؛ اما همیشه گفته‌ام که چادر یک حجاب ایرانی است و زن ایرانی این را انتخاب کرده و خوب حجابی هم هست و می‌تواند کاملاً حفاظ و حجاب زن باشد. حالا بعضی‌ها هستند که از هر چه ایرانی و خودی است، ناراحت‌اند و دل‌شان را می‌زند؛ دل‌شان می‌خواهد سراغ چیزهایی بروند که از خودی بودن دورتر است! به‌ هر حال اگر حجاب را حفظ کنند، باز هم خلاف شرعی انجام نداده‌اند؛ منتها چیز بهتری را از دست داده‌اند.[2]  
ایشان در جای دیگری به مسأله فرار از چادر اشاره کرده و می‌فرمایند: «بعضی‌ها از چادر فرار می‏‌کنند، به خاطر این‏‌که هجوم تبلیغاتی غرب دامن‌گیرشان نشود؛ منتها از چادر که فرار می‏‌کنند، به آن حجاب واقعی  بدون چادر هم رو نمی‏‌آورند؛ چون آن را هم غرب مورد تهاجم قرار می‏‌دهد. شما خیال کرده‏‌اید که اگر ما چادر را کنار گذاشتیم، فرضا آن مقنعه‏ کذایی و آن لباس‌های «وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلي‏ جُيُوبِهِنَّ ‏[نور/31] و باید روسری‌های خود را بر روی گریبان‌ها بزنند» و همان‌هایی را که در قرآن هست، درست کردیم، دست از سر ما بر می‌‏دارند؟ نه، آن‌ها به این چیزها قانع نیستند؛ آن‌ها می‌‏خواهند همان فرهنگ منحوس خودشان عینا این‌جا عمل بشود؛ مثل زمان شاه که عمل می‏‌شد. [3]  
همان‌طورکه در مورد حفظ حجاب و عفت در شرع مقدس اشاراتی شده است در مورد مرد نیز باید این گونه باشد یعنی مرد هم باید حفظ حجاب داشته باشد، مرد هم باید عفت داشته باشد. به طوری که رهبر معظم انقلاب در این موضوع هم فرمایشی دارند و می‌فرمایند: «اسلام به مسأله عفاف زن اهمیت می‌دهد. البته عفاف مرد هم مهمّ است. عفاف مخصوص زنان نیست؛ مردان هم باید عفیف باشند. منتها چون در جامعه، مرد به خاطر قدرت جسمانی و برتری جسمانی، می‌تواند به زن ظلم کند و برخلاف تمایل زن رفتار نماید، روی عفّت زن بیشتر تکیه و احتیاط شده است. [4]  
منابع:
[1]. بخشی ازخطبه‌های نماز جمعه‌ مورخ 1365/05/10، 1365/05/17، 1365/05/31، 1365/07/18، 1365/08/9،
[2].بیانات در جلسه پرسش‌ و پاسخ مدیران مسئول و سردبیران نشریات دانشجویی، مورخ ۱۳۷۷/۱۲/۰۴.
[3] از بیانات رهبرمعظم انقلاب به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها)در چهارم دی‌ماه 1370.
[4] بیانات در دیدار جمعی از بانوان – 1371/09/25.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *