بیانیه نمایندگان کُرد نهمین دوره مجلس در حمایت از آموزش زبان مادری

انتظار  داریم دولت ضمن تلاش مجدانه در عملیاتی کردن اصل 15 قانون اساسی بر اراده خویش در آموزش زبان مادری استوار بوده و با اظهارات غیر کارشناسی در این زمینه برخورد قاطعانه کرده و در راستای احقاق حق طبیعی و ذاتی تمامی شهروندان گام های اساسی بردارد

دراین بیانیه آمده است؛ انتظار آن داریم دولت ضمن تلاش مجدانه در عملیاتی کردن اصل 15 قانون اساسی بر اراده خویش در آموزش زبان مادری استوار بوده و با اظهارات غیر کارشناسی در این زمینه برخورد قاطعانه کرده و در راستای احقاق حق طبیعی و ذاتی تمامی شهروندان گام های اساسی بردارد.
در سالهای اخیر انسان به فکر حفظ یکی از بزرگترین میراث های بشری خویش یعنی زبان مادری بوده است. میراثی که در همین سالها مورد بی مهری های فراوانی نیز قرار گرفته بطوری که بسیاری از زبانهایی که در جهان با آن صحبت می شد در حال نابودی است. در حاضر 15 سال از شکل گیری روز جهانی زبان مادری می گذرد لیکن اهمیت حفظ زبان مادری متوجه کشورهایی چون ایران است که دارای تنوع زبانی گسترده ای هستند. تنوعی که در نوع خود میراث اصیل انسانی و سرمایه جاودان اجتماعی به حساب می آید، گفتمان مبتنی بر انکار آموزش زبان مادری توسط عده ای که آن را وسیله ای برای ایجاد تفرقه و فتنه می دانند در زمره مواردی است که بدعتی جهانی، انسانی و ملی به حساب می آید زیرا که به رسمیت شناختن حق آموزش زبان مادری منشاء اختلاف و یا تجزیه طلبی نیست بلکه که بستری است برای غناء، ارتقاء و تبادل خلاق فرهنگی و وفاق ملی.
 
در این بین فارغ از اینکه عده ای طرح آموزش زبان مادری را ابزار دولت کنونی در جذب آراء در انتخابات ریاست جمهوری دانسته اند و نیز بی آنکه خواسته باشیم این موضوع را به قضاوت بنشینیم که چنین است یا خیر، بایستی عدم اجرای آن را به صورت دقیق آسیب شناسی کرده و در راستای تحقق مطلوب این امر همت گماریم. لازم به یادآوریست که این موضوع یک اصل مستند جهانی و یک اصل مهم از قانون اساسی است که تأکیدی جدی بر حفظ میراث زندگی بشری یعنی زبان مادری همه ی مردمان ایران زمین و جهان دارد.
 
ما نمایندگان مجلس ضمن تاکید مجدد بر رعایت و اجرای اصول مندرج در قانون اساسی و پر اهمیت خواندن آموزش زبان مادری منتقد سیاست های زبانی و اعلام نظرهایی می باشیم که منجر به همگون سازی زبانی شده و متذکر می شویم که چنین روندهایی فرهنگ گروه های زبانی را نیز مورد تهدید جدی قرار خواهد داد.
 
از طرفی معتقدیم که تنوع زبانی امری طبیعی در حیات بشری است و مسئله اصلی به رسمیت شناختن، فهمیدن، و ارج نهادن آن است و اینکه مخالفت با آموزش زبان مادری به عنوان یک ابزار می تواند باعث محروم ماندن هزاران انسان شود که زبانشان غیر از زبان رسمی است و نه تنها که آموزش زبان مادری امنیت ملی را به مخاطره نمی اندازد که بایستی تاکید داشت که تنوع زبانی، سرمایه ای است گران سنگ که طلایی ترین فرصت نیز در راستای ایجاد و حفظ امنیت ملی و تحکیم منافع ملی به حساب می آید.
 
لذا انتظار آن داریم دولت ضمن تلاش مجدانه در عملیاتی کردن اصل 15 قانون اساسی بر اراده خویش در آموزش زبان مادری استوار بوده و با اظهارات غیر کارشناسی در این زمینه برخورد قاطعانه کرده و در راستای احقاق حق طبیعی و ذاتی تمامی شهروندان گام های اساسی بردارد.
 
 
تاريخ: ۱۳۹۲/۱۲/۱
منبع: زریان

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *