خانه / اجتماعی / بیانیه پایانی دهمین اجلاس وزرای اطلاع‌رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی

بیانیه پایانی دهمین اجلاس وزرای اطلاع‌رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی

دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار شد، چهارشنبه شب با صدور بیانیه نهایی به کار خود پایان داد

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۰
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، مقام های عالی رتبه رسانه ای و فرهنگی کشورهای اسلامی، با اشاره به تلاش های تبلیغاتی غرب در جهت اشاعه اسلام هراسی و خدشه دار کردن چهره اسلام که دینی مبتنی بر میانه روی و مداراست، بر تحکیم فعالیت های مشترک رسانه ای بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به خصوص در زمینه دفاع از فلسطین و قدس شریف تاکید کردند.
 
بیانیه پایانی دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به شرح ذیل است:
 
۱. شرکت کنندگان از نقش برجسته رسانه های کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در به تصویر کشیدن جنایات جنگی و اعمال غیرانسانی رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین، اقدام برای یهودی سازی قدس شریف و تاکید بر مشروعیت تلاش های ملت فلسطین برای خاتمه اشغالگری صهیونیست ها تقدیر می کنند.
 
۲. وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی بر ضرورت بهره برداری موثر از پتانسیل های ارتباطی و اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با سرمایه گذاری مقتضی در زیرساخت های فناوری و تامین منابع انسانی و فناوری های مدرن ارتباطی تاکید می کنند.
 
 
۳. این کشورها بر اهمیت همگرایی رسانه ای برای اشاعه صلح و آرامش در جهان اسلام و نقش آینده رسانه ها در مقابله با تمام اشکال خشونت، افراطی گری، کوته فکری، نژادپرستی و نفرت تاکید دارند.
 
۴. شرکت کنندگان از جنایت های گروه های تروریستی تحت لوای اسلام ابراز نگرانی می کنند و اعتقاد دارند زمان آن فرارسیده که تمام مومنان و کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از قدرت و نفوذ رسانه برای مقابله با چنین اعمال و تفکرات دور از تعالیم اسلام استفاده کنند. همچنین قویا اقدامات ننگین تروریستی داعش و سوء استفاده از رسانه های نو در خدمت اهداف شیطانی آن را محکوم می کنند.
 
۵. کشورهای اسلامی از فعالیت های رسانه ای و مشارکت موسسات مرتبط با سازمان همکاری اسلامی برای مقابله با تلاش های تعصبی به منظور بی اعتبار ساختن نمادها و مکان های مقدس اسلام حمایت می کنند. همچنین از فعالیت رسانه ها در مقابله با گسترش نفرت و تبعیض علیه اسلام و همسان دانستن اسلام با خشونت و تروریسم پشتیبانی می کنند.
 
۶. کشورهای اسلامی از تلاش های مستمر و ابتکارات شخص دبیر کل سازمان همکاری اسلامی و ارتباط های ایشان با رسانه های جمعی در جهان اسلام و خارج از آن تقدیر می کنند و از ایشان می خواهند از تمام توان سازمان برای اجرای تصمیم ها و توصیه های اتخاذ شده در این نشست برای همگرایی رسانه ای به منظور رسیدن به صلح و آرامش در جهان اسلام کمک بگیرد.
 
۷. شرکت کنندگان خواستار افزایش کارآمدی و هماهنگی در زمینه اطلاعات بین نهادهای سازمان همکاری اسلامی به منظور ارائه چهره ای جامع از اقدام مشترک اسلامی در مورد موضوعات مرتبط با جهان اسلام هستند. در این مورد بر اهمیت حمایت از برنامه های رسانه ای با هدف افزایش نقش قاره آفریقا در جهان اسلام و معرفی برنامه های مشابه برای دیگر مناطق جهان تاکید دارند.
 
۸. وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی همچنین خواستار اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در کشورهای عضو به عنوان ابزاری هستند که به صلح، همزیستی مسالمت آمیز، آرامش و توسعه منجر شود. همچنین این ابزار باید نگرانی های ملت های کشورهای عضو را منعکس کند و به مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی در فضایی شفاف، چندگانگی دیدگاه ها و تنوع افکار بپردازد؛ در حالی که به طور کامل به آموزه ها و ارزش های اسلامی احترام می گذارد و آزادی رسانه را با مسوولیت پذیری تجربه می کند.
 
۹. شرکت کنندگان تقدیر و تشکر خود را از مردم و دولت اسلامی ایران برای میزبانی سخاوتمندانه خود در دهمین نشست وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو بیان می دارند.

شناسه خبر : 8213

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 6 =