خانه / جریانات تکفیری / بیانیه ۲۰۰ اندیشمند اهل سنت: وهابیت، فرقه ای خطرناک برای جهان اسلام

بیانیه ۲۰۰ اندیشمند اهل سنت: وهابیت، فرقه ای خطرناک برای جهان اسلام

نشریه ایندیپندنت نوشت: دست کم دویست نفر از اندیشمندان و مفتی های اهل سنت از جمله الطیب رئیس پیشین دانشگاه الازهر مصر نخستین بار با انتشار بیانیه ای وهابیت را مروج خشونت و فرقه ای خطرناک برای جهان اسلام توصیف کردند

زمان انتشار خبر: جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵ – ۲۰:۲۹
نشریه ایندیپندنت نوشت: دست کم دویست نفر از اندیشمندان و مفتی های اهل سنت از جمله الطیب رئیس پیشین دانشگاه الازهر مصر نخستین بار با انتشار بیانیه ای وهابیت را مروج خشونت و فرقه ای خطرناک برای جهان اسلام توصیف کردند.
 
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فیسک در یادداشتی که امروز ایندیپندنت آن را منتشر کرد با اشاره به بیانیه پایانی همایش شناخت پیروان مذاهب اهل سنت که در شهر گروژنی چچن برگزار شد نوشت: اگر چه در  رسانه های غربی این همایش مهم  پوشش لازم داده نشد اما مسائل مطرح شده در آن نشان داد فاجعه ای عمیق تر از بحران سوریه در جریان است.
 
وی این موضعگیری را از آن جهت حائز می داند که نخستین  بار سعودی ها همزمان از جانب رهبران شیعه و سنی محکوم شده و هدف حمله قرار گرفته اند.
 
فیسک این اقدام رهبران اهل سنت را توهینی آشکار به حکام سعودی و شکستی بزرگ برای آنان که سالانه میلیونها دلار صرف ساخت مدارس ، مساجد و تربیت روحانی می کنند دانست و افزود: رهبران مذاهب اهل سنت در این همایش، وهابیت را عامل معرفی چهره غیر واقعی و خشن از اسلام و مسلمانان  توصیف کردند که از جمله با مسلمانان رفتاری خشونت بار و مرگ آور دارد.
 
این روزنامه نگار انگلیسی مقیم لبنان  داعش، القاعده و طالبان را زیر شاخه های وهابیت دانست و نوشت : خطر واکنش جهان اسلام به تفکر سلفی و وهابی در داخل خاک عربستان نیز حس شده است به طوریکه الکلبانی مفتی برجسته وهابی سعودی با اشاره به افزایش حملات جهانی به عربستان می گوید گویی دنیا می خواهد ما را آتش بزند.
 
فیسک در این یادداشت به بی کفایتی عربستان در مدیریت مناسک حج و حفظ جان زائران نیز اشاره و اضافه کرد: روزنامه  الاخبار چاپ لبنان به نقل از وزیر بهداشت عربستان نوشت در ۱۴ سال اخیر دست کم ۹۰ هزار حاجی در جریان مناسک حج جان باختند هر چند مقامات عربستان این آمار را تکذیب می کنند اما ایران که صدها نفر از زائرانش را در عربستان از دست داد این آمار را باوردارد.
 
این خبرنگار کهنه کار مقیم لبنان که به علت رویکردها یش طرفداران زیادی دارد با اشاره به آنچه که مواضع تند اخیر مقام معظم رهبری علیه حکام سعودی خواند که در پیام ایشان به کنگره حج منتشر شد نوشت: رهبر معظم ایران حکام سعودی را  جنایتکار و مردان قسیّ القلب و جنایت کاری توصیف کرد که  مجروحان را با جان باختگان، در کانتینرهای دربسته محبوس کردند.
 
فیسک افزود: ایران امسال شرکت در مراسم حج را تحریم و عنوان کرد که سعودی ها تضمین های لازم را برای حفظ جان زائران نداده اند و به گفته آیت الله خامنه ای، سعودی ها دنیای اسلام را به جنگ داخلی کشانده اند.
 
وی نوشت: در حالی که عربستان برای کودتای عبدالفتاح السیسی در مصر، میلیون ها دلار به اقتصاد این کشور کمک کرد، حضور شخصیت هایی نظیر احمد الطیب روحانی برجسته مصری در نشست گروژنی برای سعودی ها گران تمام شده است.
 
به نوشته فیسک در این نشست اندیشمندان  و رهبران اهل سنت از  کشورهای مختلف از جمله مصر، لیبی، کویت، اردن، سودان، هند، لبنان همچنین احمد حسون روحانی برجسته سوریه و طرفدار بشار اسد نیز شرکت کرده بودند، اقدام تکفیری ها را به شدت محکوم و اعلام کردند که تروریست ها هیچ ارتباطی با مذاهب اهل سنت ندارند.
 
وی افزود: این همایش با حضور  پوتین رئیس جمهور روسیه گشایش یافت بدون اینکه شرکت کنندگان حتی از او بخواهند بمباران سوریه را متوقف کند.
 
رابرت فیسک تصریح می کند: عربستان اکنون باید از خود بپرسد بر سر روحانیانی که پیش تر در برابر این کشور تواضع می کردند چه آمده است که اینگونه واکنش نشان می دهند؟

شناسه خبر : 2927

این خبر رو هم ببینید

واکنش علی شمخانی به ساخت فیلم «بانوی بهشت»

دبیر شورای عالی امنیت ملی در توئیتی نوشت: سیاست‌های محور غربی، عبری و عربی ذیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 11 =