خانه / سیاسی / بیستون فائق، نماینده جنبش تغییر در پارلمان کردستان عراق: پاسخ به‌ تهدید حزب دمکرات به‌ انحلال دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام / جنبش تغییر،بارزانی را رئیس اقلیم نمی داند

بیستون فائق، نماینده جنبش تغییر در پارلمان کردستان عراق: پاسخ به‌ تهدید حزب دمکرات به‌ انحلال دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام / جنبش تغییر،بارزانی را رئیس اقلیم نمی داند

نماینده جنبش تغییر تصریح کرد که پس از ۱۹ اوت ۲۰۱۵ اقلیم کردستان در خلاء قانونی و نبود رئیس اقلیم به سر می برد و در پاسخ به‌ این سوال که‌ آیا جنبش تغییر هم اکنون بارزانی را رئیس اقلیم کردستان می داند، گفت:«خیر. هم اکنون هیچ شخصی با سمت ریاست در اقلیم کردستان وجود ندارد…

بیستون فائق، نماینده‌ جنبش تغییر در پارلمان کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار کردپرس، گفت: علیرغم شش نشست میان پنج حزب سیاسی (حزب دمکرات، اتحادیه‌ میهنی، جنبش تغییر، اتحاد اسلامی و جماعت اسلامی)، هنوز پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده است و علیرغم تصمیم به ادامه نشست ها به نتیجه ای امیدوارکننده دست نیافته ایم.
بیستون فائق در خصوص اختلاف اصلی در مذاکرات میان این پنج حزب که‌ به‌ مذاکرات ۱+۴ معروف شده‌ است گفت: اختلاف اصلی بر سر نحوه انتخاب رئیس اقلیم کردستان می باشد، ما معتقدیم که باید نظام سیاسی پارلمانی باشد و رئیس اقلیم نیز در پارلمان انتخاب گردد، اما حزب دمکرات بر انتخاب رئیس اقلیم در انتخابات سراسری تاکید می کند.
وی افزود: بر سر اختیارات رئیس اقلیم نیز اختلافاتی جدی وجود دارد، ما خواهان انتقال صلاحیت و اختیارات نظامی و امنیتی به دولت هستیم، اما اصل اختلاف در نحوه انتخاب رئیس اقلیم می باشد.
نماینده‌ جنبش تغییر در پاسخ به این سوال که آیا چشم انداز مثبت و کوتاه مدتی برای برون رفت از بحران کنونی ریاست اقلیم وجود دارد، تصریح کرد: تاکنون نتیجه ای امیدوارکننده از مذاکرات حاصل نشده و جنبش تغییر و دیگر احزاب مخالف مواضع حزب دمکرات گزینه پیگیری طرح های پیشنهادی خود به پارلمان برای اصلاح ریاست اقلیم را در دست دارند و این طرح ها روند قانونی خود را سپری کرده و می توان آنها را در برنامه کاری پارلمان قرار داد، ما مذاکره برای مذاکره را نمی پذیریم.
بیستون فائق در خصوص احتمال مناقشه بر سر طرح های اصلاح قانون ریاست اقلیم در پارلمان گفت: هرگاه حد نصاب قانونی برای برگزاری نشست حاصل شد، این طرح ها در برنامه کاری پارلمان قرار می گیرند.
حزب دمکرات کردستان که‌ دارای ۳۸ کرسی پارلمان است در نشست روز ۱۹ اوت ۲۰۱۵ توانست با همراه‌ کردن ۲۰ نماینده‌ دیگر، نشست پارلمان را از حد نصاب قانونی انداخته‌ و از مناقشه‌ بر سر مسئله‌ ریاست اقلیم در پارلمان همزمان با پایان ریاست بارزانی در این پست در همان روز، جلوگیری نماید.
جنبش تغییر در پارلمان سوم اقلیم کردستان که در جبهه اپوزیسیون بود و می توان گفت رهبری این جبهه را بر عهده داشت؛ بر حصول توافق برای تصویب قوانین حساس و ملی تاکید می کرد، اما در این دوره پارلمان تلاش کرد با همراه کردن احزاب دیگری که خواهان اصلاح قانون ریاست اقلیم بودند، با در پیش گرفتن اصل اکثریت، جنبه قانونی به برنامه های خود و جبهه موافق تغییر نظام سیاسی اقلیم از ریاستی به پارلمانی و تقلیل کاهش اختیارات رئیس اقلیم بدهد. بیستون فائق درباره دلیل این تغییر رویکرد و موضع جدید حزب مبتوعش گفت: ما تغییر رویکرد و موضع نداشته ایم، ما اساسنامه داخلی پارلمان را برای ساماندهی امور و مشخص کردن چگونگی تصویب قوانین داریم و در اساسنامه داخلی تاکید شده است که هر طرح پیشنهادی از سوی هر شخص و یا فراکسیونی برای قرار گرفتن در برنامه پارلمان و مناقشه بر سر آن، نیازمند موافقت و حضور ۵۱ درصد نمایندگان است و این یک اصل قانونی است، اما ما خواهان در نظر داشتن مواضع و دیدگاههای اکثریت احزاب و جریانات پارلمان هستیم.
پس از تغییر جایگاه‌ جنبش تغییر به دومین فراکسیون در پارلمان چهارم کردستان عراق با کسب  24 کرسی به‌ دلیل تنزل کرسی های اتحادیه‌ میهنی به‌ 18 کرسی؛ این حزب تصمیم به مشارکت در دولت ائتلافی گرفت و ضمن نزدیک شدن به حزب دمکرات، منصب ریاست پارلمان و وزارتخانه های حساسی چون پیشمرگ و دارایی را در اختیار گرفت، اما مسئله ریاست اقلیم و پافشاری جنبش تغییر بر عدم تمدید ریاست بارزانی و تبدیل نظام سیاسی اقلیم به پارلمانی و تقلیل اختیارات منصب ریاست اقلیم، اختلافات میان دو حزب را تشدید کرد، بیستون فائق در این باره گفت: ما به عنوان جنبش تغییر، هیچگونه نزدیکی و یا دشمنی با حزب دمکرات نداشته ایم. ما دارای ۲۴ کرسی در پارلمان بودیم و براساس استحقاق انتخاباتی خود در دولت ائتلافی حضور یافته ایم. هم اکنون نیز به دلیل وجود بحران ریاست اقلیم کردستان که بحرانی قانونی و سیاسی است، طرح های خود را برای حل بحران تقدیم پارلمان کرده ایم و این کار به معنی دشمنی با حزب خاصی نیست، همانگونه که مشارکت ما در دولت به معنی نزدیکی به جریان خاصی نبوده.
این نماینده جنبش تغییر در خصوص تهدید حزب دمکرات به در پیش گرفتن راه های دیگر و استفاده از گزینه هایی دیگر از جمله انحلال دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام در صورت عدم توافق میان احزاب سیاسی اقلیم در مسئله ریاست اقلیم گفت: اصل موضوع مربوط به مسئله ریاست اقلیم می باشد، نه پارلمان و یا برگزاری انتخابات زودهنگام. این موضع پارتی به‌ مانند آن است که برای تسکین سردرد، داروی پادرد تجویز شود. انتخابات زودهنگام و انحلال دولت چه ربطی به مسئله ریاست اقلیم کردستان دارد؟
وی تصریح کرد که پس از ۱۹ اوت ۲۰۱۵ اقلیم کردستان در خلاء قانونی و نبود رئیس اقلیم به سر می برد و در پاسخ به‌ این سوال که‌ آیا جنبش تغییر هم اکنون بارزانی را رئیس اقلیم کردستان می داند گفت:«خیر.  هم اکنون هیچ شخصی با سمت ریاست در اقلیم کردستان وجود ندارد و هر چند براساس قانون باید وظایف رئیس اقلیم به رئیس پارلمان واگذار شود اما هنوز این تفویض اختیار صورت نگرفته و ما در خلا قانونی و نبود شخصی به عنوان رئیس اقلیم هستیم.»
* گفتگو: حسن صالحی / خبرگزاری کردپرس
 
 
کد مطلب: ۹۰۶۹۴  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۱۰  |  ساعت: ۱۱ : ۱۴

شناسه خبر : 15287

این خبر رو هم ببینید

پایان سرمایه گذاری سیاسی “اسرائیل” در اقلیم کردستان عراق

“هرگز به ذهن رهبران سیاسی کرد و به ویژه بارزانی ها نمی رسید روزی فرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =