خانه / علمی / بین گرسنگی شدید و گرسنگی روزه‌دار چه فرقی وجود دارد ؟

بین گرسنگی شدید و گرسنگی روزه‌دار چه فرقی وجود دارد ؟

در هنگام ماه رمضان افراد برای چند ساعت از مصرف غذا و مایعات اجتناب می‌کنند و در گرسنگی شدید هورمون‌های بدن کاهش می‌یابد که این فرآیند بر روی ریتم ترشح برخی هورمون‌ها اثر می‌گذارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بوکان نیوز ؛ هورمون ماده‌ای است که در سلول‌ها و غده‌های مختلف بدن مثل غده تیروئید تولید و وارد خون می‌شود که به وسیله خون به قسمت‌های مختلف بدن منتقل می‌شود.
محسن خوش‌نیت فوق تخصص غدد درون‎ریز در‎این‎باره می‌گوید: در گرسنگی شدید و طولانی مقدار هورمون‌های بدن کاهش می‌یابد ولی میزان گرسنگی روزه داری با گرسنگی شدید متفاوت است.
وی ادامه داد: در هنگام روزه فقط برای چند ساعت مشخص از مصرف غذا و مایعات اجتناب می‌شود همچنین، در ایام ماه رمضان علاوه بر برنامه غذایی، الگوی خواب و فعالیت‌های روزانه نیز تغییر می‌کند و این مساله می‌تواند بر روی ریتم ترشح برخی هورمون‌ها اثر بگذارد.
وی بیان کرد: افرادی که به دلیل کم‌کاری تیروئید یا گواتر قرص لووتیروکسین مصرف می‌کنند می‌توانند قرص‌های خود را نیم ساعت قبل از وعده سحر و یا آخر شب موقع خوابیدن که حداقل ۲ ساعت از زمان صرف غذا گذشته باشد مصرف کنند.
این فوق تخصص غدد درون ریز در پایان گفت: به طور کلی فرد در هنگام پرکاری و کم کاری تیروئید که بیماری کنترل نشده است نمی‌تواند روزه بگیرد ولی اگر بیمار تحت کنترل باشد و با دارو میزان هورمون‌هایش در حد طبیعی باشند، می‌تواند روزه بگیرد بنابراین توصیه می‌شود که این افراد از چند ماه قبل از ماه رمضان به پزشک مراجعه نمایند تا بیماری شان به خوبی کنترل شود.

شناسه خبر : 20395

این خبر رو هم ببینید

بالا بودن مصرف نمک در کردستان و شیوع سرطان معده

سرویس کردستان- چندی پیش معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اعلام کرد که سرطان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دو =