خانه / سیاسی / بی‌پرواترین روحانی دوران/ رئیس جمهور لباس رزم پوشیده است؟

بی‌پرواترین روحانی دوران/ رئیس جمهور لباس رزم پوشیده است؟

روحانی برگزاری آزاد انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان رهبری را مهم‌ترین آزمون خود بعد از برجام می‌داند و معتقد است که این انتخابات را با موفقیت انجام دهد بزرگ‌ترین کار خود در سیاست داخلی را انجام داده است.

مصطفی داننده: در روز اول بهمن، رئیس جمهور روحانی در جمع استانداران در سخنانی بی سابقه و البته صریح در مورد انتخابات سخن گفت و خاطر نشان کرد که بزرگترین کار سیاست داخلی دولت یازدهم در ۷ اسفندماه رقم می‌خورد و کارکرد سیاسی این دولت مشخص می‌شود.
روحانی برگزاری آزاد انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان رهبری را مهم‌ترین آزمون خود بعد از برجام می‌داند و معتقد است که این انتخابات را با موفقیت انجام دهد بزرگ‌ترین کار خود در سیاست داخلی را انجام داده است.
با بررسی سخنان روحانی می‌شود فهمید که او اصلا از روند بررسی صلاحیت‌های انتخابات به ویژه انتخابات مجلس راضی نیست و به عنوان مجری قانون اساسی سعی می‌کند با سخنان خود و احتمالا رایزنی‌های خود مسیر این ردصلاحیت‌های گسترده را عوض کند.
روحانی در سخنان خود از تک صدایی در مجلس ابراز نارضایتی کرد و گفت:« همانطور که رهبری گفتند باید مر قانون انجام شود نه اینکه مر سلیقه انجام شود و من نمی‌دانم در این قانون اساسی، یهودی‌ها و زرتشتی‌ها هرکدام نماینده خود را دارند و این خیلی خوب است، اما مگر ما چند یهودی و زرتشتی در کشور داریم، حال جناحی که در این کشور جمعیت ۷ یا ۱۰ میلیونی دارد ما قانون اساسی را چگونه تفسیر می‌کنیم و چگونه اجرا می‌کنیم؟ چرا که اسم مجلس خانه ملت است و این خانه یک جناح نیست، بنابراین بگذاریم مجلس آینه ملت باشد.»
بررسی ۱۲ سال حضور اصول‌گرایان در پارلمان خود به خوبی بیانگر این بخش از سخنان روحانی نیست. عدم حضور اصلاح‌طلبان و دیگر جریان‌ها در این سه مجلس باعث شده بود تا راست‌گرایان تصور کنند که سند این مجلس به نام آنها خورده است و دیگران هیچ حقی در قوه مقننه ندارند. اصول‌گرایان سال‌های خود را نماینده خوب می‌دانند و دیگران را نماینده بد می‌خوانند.
یکی از دلایل حضور گسترده مردم در دو انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و ۹۲، حضور جریان‌های سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در انتخابات بود. مردم به این دلیل که نماینده آنها در انتخابات حضور داشت و تمام جریان‌ها در انتخابات سهم داشتند، در انتخابات حاضر می‌شدند و رای می‌دادند. حالا اگر در انتخابات مجلس تنها یک گروه حاضر باشد قطعا میزان مشارکت به شدت افت خواهد کرد. رئیس جمهور روحانی نیز در سخنان خود به این نکته اشاره کرد:« من امروز نمی‌خواهم حرف تلخ بزنم، نگذارید امید مردم ناامید شود و همه تلاش کنید شور و نشاط و امید مردم افزایش یابد و آن نکته‌ای که رهبری فرمودند که همه به پای صندوق های رأی بیایند و رأی دهند، اگر کسی با نظام مسئله دارد این مسئله ملی است و همه به پای صندوق آرا بیایند و ما باید زمینه امید شور و رقابت را ایجاد کنیم. مجلس خانه ملت است نه خانه یک جناح و اگر قرار است یک جناح باشد و یک جناح نباشد، انتخابات نمی‌خواهد همه آنها به مجلس بروند.»
رئیس جمهور در بخش آخر سخنان خود از علاقه‌اش به تشکیل به مجلس اعتدال نیز سخن گفت. او تصریح کرد:« ما به عنوان دولت اعتدال که باید قانوناً بی‌طرف باشیم، اما دلمان می‌خواهد معتدلین به مجلس بروند و این آرزوی ما است اما قانوناً‌ و عرفاً حق مداخله نداریم و باید تلاش کنیم انتخابات سالم برگزار شود و به هر حال همه جناح‌ها باید بتوانند نمایندگان خود را به مجلس بفرستند.»
روحانی نشان داد که برای او نه اصلاح‌طلب و نه اصول‌گرا مهم است بلکه رئیس دولت یازدهم به دنبال تشکیل مجلسی متشکل از اعتدالیون هر دو جریان است و این مهم‌ترین ویژگی روحانی است. رئیس جمهوری که نه متعلق به اصول‌گرایان است و نه متعلق به اصلا‌ح طلبان. مهم‌ترین ویژگی مجلسی اعتدالی این است که بر اساس علایق جناحی و سیاسی تصمیم نمی‌گیرد.
به نظر می‌رسد روحانی با این سخنان از بی پروا ترین روحانی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ رونمایی کرد. او تلاش کرد که بدون واسطه و صریح با مردم سخن بگوید و از مشکلات پیش روی دولت در اجرای برجام داخلی سخن به میان آورد. آنگونه که از شواهد پیداست روحانی برای اسفند ۹۴ لباس رزم پوشیده است.

يكشنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۴ ۱۰:۴۰
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14435

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =