خانه / سیاسی / بی کفایتی آل سعود و فاجعه ی دلخراش منا/احمدرضا لطفی

بی کفایتی آل سعود و فاجعه ی دلخراش منا/احمدرضا لطفی

خانه ی کعبه و حریم امن الهی به دلیل بی مسئولیتی و بی توجهی خاندان سعود به ناامن ترین مکان دنیا در حج ۹۴ تبدیل شد

رفتار زشت،غیر انسانی، غیر مسئولانه وبی تدبیرانه ی حکام آل سعود درحادثه ی دلخراش و تاریخی منا بیش ازپیش بی کفایتی و بی لیاقتی این بی قیدهای دینی را هویدا وآشکار نمود.
 
خانه ی کعبه و حریم امن الهی به دلیل بی مسئولیتی و بی توجهی خاندان سعود به ناامن ترین مکان دنیا در حج ۹۴ تبدیل شد،حاجیانی که با هزاران آرزو و عده ی زیادی از آنان سالیان متمادی با پرداخت وجوه تعیین شده در انتظار تشرف به سر بردند تا بتوانند واجبی دینی را به جا آورده و مشتاقانه و بی صبرانه در انتظار موعد مقرر بودند.
 
بالاخره انتظار به سرآمد و با بدرقه ی گرم خانواده،اطرافیان و دوستان راهی سرزمین وحی شدند،خانواده و بستگان نزدیک به رسم سنت پسندیده ی اسلامی در انتظار سوغاتی تبرک شده بودند و باز هم به رسم سنت خانواده در پی مهیا نمودن ابزار و، وسایل ضیافت و،ولیمه بودند به ناگاه اخبار نگران کننده و دل خراشی از سرزمینی که باید امن ترین مکان کره ی زمین باشد منتشر شد.
عده ای در همان ساعات و روز اول حادثه  از شهادت مسافرشان با خبر شدند و عزا و ماتم و اندوه جای ذوق و شوق و اشتیاق را به لطف تازه به دوران رسیده های دودمان سعود گرفت.
 
حادثه به قدری تکان دهنده بود که حادثه ی سقوط جرثقیل و شهید و مصدوم شدن عده ای از هموطنان را تحت شعاع قرار داد.
اضطراب، دلهره و بی قراری بر بستگان و نزدیکان سایر حاجیان مستولی گشت،ساعت به ساعت بر آمار شهدا افزوده می شد در واقع در ایامی که بهترین عید و شادی مسلمانان بود فضایی مغموم و ناراحت کننده آسمان و سرزمین ایران و بسیاری دیگر از کشور های اسلامی را غم آلود نمود، بی تدبیری و بی مسئولیتی مسئولین امر در حادث شدن واقعه به جای خود، عدم همکاری کارساز، کارشکنی و ناخیر معنادار در شناسایی هویت سایر شهدا و مفقودین بر نگرانی و تکدر خاطر چشم انتظاران افزود،
 
چه فاجعه ی عظیم و دردآوری است؟در هنگام بدرقه فرزندان و والدین همدیگر را در آغوش گرفتند و مسافران سرشار از شادی عازم شدندو یا والدین فرزند یا فرزندان خود را با دعای خیر بعضا تا پای پرواز همراهی کردند و حتی ایستادند تا مطمین شوند هواپیمای حامل مسافران پرواز کرد و تا اندکی پس از پرواز و پیش از کنده شدن هواپیما از زمین مسافران  تقریبا در آسمان و بدرقه کنندگان در زمین با دست تکان دادن همراه با اشک شوق و یا اشک دل تنگی از نبودن عضو و یا اعضایی از خانواده ولو برای مدت کوتاهی.
چه سخت است زن و شوهری که عهد کردند و چه انتظار های طولانی مدت کشیدند تا به شکرانه ی نعمات خداوند به اتفاق واجب دینی تمتع را به جای بیاورند و بر عهد خود پای بند بودند و برای وفای به عهد راهی مقدس ترین جای زمین شدند.
 
اما متاسفانه با بی عهدی متولیان بی کفایت آل سعود به طرز غیر قابل باوری از هم جدا شدند، اکنون یکی با روح باز می گردد دیگری بی روح! فرزندان که هر دو را بدرقه نمودند حالا شاهد بازگشت پدر بدون مادر و یا مادر بدون پدرهستند و باید به استقبال یکی از دو مسافر بروند آن هم استقبال شونده ای که به جای لبانی خندان و چشمانی پر از اشک شوق باشد با لبانی بار گرفته و چشمانی اشک بار و کم سو در میان استقبال کنندگان ظاهر می شوند و به جای به گردن انداختن حلقه های گل با تاج گل از عزیز ازدست رفته استقبال می شود.
http://uupload.ir/files/l5am_%D9%84%D8%B7%D9%81%DB%8C.jpg
 
به نظر این خانواده های داغدار باید چکارکنند؟
 
برای حاجی جگرسوخته ولیمه مهیا کنند یا منتظر بمانند پیکر مطهر دیگر حاجی بازگردد ولیمه و غذای مراسم ختم را با هم خلط کنند؟
 
واقعا چه دردناک است فرزندان خردسال و احیانا نوه ها دیگر رغبتی برای رساندن خود به چمدان های حاوی سوغاتی حاجیان یا همان پدر و مادرها و یا پدربزرگ و مادربزرگ ها  ندارند، خدا لعنت کند آل سعود را که لذت تمتع برای حجاج عزیز با خواری و ذلت به غم و اندوه مبدل نمود.
 
چون حجاجی را هم که بدون از دست دادن همراه به وطن باز می گردند آن صحنه های هولناک که برای همنوعان و هموطنشان حادث شده برای همیشه ایام در حافظه دارد و در واقع آنان نیز دل افسرده و اندوهگین هستند.
لذت و اندوه دو واژه ی متضادند و هیچ انس و الفتی باهم ندارند ، زنده یاد جلال آل احمد در کتاب معروفش خسی در میقات که اشاره ی به سفر حج خود دارد با توجه به مشاهدات میدانی و عینی حکام آل سعود آن زمان را هم فاقد کفایت و لیاقت لازم برای پرده داری کعبه ارزیابی نموده، سرزمین مقدس وحی میعادگاه تمامی مسلمانان است و جزیی از آرزوهای مشترک امت اسلامی است که توفیق زیارت خانه ی خدا نصیبشان شود و، واجب دینی را به جای آورند.
 
با این اوضاع و احوال کنونی می طلبد دول اسلامی به طور جد با مشارکت تعدادی از نخبگان دینی و مذهبی هر کشور امور مربوط به حرمین شریفین را به صورت هیت امنایی اداره نمایند و دستان کثیف و فاسد آل خیانت را از خانه ی خدا قطع و دور کنند.
برخی شاهدان با بغض در گلو ماجرا را تعریف می کنند مخاطبین نیز بدون اختیار اشک می ریزند ، پیامبر رحمت العالمین حضرت محمد مصطفی(ص) می فرمایند: هر مسلمانی فریاد و ندای کمک مسلمانی را بشنود و به یاری وی نشتابد از امت من نیست، به نقل از راویان، ماموران و دست اندرکاران حاضر در محل اتفاق نه تنها شنونده ی فریاد های مظلومانه ی حجاج شهید بودند بلکه ناظر هم بودند.
ملاحظه بفرمایید و مقایسه کنید فرموده ی گهر بار پیامبر عظیم اسلام در باب یاری رساندن به هم نوع و هم کیش با رفتار و عملکرد به اصطلاح پرده داران حاضر و ناظر در وقت فاجعه! مجازات و مکافات کسانی که هم شنیدند و هم دیدند لیکن بی توجه بودند در مقابل فریاد های خسته ، تشنه و نای در بدن نمانده چیست؟
کرامت انسانی و رحم و مروت اسلامی مسلمانان نزد سایر ادیان و مذاهب را خدشه دار نمودن فاجعه ی اخلاقی نمی پندارید؟
علمای بزرگوار دینی و مراجع عظام چاره اندیشی کنند حکامی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم دستشان به خون هزاران مسلمان و انسان های بی دفاع با حمله به کشورهای همسایه و حمایت مالی از گروه های تکفیری و الحادی آغشته است و سفرهای حج هم در تقویت بنیه ی مالی و پولی ال سعود سهیم است تکلیف چیست؟
هر چه ارز وارد عربستان می شود با تجمیع در درآمدهای عظیم نفتی به همان انداره هم حمایت های مالی و تسلیحاتی از تروریست های آدم کش و جانی شدت می گیرد و یا به تعبیری شاید تمامی کشورهای اسلامی با هزینه هایی که در راستای سفرهای حج به خزانه ی آل سعود سرازیر می کنند ناخواسته به تقویت اقتصاد عربستان و به تبع آن تروریست ها  غیر مستقیم و با واسطه کمک می کنند.
هرچند حج تمتع واجب دینی است و واجدین شرایط باید آن را به جای آورند ولی آیا اوضاع و احوالات زمان و مقتضیات حال می تواند حجت شرعی باشد و وقفه ای در اجرا این فریضه به وجود آورد یا خیر؟
در حیطه و تخصص مراجع عظام ، بزرگواران دینی و صاحب نظران صلاحیت دار است.
 
در پایان ضمن ابراز تاسف عمیق برای این فاجعه ی عظمی و علو درجات برای شهدای عزیز منا صبر وشکیبایی برای باز ماندگان از خداوند عزوجل مسلت می نمایم.
والسلام علیکم و رحمت الله
 

شناسه خبر : 15163

این خبر رو هم ببینید

رهبر معظم انقلاب: جمهوری اسلامی مهمترین ابتکار حضرت امام(ره) بود/ به برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد؛ دستگاه های مسئول جبران کنند/ نابسمانی را با انتخاب درست باید جبران کرد نه با عدم شرکت در انتخابات

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتی به مناسبت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) که هم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یازده =