خانه / اجتماعی / تأثیر درآمدهای اقتصادی در مدیریت شهری بانه ملموس نیست

تأثیر درآمدهای اقتصادی در مدیریت شهری بانه ملموس نیست

شهر مرزی بانه چند سال اخیر به مقصد گردشگران و یک شهر توریستی تبدیل شده اما متأسفانه افزایش درآمدهای حاصل از آن در مدیریت شهری و ارتقای سطح خدمات آن‌چنان به چشم نمی‌آید

به گزارش خبرگزاری فارس از بانه، سال ۱۳۸۰ بود که بحث ارزانی قیمت اجناس از یک شهر مرزی در استان کردستان کم‌کم زمزمه پیدا کرد و مردم رفته رفته ترجیح دادند تا به جای شنیدن، خود به این دیار سفر کنند. همین امر موجب توریستی شدن شهر بانه شد.
 
در ابتدا بانه تنها چند مجتمع تجاری کوچک داشت و معمولا سطح داد و ستد در بین بازاریان بسیار کم بود اما استعدادهای خوب این منطقه در کنار ظرفیت‌های بسیار مناسب از جمله بالا بودن امنیت و نیز میهمان‌نوازی مردمان این دیار در کنار طبیعت بسیار زیبا موجب شد که خیلی‌ها از جای‌جای ایران اسلامی، این منطقه را مقصد گردشگری خود قرار دهند و سفر هر خانواده ایرانی به بانه زمینه‌ای برای ده‌ها سفر دیگر دوستان و آشنایان آنهایی شد که به بانه آمده بودند.
 
اقتصاد شهرستان بانه روند روبه رشدی پیدا کرد و در مسیر رونق گاه با مشکلاتی روبه‌رو شد اما همچنان اقتصاد این شهر مرزی به عنوان پویاترین اقتصاد استان مورد توجه قرار گرفت.
 
مجتمع‌های تجاری یکی پس از دیگری مورد بهره‌برداری قرار گرفت، میهمان‌پذیر‌ها و رستوران‌ها در کنار فروشگاه‌های لوکس زمینه‌ای شد مسافران در هنگام ورود به این شهر احساس وارد شدن به یک منطقه اقتصادی را داشته باشند.
 
و حال باید پرسید که بالا رفتن سطح اقتصاد بانه در بالا بردن رفاه اجتماعی این شهر تاثیر داشته است؟ آنچه امروز کسی نمی‌تواند منکر آن شود این است که در طول این سال‌ها که بانه مقتدرانه مسیر پیشرفت اقتصادی را طی می‌کرد، سیمای شهر و وضعیت امکانات رفاهی و فرهنگی شهر در جای خود ثابت مانده است و اکنون فاصله این دو مقوله آنقدر زیاد است که خیلی‌ها به چشم یک معضل آن را مورد بررسی قرار می‌دهند.
 
شهر مرزی بانه که سالانه بیش از ۳٫۵ میلیون مسافر وارد آن می‌شوند، تنها چند پارک کوچک دارد و سرانه فضای سبز برای هر نفر کمتر از یک مترمربع است و در مرکز این شهر توریستی هنوز فاضلاب روباز در جریان است و هنوز جای یک سینما در آن خالی است.
 
خیابان‌ها و کوچه‌ها از ساختار مناسبی برخورد نیست و ده‌ها مشکل ریز و درشت دیگر که با نگاهی اجمالی به محیط پیرامونی به خوبی می‌توان آنها را لمس کرد.
 
و اینکه این درآمدها نتوانسته است در افزایش خدمت‌رسانی دستگاه‌های خدماتی از جمله شهرداری تاثیر مثبتی داشته باشد، جای تعجب دارد.
 
مسلما با بالا رفتن سطح اقتصادی در بانه بعضی مولفه‌ها خود به خود رونق گرفته‌اند، برای مثال بخش سختمان که بیش از ۶۰ مجتمع بزرگ تجاری و ده‌ها آپارتمان و هزاران واحد مسکن در حال ساخت است و مستقیما در بالا بردن درآمد برخی از دستگاه‌ها از جمله شهرداری تاثیر مستقیم گذاشته‌ و همین امر می‌توانست در روند بهبود فعالیت‌ها و درآمدهای این نهاد به عنوان یک دستگاه خدمات‌رسانی که در بحث عمرانی شهر حرف نخست را می‌زند، تاثیر‌گذار باشد.
 
از طرف دیگر وجود بیش از ۶ هزار فروشگاه، زمینه را برای گرفتن مالیات مناسب فراهم کرده است، مسئله‌ای که مسئولان اداره مالیات استان آن را رد می‌کنند و معتقدند که در بانه هزینه‌های دریافتی مالیات بسیار پایین است و حتی در حد رسیدگی به خدمات اداره مالیات شهرستان نیست.
 
رئیس اتحادیه صادرکنندگان بانه در برابر سخنان مسئولان اداره مالیات موضع‌گیری کرده و می‌گوید: بازاریان و صادرکننده‌ها به طور کامل مالیات خود را پرداخت می‌کنند و بر اساس خبرهای تاییدشده در سال گذشته بیش از سه میلیارد تومان مالیات در بانه جمع‌آوری شده است.
 
در چندین و چند مورد دیگر می‌توان به خوبی تاثیر درآمد مردم بر بالارفتن درآمدهای برخی از دستگاه‌های دولتی را مشاهده کرد و در یک جمع‌بندی می‌توان نتیجه گرفت اعتبارات برای بالا بردن خدمات شهری و افزایش رفاه مردم در بانه وجود دارد و آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد مدیریت صحیح شهری و جهت دادن این منابع مالی در راستای بالا بردن سطح زندگی مردم است که به همت و نظارت مسئولان نیاز دارد.

شناسه خبر : 8537

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 14 =