تأکید آمریکا بر مشارکت نیروهای همه‌ احزاب اقلیم کردستان در آزادسازی موصل

سرویس عراق و اقلیم کردستان – الیزابت ترودو مدیر دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که‌ کشورش مشارکت نیروهای همه‌ احزاب اصلی اقلیم کردستان در عملیات آزادسازی موصل را پیگیری می‌کند و به‌ دنبال حل بحران سیاسی اقلیم کردستان نیست.

به‌ گزارش کردپرس، هفته‌ گذشته‌ برت مک گورک نماینده‌ ویژه‌ رئیس‌جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش به‌ اقلیم کردستان سفر کرد و پس از دیدار و گفتگو با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان و دیگر مقامات دولتی در اربیل، به‌ دیدار برهم صالح و لاهور طالبانی از رهبران سیاسی و امنیتی اتحادیه‌ میهنی رفت و با آن‌ها نیز در خصوص موضوع آزادسازی موصل به‌ گفتگو و رایزنی پرداخت.
خبرنگار شبکه‌ تلویزیونی روداو متعلق به‌ نیچروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان و معاون دبیر کل حزب دمکرات (پارتی) از الیزابت ترودو مدیر دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا درباره دلایل دیدار و گفتگوی نماینده‌ اوباما در ائتلاف ضد داعش با مقامات اتحادیه‌ میهنی سؤال کرد و وی ضمن رد این گفته‌ که‌ واشنگتن برای حل بحران سیاسی اقلیم کردستان تلاش می‌کند، تأکید کرد که‌ در مرحله‌ کنونی، پاک‌سازی موصل از وجود داعش، اولویت آمریکا است و دیدارهای مک گورک در اقلیم کردستان نیز در این چارچوب انجام‌شده‌ است.
این سخنگوی وزارت خارجه‌ آمریکا گفت: در پاسخ به‌ سؤال شما باید بگویم که‌ آمریکا و هم‌پیمانان متعهد به‌ همکاری و اقدام مشترک با همه‌ رهبران عراقی هستند تا این اطمینان حاصل گردد که‌ طرح آزادسازی موصل به‌طور کامل به‌پیش می‌رود.
بر اساس این گزارش و با استناد به‌ اظهارات سخنگوی وزارت خارجه‌ آمریکا، واشنگتن مشارکت همه‌ احزاب اقلیم کردستان در عملیات آزادسازی موصل را پیگیری می‌کند و دیدارهای مک گورک با رهبران احزاب اقلیم ازجمله‌ اتحادیه‌ میهنی در این راستا انجام گرفته‌ است.
در دیدار هفته‌ گذشته‌ بارزانی با فرستاده‌ ویژه‌ اوباما در ائتلاف ضد داعش، رئیس و فرمانده‌ کل نیروهای مسلح اقلیم کردستان بر ضرورت حصول توافق برای اداره‌ استان نینوا پس از شکست داعش تأکید کرد.
مک گورک پس از دیدار با بارزانی با برهم صالح معاون دبیر کل اتحادیه‌ میهنی و لاهور طالبانی رئیس اداره‌ اطلاعات وابسته‌ به‌ این حزب نیز دیدار و درباره‌ آزادسازی موصل رایزنی کرد.
هنوز نیروی پیشمرگ اقلیم کردستان به‌طور کامل در چارچوب نیرویی ملی در اقلیم کردستان سازمان‌دهی نشده‌ است و به‌طور سنتی تحت کنترل دو حزب اصلی اقلیم کردستان یعنی دمکرات و اتحادیه‌ میهنی بوده‌ است. این دو حزب دارای رویکردها و سیاست‌های متضادی در قبال تحولات کردستان، روابط با دولت مرکزی عراق و تحولات منطقه‌ هستند.

کد مطلب: 112062  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۵/۲۷  |  ساعت: ۱۲ : ۲۲

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *