خانه / سیاسی / تازه‌ترین توافقات فاینانسی ایران با چینی‌ها/ سقف بازگشایی فاینانس تا ۷۰میلیارد دلار افزایش یافت .

تازه‌ترین توافقات فاینانسی ایران با چینی‌ها/ سقف بازگشایی فاینانس تا ۷۰میلیارد دلار افزایش یافت .

براساس جدیدترین توافق مقامات ارشد ایران و چین، مقرر شد به جای طلب ۱۸ میلیارد یورویی ایران بابت فروش نفت (۲۲ میلیارد دلار)، چینی‌ها تا سقف ۷۰ میلیارد دلار فاینانس بازگشایی کنند.

به گزارش خبرنگار ما ، ولی ‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی چند روز قبل از از برگزاری اجلاس شانگهای در تاجیکستان، مذاکرات جدیدی با مقامات دولت چین داشته است تا بتواند موضوع فاینانس چین برای پروژه های ایران را حل و فصل کند که بنا بر اعلام یک منبع آگاه، این سفر “بسیار موفقیت آمیز” بوده است.
براساس مذاکراتی که سیف با مقامات چینی داشته، گفته می‌شود مقرر شده تا سقف فاینانس تا ۷۰ میلیارد دلار افزایش یابد، ضمن اینکه میزان آورده ایران برای گشایش این فاینانس‌ها نیز کاهش یابد.
خبرنگار ما کسب اطلاع کرد که میزان آورده ایران که مقرر شده برای استفاده از هر یک از این فاینانس‌ها ۱۵ درصد باشد، بنا بر توافق اخیر رئیس کل بانک مرکزی با مقامات چینی برای برخی پروژه های خاص به ۷٫۵ درصد برسد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم هفته گذشته از گشایش میلیاردها دلار فاینانس چینی پس از دیدار سوم روسای جمهور ایران و چین خبر داده بود که این دیدار در حاشیه اجلاس شانگهای در ظهر جمعه در تاجیکستان صورت گرفت.
هم اکنون ۸۰ پروژه تعریف شده برای استفاده از این فاینانس وجود دارد. استفاده از فاینانس چین برای پروژه‌های ایران بیشتر متمرکز بر پروژه های دولتی است و در میان فهرستی که برای استفاده از این فاینانس به چین پیشنهاد شده پتروشیمی ها، تجهیزات صنعت نفت و پروژه های فولادی که از سوی ایمیدرو به ۷ طرح فولادی معروف است، به چشم می‌خورد.
به هر حال، باید منتظر ماند و دید سرانجام در نشست خصوصی رئیس جمهوری اسلامی ایران با رئیس جمهور چین در حاشیه اجلاس شانگهای در تاجیکستان در این باره چه گذشته است و آیا حسن روحانی در این باره موضع‌گیری خواهد کرد؟

شناسه خبر : 17731

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =