خانه / اجتماعی /  تاکسی‌های فرسوده در کردستان؛ نیازمند ساماندهی است

 تاکسی‌های فرسوده در کردستان؛ نیازمند ساماندهی است

سرویس کردستان؛ در این روزهای سرد پاییزی, بیشتر خیابان های اصلی شهر سنندج در گیرودار مشکل ترافیک شده اند مشکلی که تازه گی ندارد اما آنچه که در این میان بسیار حائز اهمیت است وجود خودروهای تاکسی فرسوده در ناوگان حمل و نقل شهری است.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی مسئولان ذی ربط بیشتر تاکسی های سازمان تاکسیرانی دچار فرسودگی شده اند و باوجود رغبت رانندگان  و مالکان این خودروهای برای تعویض آن, از سوی مسئولان اقدام عاجل صورت نگرفته است.
ناوگان حمل و نقل در حوزه‌های مختلف همواره یکی از ارکان مهم توسعه و پیشرفت جوامع محسوب می‌شود. ناوگان درون و برون شهری مهم‌ترین رکن حمل و نقل را شکل داده، که برای حمل بار و مسافر امری ضروری قلمداد می‌شوند. و یکی از ملزومات هر شهر داشتن امکاناتی است که توسط آن بتوان شهروندان را از یک نقطه شهر با هزینه مناسب جابجا کرد.
 رانندگان تاکسی و دارندگان تاکسی یکی از اقشار زحمت کش و تلاشگر در جامعه هستند کسانی که در فصول مختلف سال با تحمل گرما و سرما، سعی در به دست آوردن لقمه‌ای نان حلال برای سفره خانواده خود هستند و در این روزها که رکود اقتصادی در کشور سایه انداخته است؛ این قشر نیز از این رکود جدا نبوده  و متاسفانه کم‌تر  به مشکلات این صنف توجه شده است.
در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و کم توسعه یافته از تاکسی به عنوان کالای لوکس یاد می‌کنند و این در حالی است که در کشور و استان کردستان تاکسی را به شیوه‌ای دیگر به شهروندان معرفی کرده‌ایم کالایی فرسوده؛ که می‌تواند ناوگان حمل و نقل را بچرخاند؟!
در بیشتر شهرهای استان کردستان ناوگان حمل و نقل شهری دچار فرسودگی شده است و متاسفانه این مهم سبب شده که بیشتر شهروندان برای تردد خود از خودروهای شخصی استفاده کنند زیرا بر اساس تعاریفی که از تاکسی بیان شده، ما در ناوگان حمل ونقل شهری مشاهده نمی‌کنیم و امروز بیشتر خودروهای پیکان و روا و پرایدهای مدل پایینی هستند در سطح شهر اقدام به ارائه خدمت می‌کنند.
بر اساس اعلام مسئولان و کارشناسان در این حوزه در حال حاضر در ناوگان حمل و نقل شهری سنندج, ۳هزار و۲۰۰دستگاه خودروی تاکسی در حال فعالیت هستند که از نصفی این آمار  خودروهای فرسوده تشکیل می‌دهد وجود این میزان خودروی فرسوده در ناوگان حمل ونقل شهری می‌تواند مشکلات بسیاری، همچون؛ مشکلات  زیست محیطی و آلودگی های صوتی و بصری را برای شهر ایجاد کند و از طرفی هم می‌تواند به اقتصاد استان ضرر بزند زیرا امروزه بسیاری از رانندگان از وضعیت درآمدی خود ابراز نگرانی می‌کنند و این در حالی است که خودروهای فرسوده هزینه‌های زیادی را برای صاحبان و مالکان خود در بردارد و باتوجه به افزایش هزینه‌های جانبی و دستمزد استادکاران وصنعتکاران؛ درآمدهای روزانه جوابگوی آن نیست.
با این اوصاف استفاده از وسایل نقلیه عمومی بویژه تاکسی یکی از مسائل مهم حقوق شهروندی است در واقع حقوق شهروندی آمیخته‌ای است از وظایف و مسئولیتهای شهروندان در قبال یکدیگر و همچنین در برابر قوای حاکم و بلعکس، بخصوص حقوقی که وظیفه تأمین آن بر عهده مدیران شهری و شهرداری است. لذا انتظار می‌رود که تا پایان سال ۹۵ مسئولان به وعده‌های خود در خصوص نو نما کردن ناوگان حمل و نقل شهری در استان تلاش کنند و سعی برآن داشته که با تعویض خودروهای فرسوده مشکلات ناوگان حمل و شهری را کاهش دهند. تا بتوانیم برای تحقق حقوق شهروندی در حوزه مدیریت شهری گام برداریم.

کد مطلب: ۱۱۷۷۰۹  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۱۶  |  ساعت: ۱۰ : ۳۴

شناسه خبر : 6557

این خبر رو هم ببینید

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان خبر داد؛ افزایش ۵ برابری قاچاق دام در کردستان

سنندج – دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: از ابتدای سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − دو =