خانه / سیاسی / تاکید دو کارشناس مسایل سیاسی؛ استقلال اقلیم کردستان واقعیت پیدا کرده است

تاکید دو کارشناس مسایل سیاسی؛ استقلال اقلیم کردستان واقعیت پیدا کرده است

دو کارشناس سیاسی معتقدند اقلیم کردستان همین الان هم به استقلال رسیده و اعلام استقلال تغییر زیادی در ماهیت استقلال کردهای عراق ایجاد نمی کند

به گزارش کردپرس، مسئله استقلال اقلیم کردستان در سالهای اخیر و از سوی مسئولان دولت اقلیم و ریاست اقلیم کردستان بارها مورد تاکید قرار گرفته است. برخی کارشناسان با اشاره به این که اقلیم کردستان هم اکنون نیروی نظامی خود را دارد، دارای ارتباطات سیاسی با کشورهای مختلف بدون رجوع به پایتخت سیاسی عراق یعنی بغداد است، به صورت مستقل اقدام به فروش نفت و کسب درآمد کرده و دولت مستقل از بغداد را نیز دارد، بنابر این می توان گفت عملاً اقلیم کردستان دارای سطح بالایی از استقلال سیاسی و اقتصادی است.
 
دلاور علاءالدین، بنیانگذار موسسه تحقیقات خاورمیانه در اربیل به روزنامه دیلی صباح ترکیه گفته است اقلیم کردستان هم اکنون هم به طور غیر رسمی به استقلال دست پیدا کرده و بازیگر مهمی در منطقه است.
 
دکتر والتر پوش، پژوهشگر ارشد در موسسه آلمانی امور بین الملل و امنیتی(SWP) نیز معتقد است در نگاه اول ممکن است پارامترهای زیادی در صورت اعلام استقلال اقلیم کردستان تغییر نکند.
 
دلاور علاء الدین معتقد است ترکیه از جمله کشورهایی خواهد بود که از استقلال اقلیم کردستان حمایت می کند چرا که به گفته وی ترکیه امروز با ترکیه ده سال پیش تفاوت دارد و در اتباطات خود با اقلیم کردستان واقع گرایانه عمل می کند.
 
دکتر والتر پوش هم بر این باور است که ترکیه نیز با اعلام استقلال کردهای عراق موافق است اما با یک شرط؛  ترکیه از اقلیم کردستان و مسعود بارزانی خواهد خواست تا پ.ک.ک را تعقیب کند و یا موضع شفافی درباره یگانهای مدافع خلق، کنگره جوامع کُرد، فرماندهان پ.ک.ک در قندیل و حزب اتحاد دموکراتیک کردها در سوریه اتخاذ نماید.
 
دلاور علاءالدین، رابطه ترکیه با اقلیم کردستان را به سبب جریان نفت اقلیم کردستان از طریق این کشور به بازارهای جهانی به نفع این کشور می داند اما دکتر پوش معتقد است به علت این که ترکیه تنها مسیر جریان نفت اقلیم کردستان به بازارهای جهانی است، اقلیم کردستان به این کشور وابسته خواهد بود.
 
رییس موسسه تحقیقات خاورمیانه با بیان این که اعلام استقلال اقلیم کردستان به این منطقه در تصمیم گیریهای سیاسی و اقتصادی آزادی عمل بیشتری می دهد، گفت اعلام استقلال، اقلیم کردستان را قدرتمندتر خواهد ساخت و بهتر می تواند درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرد.
 
کارشناس آلمانی، نقش کشور ایران را در مورد استقلال اقلیم کردستان مهم ارزیابی می کند و می گوید نقش ایران در مسئله استقلال اقلیم کردستان واضح است و این مسئله فقط به اقلیم کردستان و ترکیه مربوط نیست./B
 
کد مطلب: ۸۸۲۵۲  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۴/۳۱  |  ساعت: ۱۳ : ۲۴

شناسه خبر : 15413

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 8 =