تجاری سازی یا تغییر کاربری اراضی مشاع مسکن مهر؟

نبود پارکینگ، نداشتن موقعیت های اجتماعی و زیست محیطی مسکن مهر مانند درمانگاه، مدرسه، امکانات آموزشی، بانک، مراکز خدماتی، فضای سبز، مراکز خرید و بسیاری بخش های مورد نیاز و ضروری دیگر از جمله مشکلات و معضلات مسکن مهر در کنار ناتمام بودن بخش عمده ای از آن بشمار می رود

شاید جدیدترین مشکل و شاید معضل مسکن مهر ایجاد موقعیت ها و لکه های تجاری مسکن مهر برای تامین هزینه های مشکلات ساخت و ساز مسکن مهر که عمدتا با بی تدبیری متولیان امر رخ داده دانست.
 
هر بار که نامی از مسکن مهر برده می شود ناخودآگاه ذهن به سمت مشکلات و معضلات این مسکن ها کشیده می شود به طوری که مزایای آن را تحت الشعاع خود قرار می دهد.
 
یکی از مزایای مسکن مهر را می توان خانه دار شدن بخشی از مردم و ایجاد منطقه مسکونی جدید با وجود نقصان ها و کاستی های آن برشمرد.
 
نبود پارکینگ، نداشتن موقعیت های اجتماعی و زیست محیطی مسکن مهر مانند درمانگاه، مدرسه، امکانات آموزشی، بانک، مراکز خدماتی، فضای سبز، مراکز خرید و بسیاری بخش های مورد نیاز و ضروری دیگر از جمله مشکلات و معضلات مسکن مهر در کنار ناتمام بودن بخش عمده ای از آن بشمار می رود.
 
شاید جدیدترین مشکل و شاید معضل مسکن مهر ایجاد موقعیت ها و لکه های تجاری مسکن مهر برای تامین هزینه های مشکلات ساخت و ساز مسکن مهر که عمدتا با بی تدبیری متولیان امر رخ داده دانست.
 
خاکبرداری پروژه مسکن بهاران معادل خاکبرداری  4 سدخاکی بود
 
مدیرعامل تعاونی مسکن سنندج در جریان سفر معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بازدید مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان از تعاونی مسکن بهاران سنندج گفت: خاکبرداری این پروژه علاوه بر مشکلات خاص خود هزینه بالایی را به ما تحمیل کرد به طوری که معادل چهار سد خاکی خاکبرداری داشتیم.
 
صادق شریفی اظهار کرد: طبق قراردادی که با شرکت جهادنصر منعقد شد به خاطر هزینه خاکبرداری مبلغ این قرارداد از 18 میلیارد تومان به 22 میلیارد تومان افزایش یافت.
 
وی در ادامه گفت: این پروژه در سه فاز تعریف شده است که فاز یک با سازه سنتی و فازهای 2 و 3 با سازه های صنعتی ساخته شده است.
 
پروژه بهاران بزرگترین پروژه مسکن سطح غرب کشور است
 
عضو هیات مدیره تعاونی مسکن بهاران هم در این جلسه گفت: در حال حاضر هفت هزار و 600 واحد مسکن مهر در دست احداث داریم که پنج هزار و 600 واحد آن تحت پوشش مسکن مهر است.
 
فریدون صمدی با بیان اینکه این پروژه در سه فاز ساخته شده است افزود: این پروژه به عنوان بزرگترین پروژه مسکن سطح غرب کشور تعریف می شود.
 
وی با اشاره به اینکه هشت میلیون متر مکعب خاکبرداری داشتیم، گفت: آماده سازی واحدها و تاسیسات به اتمام رسیده و از این حیث مشکلی نداریم.
 
صمدی یادآور شد: هزینه خاکبرداری و آماده سازی مشکلات بسیاری را برای ما بوجود آورد و چهار میلیارد تومان را به مردم تحمیل کرد.
 
5 لکه تجاری تبدیل به احسن شده است
 
عضو هیات مدیره تعاونی مسکن بهاران در ادامه سخنان خود گفت: پنج لکه تجاری داخل این پروژه بوده و تبدیل به احسن شده است و با هزینه اعضا و کمک های راه و شهرسازی این پروژه ها به نفع هزینه داخل پروژه به فروش برسد.
 
وی همچنین خاطرنشان کرد: برای تعیین تکلیف پروژه های موجود این پروژه ها هم چهار میلیارد هزینه اضافی را تحت پوشش قرار می دهد و هم می توان هزینه های دیگر را حل کرد.
 
صمدی اذعان داشت: خیلی از واحدها ساکن دارد و بعد از مستقر شدن مردم در آن ها گرفتن پول بسیار سخت می شود.
 
وی از مشکل فقدان پارکینگ برای این پروژه خبر داد و افزود: نبود پارکینگ طبقاتی یکی از مشکلات مهم این پروژه بوده که باید برای حل این مشکل تدابیری اندیشیده شود.
 
این عضو هیات مدیره در مورد مسکن های آماده تحویل گفت: در حال حاضر یک هزار و 64 واحد آماده افتتاح داریم که 600 واحد آن امده تحویل بوده و مابقی در سه ماه آینده به بهره برداری می رسد.
 
9 هزار مسکن مهر در استان تعیین تکلیف می شوند
 
مدیرکل راه و شهرسازی در حاشیه این بازدید به خبرنگار کردپرس گفت: در سال جاری برنامه افتتاح شش هزار و 600 واحد مسکن مهر شهری و تعیین تکلیف 2 هزار و 400 واحد را در دستور کار داریم.
 
محمدصادق وجدی اظهار کرد: تعیین تکلیف به این معنا که تکلیف مسکن هایی که فاقد متقاضی است یا پیشرفت مناسب ندارد باتوجه به اولویت 75 درصد به بالا پیشرفت دارند مشخص شود.
 
وی با بیان اینکه امسال 9 هزار واحد یا تحویل داده می شود و یا تعیین تکلیف می شود، افزود: تکلیف باقیمانده هم سال بعد مشخص خواهد شد.
 
وجدی یادآور شد: اگر خدمات زیربنایی مانند آب و فاضلاب و برق تامین شود و بتوانیم عملکرد بیشتری داشته باشیم می توانیم واحدهای بیشتری را تحویل دهیم.
 
وی همچنین خاطرنشان کرد: مسئولین در حد میانگین پشتیبانی لازم را از ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر داشته باشند واحدهای بیشتری را آماده تحویل و تعیین تکلیف خواهیم داشت.
 
ما از تجاری سازی بی اطلاعیم
 
یکی از اعضای تعاونی مسکن بهاران در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: ما این چنین طرحی کاملا بی اطلاع هستیم و کاملا مشخص است که نبود نظارت های لازم فرصت سودجویی را در اختیار برخی قرار می دهد.
 
ناصری با بیان اینکه ساخت فضاهای تجاری در نزدیک این پروژه، بیشتر حاکی از آن است که برخی به فکر منافع مادی خود هستند، افزود: به خاطر نزدیک بودن به مراکز مسکونی و پرجمعیت، لکه های کوچک زمین را تبدیل به فضاهای تجاری کنند که این امر علاوه بر ایجاد معضلات اجتماعی، به وجود آوردن ترافیک و از بین بردن پارکینگ برای وسیله نقلیه ساکنین محل، امکان فضای سبز محوطه را هم از بین می برد.
 
وی به مشکلات دیگری همچون کمک رسانی در زمان بحران و عدم وجود فضا برای خروج از در اضطراری در مواقع خطر با دیوارهای بسته و بن بست اشاره کرد و گفت: چنانچه، اتفاقی و یا آتش سوزی رخ دهد، امدادرسانی و فرار از برج قطعا با بن بست مواجه است.
 
ناصری خاطرنشان کرد: با اندک مطالعه و هزینه کم می توان قابلیت های بیشتری را برای ایجاد فضاهای تجاری، علمی، آموزشی، فرهنگی در اطراف مسکن مهر و ورودی آنها انجام داد، تا علاوه بر رفع معضلات متعدد، قابلیت سکونت در این منطقه هم زیر سؤال نرود.
 
چرا یک مجتمع تجاری در داخل بهاران نمی زنند؟
 
یکی دیگر از اعضای تعاونی در این باره گفت: اجرای این طرح ها اشتباه و مضر است و اگر قرار بود چنین طرح هایی را اجرا کنند چرا در همان ابتدا به ما چیزی نگفتند.
 
محمدی اظهار کرد: ساخت فضاهای تجاری باعث می شود تا فضای سبز و فضای پارکینگ بلوک ها محدود شود و این در آینده معضلی می شود که همسایگان بر سر جای پارک ماشین با یکدیگر نزاع کنند.
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ساخت فضای تجاری آن هم در جوار ساختمان ها، علاوه بر به وجود آمدن این همه مشکلات، باعث افت شدید قیمت خانه ها شده و اگر بخواهیم آن را اجاره بدهیم و یا بفروشیم مشتری نخواهد داشت.
 
این عضو تعاونی با بیان اینکه این ها اگر دلسوز مردم هستند چرا یک مجتمع بزرگ تجاری در ابتدای ورودی بهاران که صدها متر زمین دراختیار دارند نمی سازند، افزود: این افراد به دنبال کسب منافعی است که متأسفانه برای ساخت و سازهای تجاری، مجوز ساخت و واگذاری صادر می کند.
 
محمدی چرا اقدام به ساخت یک شعبه در داخل شهرک نمی کنند تا مردم فعالیت ها و پرداخت اقساط خود را همین جا انجام دهند و برای آن کیلومترها راه را طی نکنند.
 
وی با تصریح بر اینکه مسئولین حداقل فکر رفع مشکلات زیست محیطی اینجا هم باشید، ادامه داد: ما نه تنها درمانگاه نداریم، بلکه فضاهای سبز ما هم توسعه پیدا نمی کنند و حتی نهال هایی را که کاشتیم قطع می کنند و از حداقل زمین حتی پیاده روها برای استفاده فضاهای تجاری بهره می برند.
 
شناسایی لکه های تجاری در محوطه مسکن مهر و فروش آن ها برای جبران هزینه خاکبرداری تعاونی مسکن سنندج و تامین سایر هزینه ها یکی از راه حل هایی است که هیات مدیره این تعاونی از مسئولان می خواهند.
 
این اقدام مزایای و معایبی دارد که نیاز به بازنگری و کارشناسی از سوی مسئولین امر دارد. بی شک تامین هزینه بی تدبیری های پیمانکاران و سازندگان مسکن های این تعاونی را نباید مردم بدهند.
 
تغییر کاربری عرصه های مسکن شهری و مسکن مهر به واحدهای تجاری آن هم وقتی که در مسکن مهر و مسکن شهری فضاهای آموزشی، خدماتی، بهداشتی، پارکینگ و فضای سبز بسیار کم بوده و بعضا وجود ندارد به منظور جبران خسارت های ناشی از عدم کارشناسی وضعیت توپوگرافی و جغرافیایی نه تنها راه حل درستی نیست بلکه تکرار اشتباهات گذشته است.
 
حال سوال این است که چرا در ابتدای راه باوجود امار بالای مهندسین عمران و شهرسازی در کردستان به جای خاکبرداری ساخت و ساز با موقعیت جغرافیایی منطقه انجام نشد تا مردم متحمل هزینه هی گزافی نشوند؟ چرا این اشتباهات کماکان تکرار می شود؟ چرا اعضا از این تصمیمات بی اطلاع هستند؟ آیا تغییر کاربری مسکن شهری و مهر قانونی است؟ آیا راه بهتری وجود ندارد؟
 
گزارش: مژگان وفایی
 
 
 
 
 
کد مطلب: 84201  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۳۰  |  ساعت: ۷ : ۳۹

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *