خانه / سیاسی / تحلیلگر آمریکایی: پ.ک.ک باخت، HDP بُرد

تحلیلگر آمریکایی: پ.ک.ک باخت، HDP بُرد

هنری بارکی معتقد است پ.ک.ک با آغاز دوباره درگیری با دولت ترکیه بزرگترین اشتباه خود را مرتکب شد.

به گزارش کردپرس، ۲۶ مین انتخابات ترکیه روز یک شنبه اول نوامبر ۲۰۱۵ برگزار شد و برخلاف انتظارات، حزب عدالت و توسعه به رهبری داوود اوغلو، نخست وزیر موقت ترکیه نزدیک به ۵۰ درصد آرا را کسب کرد و به این ترتیب می تواند به تنهایی دولت را تشکیل دهد. حزب دموکراتیک خلقها که در انتخابات ۷ ژوئن شگفتی ساز شد در انتخابات زودهنگام اول نوامبر هر چند ۳ درصد آراء خود را از دست داد اما حد نصاب ورود به پارلمان ترکیه را کسب کرد. تحلیلگران سیاسی به دنبال اعلام اولیه نتایج انتخابات، تحلیل های خود را درباره آن ارائه داده اند.
هنری بارکی، مشاور سابق وزارت خارجه آمریکا و مدیر برنامه خاورمیانه در مرکز ویلسون، پ.ک.ک را یکی از شکست خوردگان این انتخابات معرفی کرد. وی به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: پ.ک.ک با از سرگیری درگیری با دولت ترکیه بزرگترین اشتباه را مرتکب شد.
وی با وجود کاهش سه درصدی آراء حزب دموکراتیک خلقها یا HDP آن را یکی از پیروزمندان عرصه انتخابات جدید ترکیه دانست. هنری بارکی افزود: پ.ک.ک شب گذشته بازنده بود اما HDP با باخت پ.ک.ک پیروز شد.
وی درباره علت پیروزمند دانستن HDP گفت: ماهها خشونت برای بازپس گیری قدرت نتیجه معکوس داد زیرا رای دهندگان باز هم HDP را به پارلمان فرستادند اگر چه این حزب با نتیجه ۱۰ درصد به پارلمان رفت.
این تحلیلگر مسائل ترکیه به حزب حاکم عدالت و توسعه توصیه کرد مذاکرات صلح با پ.ک.ک را از سر بگیرد.

شناسه خبر : 15115

این خبر رو هم ببینید

جشنواره فیلم کُردی «مسکو» با فیلمی از مبازره زنان کُرد علیه داعش آغاز می شود

نخستین دوره جشنواره فیلم کُردی «مسکو» با اکران فیلم‌ سینمایی «دختران خورشید» به کارگردانی «اِوا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 6 =