خانه / سیاسی / تحلیلگر سابق سازمان سیا: ناآزمودگی، علت شکست نیروهای پیشمرگ از داعش

تحلیلگر سابق سازمان سیا: ناآزمودگی، علت شکست نیروهای پیشمرگ از داعش

یک تحلیلگر سابق سازمان سیا می گوید اعضای کنونی نیروهای پیشمرگ در بیش از دو دهه گذشته تجربه شرکت در یک جنگ واقعی را نداشته اند اما به گفته برخی تحلیلگران، داعش تجربه سه سال درگیری در سوریه را در عراق به کار می بندد

به گزارش کردپرس برخی تحلیلگران و حتی نیروهای منطقه از شکست نیروهای پیشمرگ در برابر پیش رویهای سریع داعش و عقب نشینی آنها تا فاصله ۳۸ کیلومتری اربیل، پایتخت اقلیم کردستان دچار حیرت شده اند.
کنت پالک، کارشناس مسائل سیاسی -نظامی خاورمیانه و تحلیلگر سابق در سازمان سیا به مجله تایم گفته است برخی از این که ستیزه جویان داعش در مدت زمان کمی توانستند بخشهایی از مناطق مرکزی عراق را تصرف کنند شگفت زده شدند اما عقب نشینی نیروهای پیشمرگ از داعش در هفته گذشته با وجود اعلام آمادگی آنها و پیش روی سریع داعش در مناطق کردنشین باعث تعجب بیشتری شد هر چند در این شکست عواملی از جمله نداشتن تجربه حضور در جبهه جنگ در بیش از دو دهه گذشته می تواند علت این عقب نشینی نیروهای پیشمرگ و ناتوانی آنها در برابر حملات داعش باشد.
وی می گوید:« اتفاق ترسناک و در عین حال خیلی جالبی که افتاد این بود که داعش توانست بر نیروهای پیشمرگ غلبه کند؛چیزی که هیچ کس آن را پیش بینی نمی کرد.»
تحلیلگر سابق سیا افزود:« نیروهای پیشمرگ امروزی شبیه نیروهای پیشمرگ کُرد در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ نیستند که در مقابل سلطه ترکیه و عراق مبارزه می کردند. کردستان به طور اساسی تغییر کرده است. نیروهای پیشمرگ امروزی مردان سخت کوش کوهستان نیستند که یاد گرفته بودند، چگونه بجنگند. پیشمرگان امروز بزرگ شده شهر هستند و تجربه حضور در جنگ و شرکت در درگیری رو در رو را ندارند.»
کنت پالک هرچند اشاره می کند که در میان نیروهای پیشمرگ ژنرال های باتجربه وجود دارد اما می گوید آنها در بیش از دو دهه گذشته در هیچ جنگی حضور نداشته اند. آنها به غیر از بمبارانهای مقطعی مواضع داعش به کمکهای بیشتری نیاز دارند./B
 
کد مطلب: ۶۷۷۱۰  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۱۸  |  ساعت: ۱۲ : ۹

شناسه خبر : 18449

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 7 =