خانه / سیاسی / تحلیل روزنامه ی لا استامپای ایتالیا: آینده ی ترکیه در دست کردها

تحلیل روزنامه ی لا استامپای ایتالیا: آینده ی ترکیه در دست کردها

لا استامپا نقش کردها در تحولات سیاسی ترکیه و تاثیر آنان بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور را حیاتی می داند

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری دوغان، این روزها موضوع اعلام نامزدی رجب طیب اردوغان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری در آگوست ماه سال جاری، از مهم ترین اخبار ترکیه است و در این میان عوامل سیاسی و حزبی بسیاری وجود دارند که بررسی جزییات و ابعاد مختلف آنها می تواند در پیش بینی نتایج موثر باشد. یکی از این عوامل، بررسی نقش کردها در انتخابات پیش رو است. اردوغان در حال حاضر نزدیک به ۴۶ درصد از آرای مردم ترکیه را در اختیار دارد و در صورتی که در دور دوم، هواداران پ.ک.ک به توصیه ی اوجالان، رای خود را به نفع اردوغان به صندوق بیاندازند، او می تواند با ۵۲ دردصد آرا راهی کاخ چانکایا شود.
مارتا اوتاویانی تحلیل گر روزنامه ی لا استامپای ایتالیا در این مورد نوشته است:«در مورد مسائل مرتبط با کردهای ترکیه، شاهد بروز گونه ای از پارادوکس یا تناقض هستیم. اگر تا دیروز گفته می شد که سرنوشت کردها در گرو تداوم حیات سیاسی اردوغان و حزب عدالت و توسعه است، اموز فضای دیگری به وجود آمده و این کردها هستند که می توانند در پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری نقش مهمی ایفا کنند. کردها هم اکنون دارای موقعیتی هستند که می توانند بر آینده ی حیات سیاسی اردوغان و حزب عدالت و توسعه تاثیر بگذارند و این موضوع چنان تاثیری بر معادلات سیاسی، اقتصادی و حقوقی ترکیه می گذارد که به جرات می توان گفت؛ آینده ی ترکیه در دست کردهای این کشور است».
در ادامه ی این تحلیل آمده است:«ممکن است اردوغان برای دستیابی به پیروزی و کنار نهادن رقبا، ناچار شود که در حوزه هایی همچون اصلاحات قانون اساسی و چهارچوب های حقوقی، امتیازاتی به کردها بدهد و از بحث آموزش زبان مادری گرفته تا سایر مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، برای به دست آوردن رضایت آنان، تلاش کند».
اوتاویانی در پایان به برخی رفتارهای سیاسی اردوغان انتقاد گرفته و اعلام کرده که جنبه ی بروکراتیک اردوغان به مراتب کمتر از صفات پادشاهی اوست.
 
کد مطلب: ۶۵۷۴۱  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۱۲  |  ساعت: ۹ : ۴۶

شناسه خبر : 18975

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 17 =