خانه / سیاسی / تحلیل کارشناسان درباره نزدیک شدن کُردهای سوریه به روسیه

تحلیل کارشناسان درباره نزدیک شدن کُردهای سوریه به روسیه

برخی کارشناسان معتقدند هم آمریکا و هم روسیه به سبب این که نیروهای کُرد سوریه کارآمدی خود را در جنگ با داعش نشان داده اند، از آنها حمایت می کنند. برخی هم معتقدند کُردها می خواهند از حضور امریکا و روسیه در سوریه بیشترین نفع را ببرند به همین دلیل آنها می خواهند ضمن حفظ روابط با آمریکا، به روسیه نیز نزدیک شوند.

به گزارش کردپرس، تحولات ۵ سال گذشته سوریه با ورود روسیه به بحران این کشور در پاییز ۲۰۱۵ وارد مرحله جدیدی شده است. به اذعان کارشناسان، روسیه با حملات سنگین خود علیه داعش باعث تغییر موازنه نظامی در این کشور به نفع دولت شد و غیرمستقیم بر پیشروی نیروهای کُرد که آمریکا آنها را متحد خود می داند، تاثیر مثبت داشته است. برخی مقامات آمریکایی اخیرا نگرانی خود را از نزدیک شدن کردهای سوریه به روسیه ابراز کرده اند.
موتلو چیویراوغلو، کارشناس مسائل سوریه به وال استریت ژورنال گفته است هم آمریکاییها و هم روس ها از کردها حمایت می کنند به این صورت که ممکن است کردها تنها قدرتی در سوریه باشند که این دو ابرقدرت درباره آن با هم توافق داشته باشند.
وی که رابطه خوبی با رهبران کُرد سوریه دارد، افزود: هیچ هماهنگی میان کردهای سوریه و روسها وجود ندارد. آنچه ما شاهد آن هستیم این است که حملات روسیه در شمال حلب به کردهای سوریه و خصوصا ypg کمک کرده است.
ستیون کوک، کارشناس ارشد شورای روابط خارجی معتقد است در واقع کردها از نظر آمریکا ارزش پیدا کرده اند و از نظر بخش نظامی آمریکا این ارزش چنان است که به کردها بیشتر از ترکها اعتماد دارند.
یلنا سوپونیتا، کارشناس اندیشکده مطالعات استراتژیک روسیه درباره روابط کردها با روسیه می گوید: در گذشته روسیه رابطه خوبی را با کردها داشته است اما این رابطه تا زمان حادثه ساقط شدن جت روسی از سوی ترکیه و با در نظر گرفتن نگرانی ترکیه محتاطانه بود. روسیه با جسارت بیشتری در رابطه با روابط با کردها اقدام خواهد کرد اما باز هم احتیاط خواهد کرد. من فکر نمی کنم این رابطه تا تامین اسلحه برای کردها پیش برود اما باعث ایجاد برخی هماهنگیها میان روسیه و کردهای سوریه و رد و بدل کردن اطلاعات تاکتیکی میان دو طرف می شود.
آندره کورتونوف، مدیر موسسه مشورتی امور بین الملل روسیه معتقد است میزان هماهنگی میان روسیه و کردهای سوریه به دیدگاه آنها درباره شکل گیری آینده سوریه بستگی دارد.
آندرو تبلر، کارشناس مسائل سوریه در انستیتوی واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک در واشنگتن پیرامون نزدیک شدن کردهای سوریه به روسیه گفت: آمریکا در مبارزه با داعش عملکرد خوبی ندارد و به طور فزاینده مجبور است به کردها اتکا کند. بنابر این به نظر می رسد که کردها می توانند از نقش آمریکا و روسیه در سوریه به نفع خود استفاده کنند.کد مطلب: ۹۹۱۴۴  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۲۸لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14551

این خبر رو هم ببینید

وظیفه خطیر نمایندگان کردستانی در آستانه تشکیل دولت/محمد هادیفر

در چهار دهه گذشته هر چهارسال یک انتخابات ریاست جمهوری و هر هشت سال یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 6 =