خانه / دینی / تشریح برنامه های کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام

تشریح برنامه های کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام، رویداد علمی و فکری بسیار مهم و بی سابقه ای است

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر؛ حجت الاسلام و المسلمین اراکی در نشست خبری کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری در جهان اسلام، افزود: تاکنون در جهان اسلام کنگره ای که بتواند علمای اسلام را جمع و موضع صریح و واحد و همچنین اظهارنظرهای مستدل و مستند آنان را درخصوص جریان های افراطی و تکفیری اعلام کند، نداشته ایم.
وی گفت: ما امروز با جریانی روبرو هستیم که سه عامل عمده، منشاء پیدایش و پشتیبانی از آن با هدف های گوناگون شده است و وظیفه همه جهان اسلام نحوه مقابله با این جریان است.
حجت الاسلام و المسلمین اراکی افزود: جهان سلطه و استکبارگران یکی از این عوامل هستند که با انگیزه مقابله با پیدایش امت بزرگ و واحد اسلامی و همچنین جلوگیری از گسترش اسلام در جهان غرب، از پیدایش جریان های افراطی و تکفیری حمایت کردند.
وی گفت: حکومت های مرتجع منطقه نیز عامل دیگری هستند که وقتی با گسترش موج فراگیر بیداری اسلامی روبرو شدند و آینده سلطه گری و استبداد خود را در منطقه در خطر دیدند برای تداوم قدرت خود از ایجاد و تقویت گروه های افراطی و تکفیری حمایت کردند.
وی رژیم صهیونیستی را عامل دیگر پیدایش جریان های تکفیری و پشتیبانی از آنها دانست و گفت: با رویش انقلاب اسلامی و گسترش ایده آن و همجوار شدن ایده انقلاب از سوی جبهه مقاومت با رژیم صهیونیسیتی و پیدایش جریان انقلاب در کناره های این رژیم و در دل آن؛ رژیم صهیونیستی موقعیت خود را در خطر دید و به همین علت از شکل گیری گروه های افراطی و تکفیری حمایت کرد.
وی ادامه داد: سه عامل استکبار جهانی،کشورهای مرتجع منطقه و صهیونیسم جهانی دست به کار شدند و این گروه های تکفیری را ایجاد و بعد از آنها پشتیبانی کردند گرچه امروز احساس می کنند این گروه ها و جریان ها ممکن است بر علیه خود آنها نیز اقدام کنند.
حجت الاسلام و المسلمین اراکی با اشاره به این که گسترش و حمایت این سه محور قدرت از جریان های افراطی و تکفیری از ویژگی های این جریان هاست، افزود: امروز جریان های افراطی و تکفیری همه موجودیت جهان اسلام یعنی عقاید، وحدت، اقتصاد، سیاست و امنیت مسلمین را هدف قرار داده اند.
وی گفت: امروز در عراق، سوریه، لبنان و بسیاری از مناطق جهان اسلام که می توانستند در رشد فکری و علمی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی منطقه نقش بسیار موثری داشته باشند به واسطه چالش جدید جریان های افراطی و تکفیری نتوانسته اند نقش خود را ایفا کنند.
حجت الاسلام و المسلمین اراکی افزود: امیدواریم این کنگره بتواند در سطح متفکران ، صاحب نظران و مفتیان جهان اسلام، ابعاد این خطر را تبیین و موضع اسلام و منابع دینی ما را درخصوص جریان های افراطی و تکفیری مشخص کند.
وی با بیان این که پیامبر اکرم (ص) موکدا جامعه اسلامی را از جریان افراطی بر حذر داشته است، گفت: هدف کنگره این است که هشدار پیامبر (ص) را تفسیر و تبیین کند.
حجت الاسلام و المسلمین اراکی افزود: این کنگره ای علمی است و رنگ سیاسی ندارد و برگزار کنندگان این کنگره مراجع بزرگ جهان اسلام و دو تن از بزرگترین مراجع تقلید جهان تشیع و از بزرگترین متفکران و استادان حوزه علمیه قم هستند.
وی گفت: آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید، ایده پرداز و برگزار کننده کنگره و آیت الله سبحانی از مراجع عظام تقلید نیز دبیر علمی کنگره هستند و برنامه های علمی کنگره زیر نظر آنان انجام می گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین اراکی افزود: تعداد زیادی از علما و صاحب نظران جهان اسلام از شیعیان و اهل تسنن در این کنگره شرکت دارند و امیدواریم شاهد نتایج مثبت و بنیادین کنگره باشیم.

شناسه خبر : 5661

این خبر رو هم ببینید

طلایه داران تقریب: شیخ عزالدین قسام

شیخ عزالدین قسام در سال ۱۸۸۱ میلادی مصادف با ۱۲۶۱ شمسی، در روستای (جبله) واقع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 17 =