خانه / سیاسی / تشکیل «اتاق عملیات» برای تاسیس کشور مستقل کُرد

تشکیل «اتاق عملیات» برای تاسیس کشور مستقل کُرد

در نشست مشترک بارزانی با رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان تصمیم به‌ تشکیل «اتاق عملیات» برای تصمیم گیری در خصوص مسائل مهم و سرنوشت ساز و ملی کُردها در عراق گرفته‌ شد و یکی از رسانه‌های اقلیم هدف از این اقدام را تلاش برای تاسیس کشور مستقل کُرد اعلام کرد

به‌ گزارش خبرگزاری کردپرس: عرفان علی عبدالعزیز رهبر حزب جنبش اسلامی کردستان به‌ شبکه‌ تلویزیونی کُردی زبان روداو اعلام کرد که‌ در نشست روز دوشنبه (۲۹ اردیبهشت/ ۱۹ می) مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان با رهبران و شخصیت های برجسته احزاب و گروه های سیاسی اقلیم، شرکت کنندگان در نشست، به‌ منظور اتخاذ مواضع مشترک و هماهنگ در مسائل مهم ملی و سرنوشت ساز کُردهای عراق، تصمیم به ‌تشکیل یک «اتاق عملیات» گرفتند.
وی افزود: هنوز در مورد نحوه‌ تشکیل این اتاق عملیات و انتخاب اعضای آن تصمیم گیری های لازم صورت نگرفته‌، اما تمامی شرکت کنندگان در این مورد اتفاق نظر دارند که‌ این اتاق عملیات نباید در تضاد با نهادهای قانونی اقلیم باشد؛ بلکه‌ در جهت تقویت این نهادها و ارگانها و رفع نواقص و کمبودها، فعال خواهد شد.‌
کانال تلویزیونی NRT در این مورد گزارش داد که‌ هدف از تشکیل این اتاق عملیات، پیگیری اقدامات لازم و تلاش در جهت استقلال اقلیم کردستان و تشکیل کشور مستقل کُرد و همچنین برگزاری همه‌پرسی در مناطق مورد مناقشه‌ در صورت به‌ توافق نرسیدن اربیل و بغداد در خصوص مشکلات فیمابین خواهد بود.
طبق این گزارش، اعضای این اتاق عملیات در رابطه‌ با مسئله‌ استقلال اقلیم کردستان، به‌ کشورهای ایران، اردن و ترکیه‌، سفر خواهند کرد.
مسرور بارزانی مسئول شورای امنیت اقلیم کردستان ضمن رد پیشنهاد احزاب اسلامگرای اقلیم کردستان در مورد اعزام هیئت اقلیم به‌ بغداد و گفتگو در مورد مشکلات فیمابین، بر ضرورت برگزاری همه‌ پرسی تاکید کرده‌ است.
همچنین این نشست تاکید کرده‌ است که‌ در صورت ادامه‌ روند کنونی در عراق و تداوم سیاست های دولت مرکزی، ضرورتی ندارد که‌ کُردها خود را بیش از این درگیر مشکلات کشور عراق کنند.
در این گزارش آمده‌ است که‌ بارزانی در پایان این نشست گفته‌ است که‌ مقامات آمریکایی در مورد استقلال اقلیم کردستان موضع مشخصی اتخاذ نکرده و حمایت و یا مخالفتی با این مسئله‌ ابراز نکرده‌اند.
 
 
کد مطلب: ۸۴۳۳۴  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۲۹  |  ساعت: ۱۳ : ۴۸

شناسه خبر : 15745

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 18 =