خانه / سیاسی / تظاهرات در اقلیم کردستان در اعتراض به‌ حملات ترکیه و دادن شعار علیه‌ حزب دمکرات

تظاهرات در اقلیم کردستان در اعتراض به‌ حملات ترکیه و دادن شعار علیه‌ حزب دمکرات

شماری از جوانان اقلیم کردستان در شهرهای سلیمانیه و اربیل، در اعتراض به حملات هوایی ارتش ترکیه به مواضع پ.ک.ک در شمال اقلیم کردستان و سکوت دولت اقلیم در برابر این حملات، دست به تظاهرات اعتراض آمیز زدند

به گزارش خبرگزاری کردپرس: ارتش ترکیه پس از دو سال آتش بس با پ.ک.ک؛ نزدیک به‌ 10 روز است که حملات هوایی خود را علیه مواضع این حزب در مناطق شمالی اقلیم کردستان از سرگرفته و این حملات، موجب کشته و زخمی شدن شمار زیادی از ساکنین غیرنظامی در روستاهای منطقه شده است.
در واکنش به این حملات، شماری از جوانان شهر سلیمانیه که بیشتر آنها عضو گروه جوانان میهن پرست کُرد، نزدیک به‌ پ.ک.ک بودند، در خیابان های اصلی شهر سلیمانیه اقدام به برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز کرده‌ و خواستار اقدام عملی دولت اقلیم، در متوقف ساختن این حملات شدند.
تظاهرکنندگان ناراضی شعارهای تندی علیه کشور ترکیه و مقامات حزب دمکرات کردستان (پارتی) سر داده و حملات ارتش ترکیه و سکوت دولت اقلیم به ویژه مقامات پارتی در برابر این حملات را شدیداً محکوم کرده‌ و پارتی را به‌ همدستی با ترکیه‌ در این حملات متهم کردند.
تظاهرکنندگان سلیمانیه به سوی ساختمان دفتر حزب پارتی در این شهر حرکت کردند و با توجه به اطلاعیه‌ای که‌ پیش از این تظاهرات منتشر شده‌ و در آن به حمله کردن جوانان به این مکان اشاره شده‌ بود؛ شمار زیادی نیروهای امنیتی در اطراف این ساختمان مستقر شده بودند، اما پارتی با انتشار اطلاعیه ای در این مورد اعلام کرد که هیچ گونه حمله ای به این ساختمان صورت نگرفته و اختلال و آشوبی در این مکان روی نداده است و معترضین هیچ گونه اقدامی را علیه دفتر پارتی انجام نداده اند.
در بیانیه پایانی تظاهرات اعتراض آمیز جوانان میهن پرست در سلیمانیه‌ آمده که در آغاز معترضین قصد داشتند به مناطقی که هدف حملات هوایی ارتش ترکیه قرار می گیرد رفته و در آنجا نقش سپرهای انسانی را به منظور توقف حملات ایفا کنند، اما با توجه به حمله به مناطق مسکونی و قربانی شدن افراد غیرنظامی تصمیم به انجام تظاهرات در شهرها گرفته شده است.
از سویی دیگر شماری از ساکنین شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان نیز تجمع اعتراضی مشابهی را در مقابل ساختمان پارلمان کردستان برگزار کردند.
پایگاه خبری روژنیوز نزدیک به‌ پ.ک.ک اعلام کرد که شمار بسیاری از نیروهای امنیتی و پلیس اربیل معترضین را محاصره کرده و با ممانعت از برگزاری تجمع، از معترضین درخواست کرده اند که متفرق شده و منطقه را ترک کنند.
روژنیوز با اشاره به حضور معاون رئیس پلیس اربیل در میان نیروهای امنیتی اشاره کرده که نیروهای امنیتی از تجمع کنندگان خواستار ارائه مجوز شده اند و این در حالی است که طبق قانون اساسی اقلیم برگزاری تجمعات این چنینی نیاز به دریافت مجوز ندارد.
ارتش ترکیه پس از دو سال آتش بس با پ.ک.ک و آغاز مذاکرات صلح با کُردهای این کشور، روز جمعه (۲ تیر/ ۲۹ ژوئیه) حملات هوایی شدیدی را علیه مواضع پ.ک.ک در کوه های شمال اقلیم آغاز کرد و در نتیجه این حملات شمار بسیاری از ساکنین غیرنظامی روستاهای منطقه جان خود را از دست داده و شمار بیشتری نیز مجروح شدند.
این حملات واکنش های گوناگونی را در میان مقامات و احزاب اقلیم به دنبال داشته است.
 
 
کد مطلب: ۸۹۰۳۶  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۵/۱۲  |  ساعت: ۱۵ : ۵

شناسه خبر : 15381

این خبر رو هم ببینید

بیانیه رهبر انقلاب اسلامی در پی اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص): بهانه آزادی بیان برای محکوم نکردن این جرم بزرگ کاملاً مردود و عوام‌فریبانه است

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای در بیانیه‌ای، اهانت اخیر یک نشریه فرانسوی به ساحت نورانی پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلّم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =