خانه / علمی / تعداد مبتلایان به ایدز در ایران اعلام شد

تعداد مبتلایان به ایدز در ایران اعلام شد

رئیس اداره ایدز، با اعلام آمار رسمی مبتلایان به بیماری ایدز در ایران گفت: سرایت این بیماری از طریق روابط جنسی افزایش یافته است

زمان انتشار خبر: یک شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ – ۱۵:۳۳
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS در سه ماهه چهارم سال ۹۳ کشور را اعلام کرد.
 
دکتر عباس صداقت گفت: براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، تا تاریخ اول فروردین ۹۴ مجموعاً ۲۹۴۱۴ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسایی شده‌اند که ۸۸ درصد آنان را مردان و ۱۲ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.
 
وی گفت: تاکنون ۶۹۹۰ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۶۲۰۲ نفر از افراد مبتلا به اچ آی وی فوت کرده‌اند. ۴۵٫۶ درصد از مبتلایان به HIV که سن زمان شناسایی آنان مشخص بوده در گروه سنی ۳۴ – 25 سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.
 
به گفته دکتر صداقت علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (۶۶٫۶ درصد)، رابطه جنسی (۱۴٫۵ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۱٫۴ درصد) بوده است و راه انتقال در ۱۶٫۷ درصد از این گروه نامشخص مانده است.
 
وی تاکید کرد: راه انتقال ۰٫۸ درصد از این موارد مربوط به خون و فرآورده‌های خونی در سال‌های پیش از اجرای سیاست پالایش صد در صدی خون سالم توسط سازمان انتقال خون می‌باشد.
 
رئیس اداره ایدز در ادامه گفت: در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال ۱۳۹۳ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۴۳٫۷ درصد، برقراری روابط جنسی ۳۷٫۳ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۴ درصد را تشکیل داده است.
 
وی افزود: در ۱۵ درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است ضمناً ۷۲٫۶ درصد موارد شناسایی شده در این سال را مردان و ۲۷٫۴ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

شناسه خبر : 20373

این خبر رو هم ببینید

سنندج قرمز کرونایی شد/۶ شهر کردستان در وضعیت قرمز قرار دارد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی عنوان شده توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 11 =