خانه / اجتماعی / تعطیلی عملیات اجرایی بزرگ‌ترین طرح گردشگری کردستان به دلیل عدم پرداخت تسهیلات بانکی  

تعطیلی عملیات اجرایی بزرگ‌ترین طرح گردشگری کردستان به دلیل عدم پرداخت تسهیلات بانکی  

عملیات ساخت هتل لاله شهرستان بانه كه يكي از مصوبات اولين سفر استاني دولت نهم به كردستان و بزرگترین طرح گردشگری استان است از سال ۸۸ آغاز شده و علیرغم برنامه سه ساله برای احداث، به دليل عدم پرداخت مابقی تسهیلات تاکنون به سرانجام نرسيده و برای تکمیل و بهره برداري، تسهيلاتي معادل ۳۵ ميليارد ریال نياز است.
 

 
مدیر اجرایی پروژه هتل چهار ستاره لاله بانه میزان تسهیلات مصوب برای احداث این پروژه را ۱۱۸ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: بانک ملی از این میزان تاکنون ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده و ۱۸ میلیارد ریال آن باقی مانده که تا کنون پرداخت نشده است.
ناصح مدرسی تعهد مجری پروژه در این مصوبه را تامین زمین مورد نیاز و ۲۰ درصد مبلغ احداث پروژه معادل ۲۵ میلیارد ریال دانست و گفت: تاکنون۶۰ میلیارد ریال آورده شخصی در این پروژه هزینه شده است و با وجود پیشرفت ۸۰ درصدی آن، برای اتمام این پروژه ۵۵ میلیارد ریال نقدینگی مورد نیاز است که قرار است بانک ملی ۳۵ میلیارد ریال آن را تامین کند و مابقی نیز توسط مجری پروژه تامین شود.
وی کارشکنی و خلف وعده کارشناسان و رییس دایره اعتبارات بانک ملی استان کردستان را عامل توقف عملیات اجرایی این طرح دانست و افزود: استانداران قبلی و فعلی، ریاست اداره امور شعب بانک ملی استان کردستان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سایر مسوولان مرتبط با این حوزه موافق اجرای این پروژه و یاریگر آن هستند، اما کارشکنی برخی از کارشناسان و مسوولان بانک ملی کردستان مانع کمک به این پروژه و پرداخت مابقی تسهیلات به آن شده است.
وی با اشاره به این نکته که به دلیل عدم پرداخت به موقع اقساط بانکی پروژه با مشکل تورم و گرانی برخورد کرد که تمام هزینه ها از جمله هزینه های کارگری و هزینه تهیه مصالح چندین برابر شده است، افزود: متاسفانه مصوبات هیأت کارشناسی بانک ملی تهران و تمامی حمایت‌های مسئولان زمانی که به مرحله عملی و پرداخت اقساط می‌رسد و زیر نظر مسئول دایره اعتبارات بانک ملی استان قرار می گیرد، گره می خورد.
وی با اشاره به قانون عدم دخالت بانک ملی استان‌ها در پروژه‌هایی که بالای سه میلیارد تومان تسهیلات می‌گیرند گفت: بعد از جلب رضایت کارشناسان تهران برای بازدید از پروژه و دستور آنها برای آزاد کردن اقساط، کارشناسان بخش اعتبارات امور شعب بانک ملی استان نیز بعد از مدتی مجدداً برای بازدید از پروژه مراجعه کرده و تنها ۶۰ درصد از تسهیلات تصویب شده توسط کارشناسان کشوری را تأیید و پرداخت می‌کردند.
مدرسی به تاثیرگذاری و اهمیت پروژه هتل چهار ستاره لاله بانه در صنعت توریسم شهر و استان اشاره و اظهار کرد: اگر تا ۱۰ روز دیگر تکمیل نشود، دوره مشارکت سرمایه گذاران به سر می‌رسد که اگر بخواهیم آن را تمدید کنیم باید پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان را بابت بهره دوران مشارکت به بانک ملی پرداخت کنیم و در غیر اینصورت پروژه به نفع بانک مصادره می‌شود.
از آن‌سو رئیس اداره معاملات و تسهیلات بانک ملی کردستان با اشاره به تصویب اعتباري بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای این پروژه در سال ۸۸ گفت: ۹ میلیارد تومان از این تسهیلات مربوط به بخش ساختمان و تاسیسات حرارتی و برودتی می‌شود و مابقی هم مربوط به تجهیزات داخلی ساختمان است.
صلاح جوانرودی با اشاره به سقف قانون چهار سال برای اجرای طرح‌های زیر مجموعه بنگاه‌های زودبازده که در زمان رئیس جمهور سابق مصوب شد و استفاده این هتل از این سقف گفت: ما برای کمک به این پروژه حتی این مصوبه مذکور را نیز در نظر نگرفتیم و زمان پرداخت نخستین قسط  تسهیلات از سوی بانک به این پروژه که در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۸۹ بوده است را به عنوان مبنای دوران مشارکت چهارساله در نظر گرفته شده است.
 رئیس اداره معاملات و تسهیلات بانک ملی کردستان با بیان اینکه ۲۰ اردیبهشت ۹۳ دوران مشارکت در این پروژه به اتمام می‌رسد، افزود: بانک ملی ۱۰۰ درصد تسهیلات بخش ساختمان را به این پروژه پرداخت کرده ولی متاسفانه سرمایه گذاران این هتل دوسال است این پروژه را به طور کامل متوقف کردند.
وی با اشاره به پرداخت یک میلیارد تومان تسهیلات برای تجهیزات به این پروژه و ذکر این نکته که یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان باقی مانده تسهیلات مربوط به خرید تجهیزات است که باید قانوناً پس از اتمام عملیات ساخت، خریداری و تسهیلات آن پرداخت شود، گفت: سرمایه گذاران پروژه هتل لاله افزایش تسهیلات به مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تکمیل این پروژه و ارتقاء تسهیلات به ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان را خواستار شده‌اند که بانک ملی استان كردستان موافق پرداخت این میزان تسهیلات است ولی بدون شک در تهران به دلیل اینکه این پروژه می بایست چهارساله به اتمام برسد به سادگی این موافقت صورت نمي‌گيرد.
جوانرودی با اشاره به این نکته که با ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان می‌توان ۱۰ طرح ۳۵۰ میلیون تومانی را راه اندازی کرد و اختصاص این مبلغ به طرحی که هیچ شغلی بر شغل‌های آن افزوده نمی‌شود منظقی درست نیست افزود: به خاطر منافع بانک ملی هم شده چاره‌ای جز تصویب و پرداخت این مبلغ نیست.
وی با اشاره به اتمام عملیات اسکلت بندی طرح در سال ۸۹ ادامه داد: تورم و افزايش قيمت ها باید در تجهیزات مورد نیاز این هتل اثرگذاشته باشد که هنوز به طور کامل تسهیلات لازم در این رابطه به آنها پرداخت نشده است و این شرکت به هر میزان فاکتور به ما تحویل دهند به آنها مبلغ هزینه شده پرداخت خواهد شد.
رئیس اداره معاملات و تسهیلات بانک ملی کردستان با اشاره به اینکه کارشناس اعتبارات بانک ملی استان هیچ گونه اختیاری در این پروژه ندارند، گفت: سقف اختیارات کارشناسان اداره اعتبارات بانک ملی استان برای پروژه هایی است که تسهیلات آنها ۳ میلیارد تومان است و بیش از این مبلغ اجازه دخالت ندارند.
وی با اشاره به مکاتبه اخیر بانک با تهران برای تمدید شش ماهه دوران مشارکت این پروژه گفت: این درخواست باید در کمیته عالی معاملات بانک ملی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت موافقت این امر دیگر نیازی به پرداخت سود دوران مشارکت که ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان نیست
 

شناسه خبر : 9145

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 6 =