خانه / فرهنگی / تغییر نام یکی از میادین بزرگ دیاربکر به نام شیخ سعید پیران

تغییر نام یکی از میادین بزرگ دیاربکر به نام شیخ سعید پیران

محل اعدام شیخ سعید و یاران او که پیش تر به نام میدان داغ کاپی خوانده می شد، به میدان شیخ سعید تغییر نام داد

به نقل از پایگاه خبری تحلیلی Ilkehaber دیروز مجلس شهرداری دیاربکر با حضور گلتن کشاناک و فرات آنلی دو شهردار هم ارز این شهر کردنشین، تشکیل جلسه داد.
در این جلسه با تصمیم رسمی اعضای مجلس شهرداری محل اعدام شیخ سعید و یاران او که پیش تر به نام میدان داغ کاپی (دروازه ی کوهستان) خوانده می شد، به میدان شیخ سعید تغییر نام داد.
مهمت آکار از اعضای شاخه ی دیاربکر حزب عدالت و توسعه، ضمن حمایت از این اقدام، رویکردهای دولت اردوغان و حزب عدالت و توسعه در مورد کردها را، انسانی و دموکراتیک دانست و خواستار آن شد که حزب جمهوری خلق به خاطر کشتار کردهای درسیم و دیاربکر و دیگر مشکلاتی که در دهه های گذشته برای کردها ایجاد کرده، حساب پس دهد.
شهرداری دیاربکر در انتخابات مارس سال جاری میلادی در اختیار سیاست مداران وابسته به پ.ک.ک قرار گرفت و بر اساس قوانین این حزب که همه ی نهادهای اقماری آن دارای دو رهبر یا دو رئیس هم ارز است، گلتن کشاناک و فرات آنلی، هر دو به عنوان شهردار در حال فعالیت هستند.
گفتنی است شیخ سعید پیران رهبر دینی و سیاسی کردهای ترکیه در اویل تاسیس جمهوری ترکیه دست به قیام زد و آتاترک، نخست وزیر وقت یعنی عصمت اینونو را مامور کرد تا با به کارگیری ۳۵ هزار نفر نیروی نظامی و چند هواپیما، شورش شیخ سعید را سرکوب کند. شیخ سعید، فرزندش و  چند تن از  تفنگچی های او در سال ۱۹۲۵ در میدان داغ کاپی به دار مجازات آویخته شدند.
 
کد مطلب: ۶۷۹۹۰  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۲۲  |  ساعت: ۲۳ : ۲۲ – کرد پرس

شناسه خبر : 4809

این خبر رو هم ببینید

اولین توصیه رهبر انقلاب به دولت سیزدهم: زمان شتابان می‌گذرد، از هر لحظه این چهارسال استفاده کنید

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: اعتماد مردم بزرگترین سرمایه دولت است که متاسفانه تا حدی آسیب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − چهار =