خانه / اجتماعی / تفاوتی از جنس محرومیت ؛ خدمتی از جنس همت

تفاوتی از جنس محرومیت ؛ خدمتی از جنس همت

بیمارستان شهید قاضی، دومین بیمارستان صحرایی با همکاری سپاه بیت‌المقدس در روستای حسن‌خان شهرستان قروه راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قروه، نامش بیمارستان صحرایی است اما همه امکاناتی را که در یک بیمارستان باید باشد، دارد، از راه‌های دور و نزدیک آمده‌اند، شنیده‌اند عده‌ای از پزشکان خدمات بهداشتی و درمانی رایگان ارائه می‌دهند، زحمت راه را به جان خریده‌اند تا جانی دوباره بگیرند، از دست کسانی که خداوند آنها را وسیله قرار داده است.
پیرمردها و پیرزن‌هایی که با عصا راه می‌روند را می‌توانی به وفور ببینی، حیاط مدرسه قبل از آغاز مهر مملو از جمعیت است، اما جمعیتی که هیاهوی آن از دور نیز به چشم می‌خورد، به دانش‌آموزان اختصاص ندارد، مردمی هستند که محرومیت در منطقه‌شان موج می‌زند.
از احمدآباد باشد که نزدیک به ۶۰ کیلومتر تا حسن‌خان فاصله دارد یا از سیلاب و شورآب و ملک‌آباد که در چند کیلومتری آبادی هستند، آمده‌اند تا تفاوت خود را که تفاوتی از جنس محرومیت است برای چند روزی فراموش کنند و خدمتی از جنس همت هدیه بگیرند.
صف طولانی پشت سیستم ثبت نام و ویزیت به چشم می‌خورد، از زن و کودک و مرد و پیر و جوان، هر یک دردی دارد که برای مداوای آن آمده است و متصدیان ثبت نام با حوصله و دقت پاسخ آنان را می‌دهند.
در بدو ورود به بیمارستان حس و حال عجیبی به انسان دست می‌دهد، اگر یکی از آن چشمانت را ببندی، احساس می‌کنی به سالها قبل برگشته‌ای، سال‌هایی که غیور مردان و شیرزنان در سنگرهای حماسه مشغول دفاع از مرزو بوم این دیار بودند.
این حس شاید از آنجا نشات می‌گیرد که همه جای این بیمارستان آراسته به عکس آقایی است که این روزها، خود در بستر بیماری به سر می‌برد و مریدانش با هر لبخند خدایی او جانی دوباره می‌گیرند و از عطر کلامش در تخت بیماری هم‌ بهره می‌برند.
پاسداران سبزپوش را در هر گوشه و کنار می‌بینی که مشغول کمک‌رسانی به مردم هستند، سربازان وظیفه هم، آنان را به بخش‌های مختلف راهنمایی می‌کنند و این نیز بخشی از همان حسی است که انسان را به روزهای جنگ و جهاد می‌برد.
در جایی خواندم که سپاه پاسداران انقلاب اسلامى به عنوان نهادى امنیتى و نظامى با کمترین بودجه و امکانات و با بیشترین اعتقاد و انگیزه شکل گرفت و مرزبانى صادق و لایق براى حریم انقلاب و کشور شد و علاوه بر دفاع همه جانبه از مرزهاى کشور اسلامى در داخل نیز براى تأمین امنیت و آرامش اقدام نمود تا جایى که وجود کشور و وجود انقلاب متکى بر وجود سپاه گردید. از اینجاست که عمق فرمایش آن پیر فرزانه که فرمود: «اگر سپاه نبود، کشور هم نبود»، آشکارتر مى‌شود.
سپاه که نهادی برخاسته از متن توده‏‌های متدین جامعه است، همواره یکی از ویژگی‌‌های ذاتی خود را که مردمی بودن بوده حفظ کرده و ویژگی مردمی سپاه با شجره طیبه ‏بسیج نهادینه گشت و این ویژگی بر استراتژی و راهبردهای دفاعی سپاه نیز تاثیرگذار بود.
همین امتیاز سپاه را به یک قدرت ملی مردمی در نظام جمهوری اسلامی تبدیل کرد که ‏بزرگ‌ترین توانمندی ‌ها را در مقایسه با سایر ارتش‏‌های منطقه‏ای و جهانی‌ داراست.
و اینجا بازهم این نهاد پیشقدم شده است تا سلامت و بهداشت را برای مردم مناطق محروم به ارمغان آورد.
اینجا تنها عشق است که موج می‌زند، تنها حس انسان دوستی است که حرف می‌زند، اینجا همه بسیجی هستند، فرقی ندارد از چه قشری باشید و مسئول کدام اداره یا نهاد مهم، این است که مردم مناطق محروم به سلامت و بهداشت دست پیدا کنند.
بیمارستانی متفاوت با همه بیمارستان‌ها
استقبال از این بیمارستان بسیار زیاد است و خیل جمعیت لحظه به لحظه بیشتر می‌شود، چون علاوه بر تنوع و کیفیت خدمات، هیچ هزینه‌ای از بیماران اخذ نمی‌شود.
این بیمارستان یک تفاوت عمده با همه بیمارستان‌ها دارد، گذشته از نامش، تمامی هزینه‌های بهداشتی و درمانی در آن کاملا رایگان است.
بیمارستان صحرایی دومین بیمارستانی است که در سطح استان و در سال‌جاری برپا شده است و سپاه بیت‌المقدس کردستان برنامه‌های دیگری نیز در همین راستا تا پایان سال اجرایی خواهد کرد.
فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان در حاشیه بازدید از این بیمارستان در گفتگو با خبرنگار فارس در قروه، با بیان اینکه این بیمارستان شانزدهمین بیمارستانی است که در سطح استان به منظور رسیدگی به مردم نیازمند و محروم دایر شده است، گفت: تا پایان سال چهار بیمارستان دیگر نیز در سایر شهرستان‌های مختلف استان برپا می‌شود.
محمد حسین رجبی به دیگر برنامه‌های همسو با بهداشت و درمان در منطقه اشاره کرد و افزود: بررسی وضعیت بهداشتی و درمانی از دیگر کارهایی است که اجرایی می‌شود.
وی تصریح کرد: این برنامه در راستای رویکرد فرهنگی سپاه است که بخشی از آن را مردم یاری تشکیل می‌دهد.
مداوا تا آخرین حد ممکن
رئیس بیمارستان شهید قاضی سنندج هم با بیان اینکه ۲۵ پزشک متخصص و چهار پزشک عمومی با تمامی امکانات و تجهیزات به مدت سه روز در منطقه خدمات پزشکی را ارائه می‌دهند، به خبرنگار فارس گفت: امکانات مورد نیاز بیماران در تمامی بخش‌ها فراهم است.
سیدهاشم حسینی ارزش ریالی حجم کار انجام شده در این بیمارستان را ۴ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: انواع داروهای مورد نیاز در حد یک بیمارستان مجهز در اینجا وجود دارد.
وی از ارجاع بیمارانی که نیاز به مداوای بیشتر داشته باشند به دیگر بیمارستانهای داخل و خارج از کشور خبر داد و گفت: تلاش بر این است که تمامی بیمارانی که به این بیمارستان مراجعه می‌کنند مداوا شوند.
دید سلامت محور، نگرشی بر مبنای مشارکت همه دستگاه‌ها
رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم در این باره به خبرنگار فارس گفت: در این طرح دو هدف اصلی برای تامین سلامت بیماران و مردم مناطق محروم دنبال می‌شود که دسترسی مردم مناطق محروم به امکانات بهداشتی و درمانی و نیز تامین دید سلامت‌محور است.
طیب قدیمی با بیان اینکه این بیمارستان همزمان با هشتمین بیمارستان تخصصی چشم پزشکی به ارائه خدمات مورد نیاز مشغول است، گفت: دسترسی آسان مردم به امکانات و خدمات و ادای مسئولیت اجتماعی مدنظر مقام معظم رهبری در این بستر فراهم می‌شود.
وی افزود: دید سلامت‌محور هم در دریافت کنندگان و هم در ارائه دهندگان این خدمات با مشارکت همه افراد تقویت می‌شود.
به گفته قدیمی، فرهنگ بسیجی و فرهنگ خدمت، زمینه‌ساز ارتقای فرهنگ سلامت است.
دعای خیری که بدرقه راه پزشکان است
به سراغ هر یک از روستاییان که رفتم، تنها یک جمله گفتند «خدا کمکشان کند».
و این ساده‌ترین مفهومی است که از دل ساده یک روستایی برمی‌خیزد تا بدرقه راه همه آنانی باشد که بدون چشمداشت این بیمارستان را برپا کردند.
بیمارانی که در این بیمارستان مداوا می‌شوند شاید با بیمارانی که پزشکان در مطب خود آنها را تحت درمان قرار می‌دهند، تفاوت داشته باشند، تفاوتی از جنس محرومیت، اما وظیفه انسانی پزشک هیچ تفاوتی ندارد.
اردشیر نجفی پزشک متخصص اطفال است از حسی عجیب سخن می‌گوید که با ورود در این روستا به او دست داده است، حسی که انسان را با شیوه زندگی در مناطق محروم آشنا می‌کند و از وظیفه‌ا‌ی که باید ادا شود تا جان یک انسان نجات پیدا کند.
اینجا آغاز همتی مردانه است
مردانه‌ترین همت در این روستای دور افتاده، جز در خدمت و ایثار یافت نمی‌شود، اینجا آغاز همتی مردانه است برای مردم مناطقی که محروم هستند، محرومیتی که در چهره تک‌تک این افراد موج می‌زند، نشان سخن از ناسپاسی ندارد چون خدمات زیادی بعد از انقلاب به آنان ارائه شده است، بهداشت و سلامت مهم‌ترین نیازی است که در فرصتی چند روزه، ماندگاری چندین ساله را به همراه دارد.

شناسه خبر : 8409

این خبر رو هم ببینید

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی در کردستان افتتاح شد

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ ذیل عنوان شورای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =