خانه / سیاسی / تفاوت مراسم دینی هواداران پ.ک.ک و اسلام گرایان کُرد در دیاربکر  

تفاوت مراسم دینی هواداران پ.ک.ک و اسلام گرایان کُرد در دیاربکر  

مراسمی که از سوی حزب مطالبه ی آزاد برگزار شد با استقبال گسترده ی کردها روبرو شد اما در مراسم هواداران پ.ک.ک، تعداد اندکی از مردم جمع شدند.
 

 
به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، امروز در شهر کردنشین دیاربکر و در محل موسوم به میدان نوروز، ده ها هزار نفر از کردهای این شهر به دعوت حزب اسلام گرای مطالبه ی آزاد (HUDAPAR) گرد هم آمده و بر اساس سنت تقویم میلادی ولادت پیامبر اسلام (ص) با اجرای مراسم مولودخوانی، ارادت خود را به خاتم مرسلین نشان دادند.
 زکریا یاپیجی اوغلو رهبر حزب مطالبه ی آزد و سخنران این مراسم، دیاربکر را قلب تپنده ی جهان اسلام دانسته و اعلام کرد؛ اغلب کسانی که در این جا جمع شده اند به خاطر عشق به اسلام و پیامبر، زندان و دشواری های بزرگ را تحمل کرده اند. وی موضوع مصر را یکی از بزرگ ترین مشکلات جهان اسلام دانست و جمعیت حاضر در مراسم در حمایت از اخوان المسلمین مصر شعار سر دادند.
مراس مزبور با حضور چند تن از علمای دینی عراقی، ایرانی، سوری و مهمانانی از چند کشور دیگر برگزار شد.
اجرای این مراسم در حالی است که دو روز پیش نیز کنگره ی جامعه ی دموکراتیک و چند نهاد سیاسی دیگر نزدیک به پ.ک.ک به همین منظور مراسمی را در این محل برگزار کردند که با استقبال اندک مردم دیاربکر مواجه شد. احمد ترک شهردار کنونی ماردین و از سیاست مداران مشهور کُرد ترکیه تنها سخنران این مراسم بود و عدم حضور سران حزب صلح و دموکراسی در مراسم مزبور از نکات قابل توجه بود.
در همین حال چند تشکل و گروه دینی و مدنی در دیاربکر و مناطق کردنشین ترکیه اعلام کرده اند که برگزاری یک کنگره به نام «کنگره ی اسلام دموکراتیک» به توصیه ی اوجالان، یک اقدام غیرقابل قبول است و اسلام نیازی به هیچ پسوند خاصی ندارد و استفاده از این تعابیر نشان دهنده ی این است که برخی ها به دنبال استفاده ی سیاسی از چنین نشست هایی هستند.
 
 

شناسه خبر : 19339

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هفت =