خانه / سیاسی / تفرقه در میان نیروهای پیشمرگ، مانع پیشروی کُردها در جنگ می شود

تفرقه در میان نیروهای پیشمرگ، مانع پیشروی کُردها در جنگ می شود

زمانی که جنگجویان داعش حملات هماهنگ شده ای را در جبهه ای به طول ۱۰۰۰ کیلومتر در ماه آگوست ۲۰۱۴ آغاز کردند، نیروهای پیشمرگ به علت نداشتن سلاح، عدم گذراندن دوره آموزش نظامی و متفرق بودن نتوانستند پاسخ مناسبی به این حملات بدهند. چون آنها فاقد سازماندهی تحت یک فرماندهی مرکزی بودند. بسیاری از نیروهای پیشمرگ هنوز هم به جای تبعیت از دولت اقلیم کردستان، به احزب دموکرات و اتحادیه میهنی وفادار هستند.

سه تن از نیروهای پیشمرگ نزدیک ردیفی از مغازه های رها شده در ورودی شهر شنگال و در حالی که چند صدمتر آن طرفتر رفقای آنها با حمایت بمباران هوایی به رهبری آمریکا مشغول نبرد با جنگجویان داعش هستند، در کنار از آتش در حال گرم کردن خود هستند.
معین مولود یک جنگجوی ۵۲ ساله کُرد می گوید: همه نیروهای کُردی با هم در مقابل داعش در شنگال می جنگند. از نظر من وقتی ما با این تروریست ها می جنگیم اهمیت ندارد که پیشمرگی که کنار من ایستاده متعلق به کدام حزب است. ما در این جنگ با هم هستیم.
نیروهای پیشمرگ کُرد که در جبهه ای در شمال عراق با دشمن مشترکی روبه رو شده اند، برای حفاظت از سرزمین خود، وفاداری به احزاب خود را کنار گذاشته اند. با این حال تفرقه میان دو حزب اصلی اقلیم کردستان یعنی حزب اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان عراق ادامه دارد.
نیروی پیشمرگ به عنوان مورد اعتمادترین شریک آمریکا علیه داعش ظاهر شده است البته این امر بهای زیادی برای نیروهای پیشمرگ داشته است چون تاکنون نزدیک به ۸۰۰ نیروی پیشمرگ کشته شده و ۳۵۰۰ نفر از آنها مجروح شده اند. اما از سوی دیگر نداشتن فرماندهی واحد و تفرقه میان این نیروها، تلاش برای مقابله با نیروی ستیزه جوی داعش را تحلیل برده است. زمانی که جنگجویان داعش حملات هماهنگ شده ای را جبهه ای به طول ۱۰۰۰ کیلومتر در ماه آگوست آغاز کردند، نیروهای پیشمرگ به علت نداشتن سلاح، عدم گذراندن دوره آموزش نظامی و متفرق بودن نتوانستند پاسخ مناسبی به این حملات بدهند. چون آنها فاقد سازماندهی تحت یک فرماندهی مرکزی بودند. بسیاری از نیروهای پیشمرگ هنوز هم به جای تبعیت از دولت اقلیم کردستان، به احزب دموکرات و اتحادیه میهنی وفادار هستند.
تفرقه میان کُردهای عراق از زمان انشعاب اتحادیه میهنی از حزب دموکرات کردستان عراق در سال ۱۹۷۵ بوجود آمد. این دو حزب در خلال ده های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ بر سر رهبری جریان کُردی درگیر دو جنگ داخلی خونین شدند که چند هزار نفر کشته بر جای گذاشت. حاصل این تقابل رقابت گسترده میان رهبری این دو حزب است که مانع یکپارچگی نیروهای پیشمرگ شده است.
رقابت میان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق باعث ایجاد شبکه ای شده که در آن هزاران نفر از مردم اکنون در مقابل رای دادن به این دو حزب حقوق خود را دریافت می کنند. یکی دیگر از این مظاهر عدم یکپارچگی نیروهای پیشمرگ، وجود تعداد زیادی از نیرو میان پیشمرگها است که عنوان “نیروی سایه یا روح” به خود گرفته است که یا وجود ندارند و یا برای ادای وظیفه خود حاضر نمی شوند. اما حقوق آنان پرداخت شده و بخشی از آن به جیب فرماندهان می رود.
علی حمه صالح، نماینده جنبش تغییر (گوران) در پارلمان اقلیم کردستان در ماه اکتبر به یکی از رسانه های این حزب گفت که وزارت پیشمرگ از وزارتخانه هایی است که بیشترین تعداد کارمندان «روح» در آن وجود دارد. مقامات دولت اقلیم کردستان عراق تخمین می زنند که نیروهای پیشمرگ بین ۱۹۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ نفر باشند اما برخی مقامات می گویند که نیروهای پیشمرگ از این تعداد بسیار کمتر هستند.
ترفیع گرفتن مقامات ارشد پیشمرگ براساس وفاداری به یکی از این دو حزب به جای توانایی نظامی آنها، چیز غیرعادی نیست.
عمر محسن، که از سال ۱۹۷۶ یکی از اعضای حزب اتحادیه میهنی است و ۲۳ روز با شبه نظامیان داعش در یکی از روستاهای مرز سوریه مقابله کرده می گوید: بهترین اتفاق ممکن برای کُردها این است که نیروهای پیشمرگ وابسته به اتحادیه میهنی و حزب دموکرات یکپارچه شوند. پیشمرگها روحی در کالبد کردستان هستند. او گلایه دارد چرا که می گوید فساد نمی گذارد این اتفاق بیفتد. رهبری حزب اتحادیه میهنی و دموکرات در فساد غرق شده است.
اختلافات داخلی میان کُردها در گذشته مانع آموزش و تجهیز نیروهای پیشمرگ از سوی ایالات متحده آمریکا شده است. ژنرال ریموند اودیرنو، فرمانده نیروهای چند ملیتی در عراق قبل از اینکه آخرین نیروی آمریکا عراق را ترک کند، با رهبران کُرد در شمال عراق نشست تا پیام مهمی از واشنگتن به آنها اعلام کند. براساس جزئیات این نشست که المانیتور توانسته به آن دست یابد، این ژنرال به آنها گفته است برای گفتگو درباره مسئله نیروهای پیشمرگ آمده است. وی گفته است: “پولی از سوی کنگره برای آموزش و تسلیح نیروهای یپشمرگ کنار گذاشته شده است. اما من نمی توانم آن را به دو نیروی مجزای پیشمرگ بدهم، مگر اینکه آنها یکپارچه شوند.”
عبدالرزاق شریف، که به عنوان مسئول مطبوعاتی در نشست اتحادیه میهنی و آمریکائیها شرکت داشته می گوید: “آمریکائیها خواهان ایجاد یک نیروی پیشمرگ حرفه ای، یکپارچه و بدون وابستگی سیاسی و به عنوان بخشی از نیروی ملی عراق بودند اما برای انجام آن به موافقت مقامات احزاب دموکرات و اتحادیه میهنی نیاز داشتند. اتحادیه میهنی و حزب دموکرات فرصت مهمی را برای آموزش و تسلیح نیروی پیشمرگ که می توانست در مقابل حملات داعش در آگوست ۲۰۱۴ مؤثرتر عمل کند، از دست دادند.”
زمانی که داعش حمله کرد نیروهای پیشمرگ در جبهه های طولانی از مرزهای ایران در شرق تا سنجار در نزدیکی مرزهای سوریه و ترکیه پراکنده شدند. نیروهای پیشمرگ وابسته به اتحادیه میهنی در سلیمانیه، مناطقی از کرکوک و بخش هایی از استانهای دیاله و صلاح الدین متمرکز شدند و نیروهای حزب دموکرات از جبهه شمال یعنی اربیل، دهوک و بخش هایی از دشت نینوا دفاع کردند. نیروهای داعش تلاش کردند تا عمق ۴۰ کیلومتری اربیل پایتخت اقلیم کردستان یپشروی کنند اما کمک ایرانی ها در زمین و حمایت هوایی آمریکا باعث شد افراط گرایان به عقب رانده شوند.
یک مقام ارشد پیشمرگ که از ایجاد فرمادندهی واحد در منطقه کرکوک ناامید شده به مثالی اشاره می کند که به علت عدم هماهنگی میان دو حزب، ۱۱ نیروی یپشمرگ در ۲۴ نوامبر جان باخته اند. وی که نخواسته نامش فاش شود، گفت: حزب دموکرات و یکی از گروههای متحد کُرد ایرانی به خرابه روت در غرب کرکوک بدون اطلاع دادن به اتحادیه میهنی حمله کردند و یکجانبه منطقه را تصرف کردند. وقتی داعش پاتک زد آنها از منطقه بیرون رفتند اما نیروهای پیشمرگ اتحادیه میهنی پیشروی کردند. آنها غافلگیر شده و به دست داعش افتادند.
اقداماتی برای گردآوردن این دو نیروی پیشمرگ زیر یک چتر در جریان است. پارلمان اقلیم کردستان عراق در ۲۳ جولای ۲۰۱۴ قانون شماره ۱۹ را تصویب کرد که باید طبق آن ظرف ۶ ماه همه نیروهای پیشمرگ تحت یک فرماندهی واحد قرار گیرند. ۱۲ تیپ از ۳۶ تیپ نیروهای پیشمرگ تحت نظر وزارت پیشمرگ قرار دارند اما تعداد بسیار زیادی از این نیروها شامل پیشمرگ و هزاران پرسنل و واحدهای ضدتروریسم و همچنین پلیس مخفی یا “آسایش” تحت فرماندهی حزب اتحادیه میهنی و دموکرات قرار دارند.
مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در نامه ای که در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۴ به مصطفی سیدقادر، وزیر پیشمرگ نوشت، از وی خواست روند گرد آوردن تمام نیروها تحت یک فرماندهی واحد را تسریع بخشد. وی در این نامه نوشته بود: “هر نیرویی که خارج از فرماندهی وزارت پیشمرگ وجود داشته باشد، غیرقانونی است و هیچ کس حق ندارد خارج از وزارت پیشمرگ اقدام به تشکیل نیروی جدید کند.”
فرماندهان نیروهای یپشمرگ متعلق به هر دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات درخواست کرده اند همه نیروهای کُردی که با داعش در حال جنگ هستند تحت یک فرماندهی واحد درآیند. ژنرال رسول عمر لطیف، یکی از فرماندهان اتحادیه میهنی در جنوب کرکوک که این جبهه یکی از شدیدترین درگیریها با داعش را از ماه ژوئن به خود دیده می گوید: “نیروهای پیشمرگ متعلق به همه احزاب شانه به شانه هم از کردستان دفاع می کنند. انسجام نیروهای پیشمرگ باید قبل از این جنگ صورت می گرفت شما باید از وزیر سابق نیروهای پیشمرگ سوال کنید که چرا آنها نتواستند این کار را انجام دهند.منبع خبر: خبرگزاری کورد پرس

شناسه خبر : 16641

این خبر رو هم ببینید

امنیت زیرساخت اصلی برای رسیدن به توسعه پایدار در کشور است

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: در عصر حاضر امنیت مهمترین زیرساخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =