تقدیم ۱۱ هزار شهید اهل‌سنت در کنار اهل‌ تشیع «وحدت و همدلی» مذاهب اسلامی را به دنیا نشان می‌دهد

پانزدهمین هفته از طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم ۲۰ آبان طی برقراری ارتباط زنده تصویری دکتر «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر «حبیب‌رضا ارزانی» مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، «محمدرضا سوقندی» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران با خانواده شهید ماموستا «ارکان قدیمی » از شهدای ترور در استان کردستان برگزار شد.

«سید عباس صالحی» در این مراسم که در بستر فضای مجازی برگزار شد طی سخنانی اظهار کرد: ایران ما با ویژگی هایی از جمله وحدت و همزیستی میان مذاهب و اقوام در مناطق جغرافیایی شناخته می شود، از نمادهای این همزیستی موضوع شهادت است، اگر شهادت به عنوان عالی ترین فضیلت و مرتبت معنوی و انسانی شناخته می شود قطرات خون مذاهب مختلف اسلامی در این سرزمین به ویژه در این چهل سال اخیر با هم آمیخته و عجین شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ۱۱ هزار شهید اهل سنت در کنار شهدا و برادران شیعه نشان از یک اقیانوس واحد است، اقیانوسی که سرزمین ایران اسلامی را به عنوان یک سرچشمه تا ابدالدهر آبیاری می کند. شهادت از نقاط وحدت میان اقوام مختلف ایران است و در این میان کردستان در طول تاریخ ایران و به طور خاص در چهل سال اخیر در خط مقدم جهاد و شهادت بوده است، این استان هم در دوره انقلاب اسلامی و هم پس از آن و در دوره هشت سال دفاع مقدس و مبارزه با تکفیری ها شهیدان بسیاری را تقدیم نظام اسلامی کرد. کردستان منطقه ای بود که بیش از ۲۰۰ کیلومتر با عراق مرز داشت و ارتش بعثی عراق در این منطقه حضور داشته و خط مقدم در این منطقه بود لذا بسیاری از رزمندگان در این منطقه به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه شهیدان استان کردستان از وجب به وجب خاک ایران اسلامی دفاع کردند، شهادت حلقه اتصال ایران، حلقه اتصال مذاهب و اقوام به یکدیگر است چراکه این شهیدان برای حفظ دین و کیان جغرافیایی به شهادت رسیدند؛ اما نکته دوم که می توان به عنوان یکی از ویژگی های ایران در دهه های اخیر نام برد آن است که ایران همواره در این چهل سال در معرض و قربانی تروریست بوده و هست؛ در این عرصه ۱۷ هزار شهید ترور نقطه اشتراکی است که ایران را در حوزه مذاهب و اقوام به هم وصل می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از مباحث خود با بیان اینکه بخش قابل توجهی از شهدای ترور در فضای استان کردستان بود، شهدای ترور استان هایی هستند که  مظلومیت شان مضاعف است؛ و امروز ما مهمان خانه شهیدی هستیم که پیش روی چشم همسر و فرزند خردسالش او را ترور کردند. شهدای ترور ما و به طور اخص این شهید بزرگوار شهید ارکان قدیمی در این فضا قرار داشتند.

صالحی افزود: شهید ارکان قدیمی با تعلق خاطری که به مباحث دینی و مذهبی داشت، با تقیدی که به دیانت، نماز، توجه به خانواده و توجه به حوزه های فرهنگی داشت یک نماد است. این شهیدان نمادهایی هستند که تبدیل به جوانه شدند، جوانه هایی که بوستان وسیعی شده و الگویی برای همزیستی مسالمت آمیز و حرکت رو به جلو در در منطقه خودشان و ایران شدند شدند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از حمایت های فرمانداران و وجود بابرکت روحانیت شهرستان های مریوان و سروآباد از برنامه های حوزه فرهنگ و هنر قدردانی کرد و اضافه کرد: کتاب تقریب کردستان در دست تدوین است که امیدواریم با حمایت های وزارت متبوع و ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور این خدمت شایسته را در آینده نزدیک روانه بازار نشر کنیم.

وی همچنین با اشاره به برنامه های گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در کردستان یاآوری کرد: برگزاری ویژه برنامه آیین فتوت، تجلیل از مروجان ادبیات پایداری در راستای ترویج فرهنگ و ادبیات پایداری، برگزاری عصر شعر و داستان پایداری و توزیع پنج هزار پوستر و تقویم دیواری مزین به نام و تصویر شهدای دفاع مقدس استان از جمله برنامه های گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در این استان شهیدپرور بود.

گفتنی است؛ شهید ارکان قدیمی در سال ۱۳۶۲ در روستای گوشخانی از توابع شهرستان سروآباد به دنیا آمد و پدرش ملا احمد امام جماعت روستای گوشخانی بود، تحصیلاتش را در مقطع کاردانی در رشته کامپیوتر ادامه داد. در تحصیل علوم دینی به مرحله‌ای رسیده بود که در اوج جوانی به ملا ارکان مشهور شد.

در اوایل مرداد ماه سال ۱۳۹۰ شهید ارکان برای دفاع از ارزش‌ها در کنار سایر مرزداران شجاع منطقه، لباس بسیجی بر تن کرد و در این راه خدمات بیشماری را در قالب محرومیت‌زدایی از منطقه به انجام رساند.

در «۲۱ تیرماه سال ۱۳۹۷» گروهک تروریستی پژاک ماموستا ارکان قدیمی را در سن ۳۵ سالگی مظلومانه جلوی چشمان فرزند خردسالش و همسرش به شهادت رساندند

در پایان این دیدار  از مادر و همسر شهید ارکان قدیمی با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شد

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *