تلاش نیروهای دولتی ـ مردمی عراق برای پاکسازی راه بغداد به مرز ایران

در حالی که این روز‌ها تمرکز اصلی محافل رسانه‌های و همچنین تحلیلی بین‌المللی بر مذاکرات هسته‌ای ایران قرار گرفته، درگیری‌ها در عراق میان نیروهای دولتی و مردمی از یک سو و تروریست‌های داعش از سوی دیگر ادامه دارد. در آخرین تحولات در این زمینه، نیروهای دولتی و مردمی، تلاش‌های خود را بر پاکسازی مسیرهای پایتخت عراق به سمت ایران متمرکز کرده‌اند.

به گزارش «تابناک» به نقل از «رویترز»، نیروهای ارتش عراق به همراه گروه‌های مسلح شیعه و همچنین نیروهای پیشمرگه کرد، امروز به دو شهر واقع در شمال بغداد که در تصرف داعش است، حمله کرده و تلاش دارند، جاده اصلی متصل کننده پایتخت عراق به مرزهای ایران را از وجود تروریست‌ها پاکسازی کنند.
مقامات ارتش و پیشمرگه اعلام کرده‌اند، پیشروی به سمت منطقه «جلوله» در ۱۱۵ کیلومتری بغداد و همچنین شهر «سعدیه» که در نزدیکی آن قرار دارد، آغاز شده است. این مناطق از ماه اوت به اشغال داعش درآمده و اکنون تلاش‌های جدی برای آزادسازی آن‌ها آغاز گشته است.
بنا بر اعلام منابع حاضر در بیمارستان «خانقین»، در درگیری‌های امروز ۱۰ نفر از نیروهای دولتی ـ مردمی کشته شده و ۳۲ تن نیز زخم شده‌اند. هنوز اطلاعات دقیقی از تلفات تروریست‌های داعش اعلام نشده است.
در حال حاضر، نیروهای ضد داعش تلاش دارند تروریست‌ها را از استان‌های سنی نشین شمال عراق بیرون برانند. هفته گذشته، نیروهای ارتش توانستند محاصره چندین ماهه بزرگ‌ترین پالایشگاه عراق را که در شمال بغداد قرار دارد، بشکنند. با این حال، تروریست‌های داعش به اقدامات خود در استان غربی «انبار» که با سوریه، اردن و عربستان سعودی هم مرز است، ادامه می‌دهند.
طی دو روز اخیر، نیروهای داعش هدف خود را بر کسب کنترل کامل رمادی، مرکز استان انبار قرار داده‌اند؛ اما جلوله و سعدیه که امروز شاهد عملیات نیروهای دولتی ـ مردمی علیه داعش بود، در استان «دیاله» واقع هستند که بیشتر بخش‌های آن در کنترل دولت بغداد و نیروهای پیشمرگه قرار دارد.
یک مقام پیشمرگه می‌گوید، حضور داعش در جلوله، امنیت شهرهای کالار و خانقین را که تحت کنترل کرد‌ها قرار دارد و همچنین سد‌ها و میدان‌های نفتی واقع در این منطقه را مورد تهدید قرار می‌دهد. این مقام کرد همچنین اشاره می‌کند که با بازپس‌گیری شهر جلوله، راه بغداد و خانقین ـ که در نزدیکی مرز ایران قرار دارد ـ باز خواهد شد.
گفتنی است، هرچند طی ماه‌های اخیر تروریست‌های داعش نتوانسته‌اند وارد بغداد شوند، اما مجموعه‌ای از شهر‌ها را در اطراف بغداد تحت تصرف خود درآورده‌اند و تعدادی بمب‌گذاری نیز در مناطق مختلف این شهر انجام داده‌اند. همین امروز، انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در یوسفیه واقع در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی بغداد سبب کشته شدن پنج نفر شد.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *