خانه / اجتماعی / تندیس شاعر مشهور مریوانی به سرقت رفت

تندیس شاعر مشهور مریوانی به سرقت رفت

المان «احمد بگ کوماسی» شاعر نامی کردستان یکی از ۱۰ المان و تندیس موجود در پارک «شانو» (تئاتر) مریوان به سرقت رفت.
 

 
 
به گزارش زریان به نقل از کردپرس سرقت مجسمه ها، تندیس ها و المان های نصب شده در میادین شهرهای بزرگ کشور چند سالیست به داستانی تکراری تبدیل شده و متاسفانه این اقدام و ناهنجاری هم به شهرهای کوچک تر سرایت کرده که نمونه آن ناپدید شدن یک المان در پارک شانو مریوان می باشد.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مریوان در گفتگو با خبرنگار ما طی سخنانی اظهار داشت: المان احمد بگ کوماسی شاعر نامی کردستان که به همراه ۹ تندیس و المان دیگر اسفند سال گذشته در پارک شانو مریوان نصب شده بودند که روز گذشته به سرقت رفت، اما ۹ تندیس دیگر سالم بوده و هنوز در جای خود قرار دارند.
سوران حسینی افزود: به دلیل حفظ و گرامیداشت و تجلیل از مفاخر کردستان نصب المان و تندیس آنان در دستور کار شورا و شهرداری قرار گرفت اما توجه به مقام و جایگاه و شخصیت احمد بگ کوماسی در ابتداء نصب المان وی تصویب شد و آنچه که به سرقت رفته المان وی بوده است.
حسینی با بیان اینکه سرقت این المان از لحاظ مادی مهم نیست بلکه از لحاظ فرهنگی و معنوی جای نگارنی دارد تصریح کرد: اما طبق مصوبه شواری شهر تندیس این شاعر نامی کرد که توسط صلاح حسنی ساخته می شود در همین پارک نصب خواهد شد.
وی اغان داشت: هنوز مشخص نیست چه کس یا کسانی این المان را به سرقت برده اند اما با همکاری دیگر نهادهای مرتبط پیگیر موضوع هستیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مریوان اظهار داشت: در پارک شانوی مریوان تندیس و مجسمه و المان هنرمندان و مفاخری همچوم: مولوی کرد، عباس کمندی، ملا مصطفی بیسارانی، قاله مه ره، احمد بگ کوماسی، خاتو خورشید و.. نصب شده اند که د آینده نیز به المان و مجسمه هنرمندان و مفاخر دیگری به این تندیس ها اضافه خواهند شد.
حسینی افزود: فردا یکشنبه ۲۳ فروردین ماه با مصوب شورای شهر و با تلاش خانم باباخانی رئیس کمیسیون بانوان شورا مراسمی ارزشمند در راستای گرامیداشت روز مادر در دریاچه زریوار برگزار می شود که اجرای سخنرانی، تجلیل از مادران و همسران نمونه و کارآفرین، رقص حماسی کردی، موسیقی محلی اجرای تئاتر و مسابقه بخش های از این جشن است که همه شهروندان را به حضور در این آیین در جهت گرامیداشت و تجلیل از مقام مادر و زن دعوت می کنیم.
گفتنی است احمد بگ کوماسی (۱۷۹۳-۱۸۷۶م) شاعر قرن ۱۹ میلادی است، زادگاه وی روستای « به رده سپی» از توابع بخش سرشیو شهرستان مریوان است، همچنین او متخلص به خالوی کوماسی و هم عصر با شعرایی همچون مولوی تاوگوزی بوده است.

شناسه خبر : 7891

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سیزده =