تنگای اقتصادی و بیکاری اصلی ترین مشکل کردستان

نماینده مردم شهرستان‌های سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی گفت: بیکاری جوانان و نخبگان و تنگناهای اقتصادی یکی از اصلی‌ترین مشکلات مردم در کردستان است که این مشکلات در شهرستان‌های مرزی استان به مراتب بیشتر است.

شیوا قاسمی‌پور پیش از ظهر امروز در همایش منطقه‌ای ائمه جمعه و جماعت شهرستان‌های مریوان و سروآباد که با حضور نماینده ولی فقیه در مریوان برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدا، خطاب به نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار کرد: تکریم روحانیون، همفکری با نخبگان و جوانان از جمله خواسته‌های مقام معظم رهبری از شماست که در که در جلسه معارفه عنوان شد.

وی خاطرنشان کرد: جامعه روحانیت اهل سنت استان کردستان به ویژه روحانیت معزز شهرستان‌های مرزی مریوان و سروآباد با برخی مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند که انتظار می‌رود نسبت به رفع بخشی از مشکلات چاره‌اندیشی شود.

نماینده مردم شهرستان‌های سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی افزود: مریوان به عنوان یکی از شهرستان‌های مرزی دارای دومین بازارچه رسمی کشور و دو بازارچه غیررسمی و همچنین ظرفیت‌های قابل توجه گردشگری برای دستیابی به توسعه است.

قاسمی‌پور تصریح کرد: با وجود تمام این ظرفیت‌ها، متاسفانه مردم این شهرستان با مشکلات و تنگناهای اقتصادی زیادی مواجه هستند که نیاز است به این مشکلات رسیدگی کرد.

وی گفت: بیکاری جوانان و نخبگان و تنگناهای اقتصادی یکی از اصلی‌ترین مشکلات مردم در کردستان است که این مشکلات در شهرستان‌های مرزی استان به مراتب بیشتر است.

نماینده مردم شهرستان‌های سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های خدادادی در این شهرستان‌ها زیاد است لذا می‌طلبد زمینه بهره‌برداری از آنها فراهم شود.

قاسمی‌پور به مشکل معیشتی جامعه روحانیون گریزی زد و گفت: میزان دریافتی جامعه روحانیون در این شهرستان کم است و در شرایط اقتصادی کنونی فشار چند برابری را متحمل می‌شوند.

وی اذعان کرد: معیشت روحانیون وابسته به مردم است و شرایط اقتصادی امروز جامعه موجب شده که کمک زیادی به روحانیون صورت نگیرد.

نماینده مردم شهرستان‌های سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی، نبود مسکن را از دیگر مشکلات جامعه روحانیت در این دو شهرستان ذکر کرد و افزود: ایجاد و تجهیز خانه‌های عالم در روستاها از دیگر نکات مهمی است که در حال حاضر در این زمینه با محدودیت و مشکلاتی مواجه هستیم.

به گفته قاسمی‌پور، بیمه روحانیون و طلاب، مدرک رسمی و معتبر و سربازی روحانیون از موضوعاتی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: ایجاد اشتغال برای طلاب و روحانیون و ایجاد بسترهای لازم رفاهی از مطالبات جدی جامعه روحانیت است که امیدواریم از سوی نماینده ولی فقیه و مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور به صورت ویژه مد نظر قرار گیرد.

نماینده مردم شهرستان‌های سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: استفاده از دیدگاه و نظرات ماموستایان و دعوت از آنها در برنامه‌های تلویزیون به عنوان کارشناس از دیگر مطالبات و درخواست‌های جامعه روحانیون است.

قاسمی‌پور اختصاص برنامه‌ای برای رفع شبهات شرعی اهل سنت در شبکه ملی را ضروری دانست و گفت: وجود چنین برنامه‌ای در شبکه ملی یک خلاء است که حتی در ماه رمضان هم وجود دارد.

وی تصریح کرد: ایجاد مرکز علوم دینی و همچنین حمایت از علمای اهل سنت برای چاپ کتاب از دیگر درخواست‌های علمای اهل سنت است.

این خبر رو هم ببینید

به مناسبت هفته ازدواج؛ «ازدواج» گرفتار مارپیچ مشکلات/هشدار کاهش سن طلاق

شیوع زندگیهای بی دوام با کاهش سن ازدواج و همین طور طلاق خبر از وقوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *