تهدید جدید مسعود بارزانی: بغداد را ترک می کنیم

رئیس اقلیم کردستان عراق تهدید کرد در صورت ادامه شیوه کنونی حکمرانی در عراق که وی آن را تمامیت‌خواهانه نامید، ممکن است کُردها در دولت آینده عراق شرکت نکنند

رئیس اقلیم کردستان عراق تهدید کرد در صورت ادامه شیوه کنونی حکمرانی در عراق که وی آن را تمامیت‌خواهانه نامید، ممکن است کُردها در دولت آینده عراق شرکت نکنند.
 
بارزانی درباره نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی 30 آوریل عراق و اقدامات کردها در تشکیل دولت جدید عراق گفت: «احزاب کُرد به دنبال اعلام نتایج که انتظار می رود در چند روز آینده انجام شود، درباره چگونگی انجام گفتگوها برای تشکیل کابینه گرد هم می آیند.»
 
وی از بیان جزئیات و نحوه حضور کُردها در آینده عراق خودداری کرد اما گفت: «پروسه سیاسی در عراق شکننده است و یکی از احتمالات، خروج کامل کُردها از دولت خواهد بود مگر اینکه وضعیت تغییر کند.»
 
رئیس اقلیم کردستان در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: «همه گزینه ها روی میز است. اکنون زمان تصمیم گیری نهایی است، ما نمی خواهیم ده سال دیگر صبر کنیم و همین وضعیت را تجربه کنیم اگر ما پروسه را تحریم کنیم همه چیز را تحریم خواهیم کرد.» (دولت و پارلمان)
 
بارزانی برای حضور در دولت آینده عراق تضمین می خواهد ولی درباره جزئیات آن سخن نگفت و فقط به ضمانت کتبی اشاره کرد.
 
رئیس اقلیم کردستان اذعان کرد نباید مالکی را به تنهایی مقصر دانست اما گفت: «به دلیل اینکه وی نخست وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح است، مسئولیت اصلی بر دوش مالکی است.»
 
بارزانی وضعیت چهارسال گذشته دولت مرکزی تحت حاکمیت مالکی را تمامیت خواهانه و نه شراکت خواند و گفت: «وی(مالکی) مقصر اصلی این وضعیت است و وی مسئول اصلی در ممانعت از پیشرفت وضعیت در مسیر صحیح آن است. زمامداران عراق می خواهند همه چیز را کنترل کنند و این برای ما غیرقابل قبول است، ما می خواهیم شریک باشیم نه زیردست.»
 
رهبر حزب دموکرات کردستان عراق بار دیگر تأکید کرد اختلافات وی با نوری مالکی که زمانی هم‌رزم هم برای ساقط کردن صدام بودند، شخصی نیست. «نوری مالکی از زمانی که نخست وزیر شد، تغییر کرد. نوری مالکی که ما قبل از به قدرت رسیدن می شناختیم با نوری مالکی که اکنون در قدرت است، فرق داشت.»
 
رئیس اقلیم کردستان درباره اقدامات بغداد در مقابل اقدامات مستقل نفتی اقلیم کردستان از جمله قطع حقوق کارمندان اقلیم افزود: «آنهایی که سهم بودجه اقلیم کردستان را قطع کردند بهای آن را خواهند پرداخت، آنهایی که فکر می کنند با قطع بودجه و باج گرفتن می توانند ما را از مطالبات خود منصرف می کنند، اشتباه می کنند.»
 
بارزانی درباره صدور و فروش نفت اقلیم کردستان به صورت مستقل گفت: «تصمیم سیاسی درباره فروش مستقل نفت گرفته شده و ما تولید، ارسال و فروش آن را ادامه خواهیم داد و اگر آنها (تنش) را تشدید کنند ما هم همین کار را خواهیم کرد.»
 
رئیس اقلیم کردستان با اشاره به اینکه قبلاً هم درباره انجام همه پرسی برای استقلال هشدار داده تصریح کرد کُردها می توانند برای استقلال خود (از عراق) رفراندوم برگزار کنند.
 
وی افزود: «اگر نمی خواهند با آنها باشیم باید به ما بگویند و ما هم مسیر دیگری را انتخاب خواهیم کرد. رفراندوم برگزار می کنیم و از مردم(خود) نظرخواهی می کنیم هرچه که آنها تصمیم بگیرند.»
 
بارزانی درباره وضعیت استان الأنبار عراق گفت: «برافروختن جنگ برای رسیدن به اهداف سیاسی یک فاجعه است و من مطمئنم در (الأنبار) هم همین وضعیت بوجود آمده است؛ ممکن است در آغاز وضعیت طور دیگری بوده باشد.»
 
وی درباره تکرار وضعیت استان الأنبار در سایر نقاط عراق و بخصوص اقلیم کردستان هشدار داد: «اگر این استراتژی در هر کشوری پیروی شود این به معنای نابودی این کشور است. این استراتژی خطرناک ترین شیوه است و به معنای نابودی عراق خواهد بود.»
 
کد مطلب: 63078  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۲۴  | منبع: کردپرس

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *