توافق هفت بانک مرکزی درایجادراهکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران

وزیر امور خارجه گفت: اکنون هفت بانک مرکزی توافق کرده‌اند که راهکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران ایجاد کرده و در آینده نیز این راهکار را به موسسه‌ای تبدیل کنند.


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص ساز و کار ویژه گروه ۱+۴ برای تبادلات مالی با ایران، اظهار داشت اروپایی‌ها در چند ماه گذشته تلاش وسیعی را انجام دادند و دست کم تاکنون هفت بانک مرکزی توافق کرده اند که راه کار ویژه مالی برای ارتباط با ایران ایجاد کرده و در آینده نیز این راه کار را به موسسه ای تبدیل کنند.

وی افزود: آنچه که به مساله ایران ربط دارد، در آینده‌ای نزدیک انجام می شود؛ اما آنچه که آنها می‌خواهند موسسه‌ای تشکیل دهند که فراتر از ایران بتواند کار کند، ممکن است بیشتر طول بکشد.

ظریف ادامه داد: همان گونه که خانم موگرینی گفت، این راه‌کار ویژه فقط برای اروپا نیست بلکه سایر کشورها و شرکت‌هایی است که با ایران تعامل مالی دارند تا بتوانند پول را به این حساب واریز کنند و هزینه های صادرات را نیز از این حساب برداشت کنند. این راه کار مفیدی است برای اینکه موسسات مالی که بیشتر با دلار کار می کنند و به خاطر کارکردنشان با دلار حتی در معاملات یورویی با ایران هم می توانند مورد تحریم آمریکا قرار گیرند، از فشار و تحریم آمریکا مصون بمانند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه کار فقط با یورو انجام می شود و هیچ حضوری در بازارهای دلاری و آمریکا ندارد، تاکید کرد: به نظرم راهکار خوبی برای از بین بردن یکی از ساز و کارهای تحمیلی آمریکا در حوزه بانکی است.

وی همچنین در واکنش به اظهارات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، او را چوپان دروغگو خواند و گفت: او یکبار یک بازی را به نام پرونده نوت بوک راه انداخت، سر و صدای زیادی کرد و آژانس بین الملل در طول سال‌ها هزینه زیادی برای آن داد، وقتی آمدند و بازدید کردند، آن پرونده را بستند. نتانیاهو باید پاسخ دهد که اسرائیل به عنوان تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه خاورمیانه چگونه می تواند خود را در موقعیتی قرار دهد که علیه کشوری که بارها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، صلح آمیز بودن برنامه هایش اعلام شده است، اینگونه وقیحانه اتهام بزند.

ظریف اضافه کرد: این کار فقط برای این است که واقعیت‌ها را از خودش دور کند، اینکه بزرگترین تهدید خاورمیانه اسرائیل است. وقتی که نتانیاهو در کنار یک مرکز ساخت سلاح هسته‌ای می ایستد و کشورهای دیگر را به نابودی هسته ای تهدید می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: این رژیم متجاوز حتما نمی تواند با این بازی ها کاری را از پیش ببرد.

وی در پایان با بیان اینکه در طول روزهای گذشته دیدیم سیاست‌هایی که نتانیاهو به آمریکا تحمیل کرده، چقدر امریکا را در مجمع عمومی و شورای امنیت به انزوا کشانده است، گفت: حالا شما ببینید وقتی آمریکا را توانستند تا این حد به انزوا بکشانند، خودشان تا چه حد منزوی هستند.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *