خانه / سیاسی / توافق کامل؛ نیازمند تصمیم و اراده سیاسی

توافق کامل؛ نیازمند تصمیم و اراده سیاسی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از ورود به ژنو درباره این دور از مذاکرات تاکید کرد: به نظر ما امکان رسیدن به توافق کامل وجود داشته و دارد ولی این نیازمند یک تصمیم و اراده سیاسی است

۱۳۹۳۱۰۲۴ – ۱:۰۹ PM
به گزارش خبرنگار اعزامی واحد مرکزی خبر از  ژنو، آقاي ظریف که امروز(چهارشنبه ) قرار است در ژنو با جان کری وزیر خارجه آمریکا مذاکره کند، با اشاره به گفتگوهای هسته ای این دوره ژنو گفت: ما در حال حاضر به مرحله ای رسیده ایم که ضرورت دارد طرف مقابل تصمیمات خود را بگیرد تا بتوانیم از این طریق به سمت جلو به پیش برویم.
 
اراده ایران مبتنی بر صرفه نظر نکردن از حقوق صلح آمیز هسته ای خود
 
ظریف گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده در  همه سطوح این اراده را دارد ولی اراده مامبتنی بر اینست که از حقوق صلح آمیز هسته ای خود صرف نظر نکنیم و چون براساس فتوای مقام معظم رهبری هیچگاه دنبال سلاح هسته ای نیستیم،  هیچ نگرانی نداریم که به دنیا نشان دهیم برنامه هسته ای ما صلح آمیز است.
 
طر ف مقابل خط قرمزهای بی مورد  مطرح نکند
 
رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: بر اساس برنامه هدف مشترک که سال گذشته در همین شهر ژنو توافق کردیم، ایران باید برنامه صلح آمیز هسته ای خود را داشته باشد امادر این حال نشان دهد که برنامه هسته ای اش صلح آمیز است و در این جهت ، ما همواره اعلام کرده ایم این آمادگی را داریم.
 
ظریف باتاکید بر اینکه این هدف کاملا در دسترس است، بیان داشت : این هدف را در اختیار داریم و می توانیم برای اجرای آن برنامه ریزی کنیم فقط برای رسیدن به آن نیاز به اراده سیاسی است. اینکه تصمیم گیری جدی شود و خط قرمز های بی مورد  طرف مقابل مخصوصا کشورهای غربی مطرح نشود.
 
باید پیشنهادات تازه و جامعی مطرح شود
 
وزیر امور خارجه کشورمان  همچنین درباره ارائه پیشنهادات جدید و جامع دراین دوره از مذاکرات هم گفت : باید پیشنهادات تازه و جامعی مطرح شود و آمادگی این را داریم که همه موضوعات را به نتیجه برسانیم اما باید ببینیم که طرف مقابل چقدر دراین باره آمادگی دارد.
 
ظریف در ادامه  در پاسخ به این سوال که نگاه شما به چالش دولت آمریکا با کنگره و همینطور تماسهای اوباما با نتانیاهو در مذاکرات چیست، تاکید کرد : ما در مذاکرات هسته ای بادولت آمریکا به صورت یک مجموعه برخورد می کنیم ، بنابراین همراه کردن قسمتهای مختلف دولت آمریکا و یکپارچه شدن سیاستهای آن برعهده قوه مجریه آمریکاست.
 
نیاز به یک تصمیم و اراده سیاسی همراه با شجاعت است
 
وی تصریح کرد: این نگرانی آنها باید باشد البته ما احساس می کنیم که نیاز به  یک تصمیم و اراده سیاسی همراه با شجاعت است. تصمیم گیری برای حل معضلی که می تواند  بسیاری از معادلات منطقه را به سمت بهبودی تغییر دهد.
 
وزیر امور خارجه ایران در پایان با بیان اینکه با نماینده عالی اتحادیه اروپا دیدار می کند، گفت: با وزیران خارجه برخی کشورهای اروپایی نیز گفتگو خواهیم کرد که امروز  و فردا قطعی خواهد شد.
 
مذاکرات دوجانبه وزیران امور خارجه ایران و آمریکا امروز  قرار است ساعت یازده و سی دقیقه به وقت ژنو (  14به وقت تهران) در ژنو برگزار  شود.

شناسه خبر : 16643

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =