توجه به میراث فرهنگی باید در دو بخش دولتی و مردمی پیگیری شود

سنندج – استاندار کردستان خواستار توجه به میراث فرهنگی در دو بخش دولتی و مردمی شد و گفت: استفاده از ظرفیت های مردمی در این بخش ضروری است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی استانداری کردستان، عبدالمحمد زاهدی در جریان دیدار با رئیس انجمن حفظ میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: توجه به بحث میراث فرهنگی و توسعه شاخص های فرهنگی باید در دو مقوله دولتی و مردمی مورد توجه قرار گیرد که در این رابطه همه مدیران دستگاه های اجرایی باید به حفظ میراث فرهنگی عنایت خاصی داشته و با نگاه ویژه برای توسعه آن تلاش خود را مضاعف کنند.
وی افزود: بحث میراث فرهنگی از جنبه های میراث مادی و معنوی بسیار حائز اهمیت است و در واقع نشان دهنده هویتی است که در گذشته داشته ایم و در حال حاضر بایستی با جدیت این هویت اصیل خود را حفظ کنیم و نقش و جایگاه فرهنگی خود را عرضه کنیم.
استاندار کردستان ادامه داد: از طرفی نیز نباید تنها به تبلیغی و نمایشی کردن هویت فرهنگی بپردازیم بلکه باید این ظرفیت ها را برای رقابت در عرصه های فرهنگی بین المللی و جهانی استفاده کنیم و فرهنگ اصیل خود را برای جلب مخاطبان و علاقمندان سایر ملت های جهانی بکارگیریم.
زاهدی با اشاره به لزوم حضور پرقدرت فرهنگی کشور در عرصه رقابت جهانی شدن فرهنگی، در ادامه بیان کرد: شاید در برخی موارد اقتصادی به دلایل متعدد همسو با اقتصاد جهانی توسعه نیافته ایم و  توان رقابت با قدرت های جهانی را نداشته باشیم ولی در بحث فرهنگی با وجود ظرفیت های فراوان فرهنگی و هنری اقوام ایرانی می توان با قدرت هرچه بیشتر وارد رقابت های جهانی شدن فرهنگی شویم و جایگاه واقعی خود را تصاحب کنیم.
وی با اشاره به اینکه، میراث فرهنگی در واقع هویت فرهنگی ملت ماست و باید همه برای حفظ و صیانت از آن گام برداریم، بیان کرد: مردم نقش مهمی در حفاظت از میراث فرهنگی بر عهده دارند و در این راستا آگاهی و مشارکت مردمی برای صیانت از میراث فرهنگی بسیار حائز اهمیت است.
وی خواستار نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از میراث فرهنگی در جامعه  شد و افزود: علاوه بر بحث قوانین و مقررات کشور در زمینه حفظ میراث فرهنگی باید مردم را در این رابطه تشویق و ترغیب کرد و در واقع تا زمانی که مردم به میراث فرهنگی به عنوان سرمایه های ملی  احساس مالکیت نکنند، تمایل چندانی برای حفاظت و صیانت نخواهند داشت.
وی با بیان این نکته که نباید تاثیر و نقش مردم در تاریخ فراموش شود، اظهار داشت: نباید تاریخ را تنها در مجموعه حوادث و رخدادهایی که منجر به تغییر حکومت ها و سلسله ها شده است دنبال کنیم، بلکه باید کوشش کنیم که نقش فرهنگی مردم نیز در این تحولات نیز بررسی شود.
استاندار کردستان خواستار تشکیل همیاران میراث فرهنگی در روستاها و نیز تشکیل این انجمن ها در شهرستان ها به ریاست فرمانداران و بخشداری ها و روستاها با همکاری مردم و اجرای طرح های پژوهش محور در زمینه میراث فرهنگی شد.
زاهدی گفت: باید مانع از سوء استفاده افراد سود جو برای تخریب میراث فرهنگی شویم که در این راستا سازمان های مردم نهاد فرهنگی با اقدامات پیشگیرانه خود می توانند نقش مهمی داشته باشند.
وی در پایان بر اهمیت مباحث ریشه ای و اصولی در دروس مدارس با همکاری آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: باید به صورت علمی این مباحث را برای دانش آموزان تشریح کرد.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *