تکفير يک پديده سياسي است/منافع امت اسلامي در مسئله تقريب و گفتگو است.

کشور هاي عضو سازمان همکاري اسلامي يک طرح ۱۰ ساله اي را تصويب کرده اند که در اين طرح و در ماده ۴ آن تأکيد کرده اند که بايد همه مسئولين کشور هاي اسلامي روي مسئله تقريب و گفتگوي بين اتباع مذاهب کار کنند

 
آيت الله محمد علي تسخيري رئيس شوراي عالي مجمع جهاني تقريب در حاشيه برگزاري دومين نشست کميته صلح اسلامي در گفتگو با خبرنگار تقريب پيرامون نقش علماي ايران و ترکيه در نزديک کردن بيشتر اين دو کشور اظهار داشت: من معتقدم علماي دو کشور مي توانند زمينه هاي تفاهم بيشتري را به وجود بياورند؛ کما اينکه ما اخيرا ديديم که هيئتي از علماي ايران به ترکيه سفر کردند و يک جلسه گفتگوي صريحي با علماي ترکيه انجام دادند و اين نشست اثار خيلي مثبتي را نيز در بر داشته است.
 
آيت الله تسخيري افزود: من معتقدم که بايد ارتباطي قويي و محکم  بين علماي دو کشور وجود داشته باشد و اين ارتباط نبايد تابع روابط سياسي باشد، هرچند که امروز روابط سياسي ايران و ترکيه نيز بهتر شده است و اميدوار هستيم روز به روز بهتر شود.
 
مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام پيرامون نقش علما در مقابله با تکفيري ها و افراطي گري اظهار داشت: مسئله تکفير عمده سبب آن سياسي است، استکبار فشار هايي را وارد کرده تا برخي از مزدوران آن يا علماي ساده لوح، فتوا هاي تکفير را به نفع سياست هاي آنها در منطقه صادر کنند.
 
وي تأکيد کرد: اگر علماي جهان اسلام فعال تر برخورد کنند تا حقيقت اسلام را بهتر توضيح دهند ديگر جايي براي افراد مزدور و ساده لوح يا متعصب باقي نخواهد ماند و اميدوار هستيم علماي جهان اسلام بيشتر در اين رابطه فعاليت کنند.
 
آيت الله تسخيري پيرامون نقش دولت هاي کشور هاي اسلامي در مقابله با تکفيري ها گفت: کشور هاي عضو سازمان همکاري اسلامي يک طرح ۱۰ ساله اي را تصويب کرده اند که در اين طرح و در ماده ۴ آن تأکيد کرده اند که بايد همه مسئولين کشور هاي اسلامي روي مسئله تقريب و گفتگوي بين اتباع مذاهب کار کنند و لذا دولت هاي کشور هاي اسلامي موظفند که در اين مسير حرکت کنند، علاوه بر اين به طور طبيعي اين مسئولين بايد با منافع امت اسلامي هماهنگ باشند زيرا منافع امت اسلامي در همين مسئله تقريب و گفتگو است.
 
رئيس شوراي عالي مجمع جهاني تقريب افزود: هفته قبل در نشست مجمع جهاني فقه اسلامي که مرجعيت شرعي سازمان همکاري اسلامي را برعهده دارد بيانيه اي صادر شد و در آن از کليه دولت ها و علما دعوت شد که ضد حرکت تکفير باشند بر همين اساس توقع ما اين است که مسئولين در جهان اسلام هم کمک کنند تا بتوانيم امت اسلامي را از لوث اين فتواهاي تکفيري پاک کنيم.
 
 
وي با اشاره به اينکه متاسفانه ما به مطالعات خرد بسنده کرده ايم گفت: مطالعات کلان معطوف به تنظيم و تعريف نوع مناسبات و تبيين ضوابط و قواعد آن در موضع ضعف قرار دارد؛ اگر نگوييم که در وضعيت صفر به سر مي برد.
 
وي ادامه داد: اهميت نگاه هاي کلان در اين است که مناسبات را که امري چارچوب ساز و شاکله ساز است را محقق مي کند و با تحقق آن هر طرف با امنيت کافي وعقلانيت لازم به تعامل با ديگري مي پردازد  و چنين تعاملي مشکلات امت اسلامي که متشکل از شيعه و سني هستند را حل مي کند.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *