خانه / فرهنگی / جامعه ايرانی تشنه فرهنگ فاطمی/حجاب زیباترین نماد فرهنگ مسلمانی

جامعه ايرانی تشنه فرهنگ فاطمی/حجاب زیباترین نماد فرهنگ مسلمانی

اين روزها برلزوم تغيير در سبك زندگی تاکید می شود و صاحبنظران دينی معتقدند جامعه ايرانی تشنه فرهنگ فاطمی است و حجاب بعنوان ميراث ۱۴۰۰ ساله حضرت زهرا(س) در بين مسلمانان به وديعه مانده است

از كودكی مادرانمان برایمان حضرت زهرا(س)، دختر رسول خدا را الگوی زن بودن ترسیم کرده‌اند که الگویی جامع از وقار، حجاب، ولایت مداری و… است.
 
آنچه مسلم است اسلام با تغییر نگاه نسبت به زنان و ارزش دادن به آنها به دنبال حفظ كرامت بوده و راه سعادت را برای همه بندگان ترسیم كرده، اما گاهی در این بین خواسته های نفسانی  مانع رسیدن به این جایگاه است.
 
بر اساس بررسی ها بیشتر تاكیدات خدای متعال در قران و ائمه اطهار در احادیث را می‌توان بر حفظ حیا و عفاف و حجاب به زنان عنوان كرد چراکه حجاب در دوران مختلف از صدر اسلام تاكنون در جوامع اسلامی دارای فراز نشیب‌هایی بوده و در حالی که در ایران باستان زنان با پوشش كامل در سنگ نگاره‌ها ترسیم شده‌اند اما با روی كار آمدن پهلولی اول و به تبعیت از توهم رهایی زن از بندها برای آزادی اجتماعی وی، دست به اصلاحات در پوشش زنان در ایران زدند که غریب به چندین دهه این رویه ادامه داشت تاجایی كه تحلیل گران اجتماعی یكی از عوامل روی دادن انقلاب اسلامی در ایران را فراگیر شدن فرهنگ غربی و فساد و فحشا در سال‌های نزدیك به انقلاب در اقصی نقاط  كشور عنوان می‌کنند كه در تعارض با تعالیم دینی اسلام قرار دادشته است.
 
در واقع می‌توان گفت حجاب زدایی از جامعه باعث تیشه بر ریشه خاندان پهلوی در ایران شد تا عبرتی برای همه تاریخ در این سرزمین پاك باشد كه نمی‌توان مذهب را از مردم ایران جدا كرد.
 
پس انقلاب اسلامی و سالهای پر رنج دهه اول انقلاب كه با درگیری‌های سیاسی و جنگ تحمیلی همراه بود اما فرهنگ از خود گذشتگی، ایثار و ارزش های ناب انقلاب در جامعه حاكم شده بود، رفته رفته با ورود به دهه دوم فرهنگ تجمل گرایی و مصرف گرایی در جامعه آغاز می‌شود و حضور برخی خیانت كاران به نظام ضراباتی را به فرهنگ اسلامی جامعه واردمی‌کند.
 
از سوی دیگر جامعه شناسان معتقدند تغییر الگوی ارتباطی مردم جهان و برداشته شدن مرزهای فرهنگی با ایجاد رسانه‌ها، صادرات فرهنگ‌ها را كه در لوای آن نیت‌های شیطانی برای از بین بردن فرهنگ ملت‌ها و سلطه را در بردارد فراگیر شده که این خود یكی از مهم‌ترین علت‌های تغییرات فرهنگی در جامعه ایرانی با هجمه‌های بی امان دشمنان است.
 
در همین راستا صاحب نظران مذهبی در همدان بر لزوم توجه به فریضه امر به معروف تاكید دارند تا جامعه خود به خود پالایش شده و از زوائدی كه باعث كندی حركتش به سوی تعالی می‌شود دور شود.
 
متدینین جامعه نیز به راحتی از كنار منكرها می‌گذرند رئیس حوزه‌های علمیه استان همدان در گفتگو با مهر با اشاره به اینكه امر به معروف و نهی از منكر اعتقاد لازم به این كار را می‌طلبد اما متاسفانه متدینین جامعه نیز به راحتی از كنار منكرها می‌گذرند، گفت: برخی در مراسم‌ مذهبی شركت می‌کنند ولی به راحتی در عروسی‌های مختلط نیز حضور می‌یابند.
 
آیت الله سید مصطفی موسوی اصفهانی با اشاره به اینكه افراد دو چهره در جامعه فراگیر شده‌اند، اذعان داشت:  شاید چند سال قبل هیچ شخصی پیش بینی نمی‌کرد كه بی حجابی بر بد حجابی غلبه كند.
 
وی با بیان اینکه با واقعیت های جامعه با تعارف برخورد می‌کنیم، گفت: برای حفظ انقلاب اسلامی در جنگ تحمیلی ۲۵۰ هزار نفر به شهادت رسیدند و برای حفظ اسلام وقرآن خون دادند و این وظیفه امروز ماست كه از راه آنان پاسداری كنیم.
 
آیت الله موسوی با در خواست از مسئولان صدا وسیما برای تولید فیلم‌های اسلامی، اظهار داشت: اگر غذای روحی سالم برای ارائه نداریم، غذای ناسالم نیز به مردم ندهیم.
 
حجاب
 
وی با اشاره به اینكه اسلام فرهنگ سازی را در كنار اجرای شعائر اسلامی می‌داند، اذعان داشت: بخش عمده ای از ظرفیت انجام امر به معروف ونهی از منكر در دستان دولت است و همه ناهیان معروف باید احكام خدا را بی پرده بازگو كنند.
 
رئیس حوزه‌های علمیه استان همدان با اشاره به اینكه با این وضع شاهد بلعكس شدن امر به معروف ونهی از منكر در جامعه خواهیم بود، بیان داشت: خدا را شكر می‌کنم كه پس از گذشت ۳۴ سال از انقلاب اسلامی از سوی ارگان های ذی ربط اجازه طرح مسائلی چون امر به معروف ونهی از منكر در جامعه همچنان داده می‌شود.
 
عضو شورای امر به معروف ونهی از منكر استان همدان نیز در گفتگو با مهر به خطرات ماهواره و برنامه‌های آن برای دور كردن بانوان از فرهنگ ایرانی و اسلامی اشاره كرد.
 
سعید نظری با اشاره به اینکه قدرت آمریکا در حال افول است، عنوان کرد: گرچه آمریکا کسری مالی دارد ولی در بخش جنگ نرم پای کار است و درحالیکه برای استفاده از کانال‌های ماهواره ای در دیگر کشورهای جهان باید هزینه پرداخت کرد اما این شبکه‌ها برای ایرانیان رایگان است چراکه هدف ۸۰ درصد برنامه‌های ماهواره بانوان هستند.
 
دشمن به دنبال گرفتن غیرت دینی ایرانیان است نظری با اشاره به اینکه تصویر می‌تواند بین پنج تا پنج هزار کلمه را به مخاطب انتقال دهد، اظهار داشت: دشمن به دنبال گرفتن غیرت دینی ایرانیان است و شبکه‌های ماهواره ای به دنبال تغییر خلقیات، اشائه فرهنگ لذت جویی، تردید، حقارت ملی و شیطان پرستی در بین  مردم هستند.
 
وی تاكید كرد: غرب مروج جاهلیت مدرن است و سه هزار و ۵۴ برنامه تولیدی شبکه‌های فارسی در سالهای اخیر تنها در راستای دور کردن مردم ایران از فرهنگ ایرانی و اسلامی خود بوده است.
 
مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان نیز در گفتگو با مهر بر حفظ جایگاه زن در جامعه اسلامی تاكید دارد
 
حجت الاسلام ناصر نقویان عنوان كرد: خدای متعال در قرآن كریم همه مومنین را دعوت می‌کند كه لباس دشمنانش را نپوشند و راه و روش آنان را پیگیری نكنند چراکه لباس هر شخصی نشان دهنده دوستی و یا دشمنی او با خداست و لباس تقوا بهترین راه اطاعت از اوامر الهی است.
 
وی با اشاره به اینكه حفظ جمال الهی در انسان متجلی است و در واقع جایگاه اوست، گفت: برای پوشش بانوان توسط دشمنان اسلام برنامه ریزی‌های زیادی انجام شده و هر فردی لباسش نازك تر شود، علاقه به دین نیز در او كمتر می‌شود کمااینکه نخست وزیر انگلیس یكی از راه‌های تسلط بر جهان را از بین بردن حجاب در جهان اسلام می‌داند و هیچ مسلمانی نقشه‌های پیر استعمار را برای  گسترش بی حجابی در كشورهای اسلامی از یاد نمی‌برد.
 
بد حجابی در مراسم امام حسین (ع)
 
وی بیان داشت: در تركیه آتاتورك و در ایران رضان خان مجری طرح پیگیری كشف حجاب بودند و اكنون می‌بینیم طرح آنان شكست خورد و در تركیه زنان به دنبال بازگشت به چتر حجاب هستند.
 
نقویان با تاكید بر اینكه شهدا همگی بر لزوم حجاب تاكید داشتند، بیان داشت: فرهنگ عفاف و حجاب باید از ادارات همدان آغاز شود.
 
نقویان با ببان اینکه ما وارث میراث یك هزار ۴۰۰ ساله فاطمی هستیم و اجازه نمی‌دهیم حجاب و عفاف از بین مردان و زنان ایرانی رخت بر بندد و با اشاره به اینكه در فرانسه حتی مسلمانان حاضر به پرداخت جریمه حجاب در مکان‌های عمومی هستند ولی دست از حجاب خود برنمی دارند، عنوان كرد: ولایت مداری مردم ایران مانع از بین رفتن قداست یادگار حضرت زهرا است.
 
مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان افزود: مسلمانان به دنبال حجاب اصیل فاطمی هستند و در این بین در ابتدا مسئولان و دولتمردان در لزوم گسترش فرهنگ عفاف وحجاب مسئول هستند.
 
وی بیان داشت: برای طلایه داری ملت‌های اسلامی باید حكومت ولایی را مد نظر داشته باشیم.
 
آرامش روانی با حیا و عفت مهیا می‌شود مدیر حوزه علمیه الزهرا همدان نیز در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه حجاب بحثی اجتماعی است، بیان داشت: همه اعضا بدن باید رعایت حجاب را داشته باشند چراکه آرامش روانی با حیا و عفت مهیا می‌شود.
 
فاطمه عظیمی اظهار داشت: یکی از عوامل بد حجابی عدم شناخت کافی رفتار خود است چراکه در واقع باور قلبی فرد هنوز به  اشتباه بودن این رفتار نرسیده و بیشتر بانوانی که در جامعه با بدحجابی جلوه می‌کنند در کودکی لباس‌های نامناسبی می‌پوشیده‌اند و این امر ادامه یافته و فرد در دوران رشد خود نتوانسته براین رفتار خود فائق بیاید.
 
مدیر حوزه علمیه الزهرا همدان با تاکید براینکه اگر خانمی با لباس‌های نامناسب در جامعه حرکت کند باعث گرایش مردان هوسران می‌شود، افزود: تربیت ناصحیح یکی دیگر از این عوامل است.
 
حجاب و عفاف
 
عظیمی اشاره به اینکه زن خواستار زیبایی و جلوه گری است، بیان داشت: این زیبایی‌ها باید برای همسران خود نمایش داده شود و محیط بیرون جای مناسبی برای نمایش جمال زن نیست،
 
وی با بیان اینکه رسانه‌های جمعی باعث ورود فرهنگ غرب در جامعه شده‌اند هرچند مخالف مد نیستیم بلکه باید خود فرهنگ آن را ایجاد کنیم، گفت: در جامعه شاهدیم که برخی به دنبال اشائه لباس‌های فرهنگ غربی هستند.
 
آنچه مسلم است اینکه ائمه اطهار در توصیه‌های خود امر به معروف را یكی از رکن‌های جامعه اسلامی عنوان کرده‌اند، به طوری كه اگر این فریضه از جامعه رنگ ببازد ظالمان در جامعه حاكم می‌شوند و افرادی كه از زوائد به سادگی عبور کرده‌اند و وظیفه خود را در تذكر دادن انجام نمی‌دهند نیز در آتش  این وضع خواهند سوخت.
 
 
منبع: ایسنا
 

شناسه خبر : 4541

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =