جانشین «نیروهای زیروانی» اقلیم کردستان : نیروی پیشمرگ مناطق کُردی اطراف موصل را ترک نمی‌کند / پ.ک.ک به دنبال جنگ‌افروزی است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سرتیپ «سعید هژار» گفت: مناطق کُردی اطراف موصل جز لاینفک خاک اقلیم کردستان است و ما به‌هیچ‌عنوان از آن‌ها عقب‌نشینی نمی‌کنیم.

«سعید هژار» جانشین فرمانده کل نیروهای ویژه‌ پیشمرگ موسوم به‌ «زیروانی» طی گفتگو با خبرگزاری کردپرس با اشاره به تحرکات داعش در جنگ موصل، اظهار کرد: عمر داعش به پایان رسیده است. داعش از روز اول در برابر ما مقاومت می‌کرد ولی کاری از پیش نبرده و در حال شکست خوردن است.
وی ادامه داد: مناطقی که دو سال و نیم در تصرف داعش قرار داشت و این گروه‌ به‌وسیله تونل و ماشین‌های انتحاری سعی می‌کرد از آن‌ها محافظت کند، در حال آزادسازی است.
جانشین فرمانده نیروهای زیروانی با اشاره به پیشرویی‌های ارتش عراق در موصل گفت: زمانی که داعش در مقابل نیروهای ما شکست خورد و ما معابر ورود به موصل را آماده کردیم، ارتش عراق توانست به داخل موصل برود.
وی افزود: در حال حاضر ارتش عراق پیشرویی‌های خوبی داشته و توانسته است به‌سرعت قسمت شرقی را پاک‌سازی کرده و در مناطق غربی دستاوردهای زیادی به دست بیاورد.
هژار تصریح کرد: ارتش عراق محله‌های زیادی از شهر موصل را پاک‌سازی کرده و در حال حاضر تنها 8 محله از موصل مانده که پاک‌سازی شود.
جانشین فرمانده نیروهای زیروانی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر ارتباط شما با نیروهای ارتش عراق چگونه است، توضیح داد: از لحاظ مشارکت در نبرد موصل ما حضوری در داخل شهر موصل نداریم؛ اما در اطراف موصل با ارتش عراق همکاری داریم.
وی افزود: روابط و همکاری نیروی پیشمرگ با ارتش عراق در حوزه‌ اطلاعاتی و امنیتی است، اما در شهر موصل حضور فیزیکی نداریم.
هژار در پاسخ به‌ اظهارات مبنی بر تصمیم نیروهای پیشمرگ به‌ حضور در داخل شهر موصل، خاطرنشان کرد: نه چنین تصمیمی وجود ندارد و باید رهبری سیاسی اقلیم کردستان دراین‌باره اظهارنظر کند.
وی درباره حضور نیروهای پیشمرگ در مناطق مورد مناقشه‌ در استان نینوا گفت: ما به‌هیچ‌عنوان از مناطق کُردی اطراف موصل عقب‌نشینی نخواهیم کرد. این مناطق، مناطق کردستانی هستند و هنوز بخشی از مناطق کُردی در شنگال باقی‌مانده که آزاد نشده و باید به اقلیم کردستان الحاق شوند.
جانشین فرمانده نیروهای زیروانی در خصوص روابط بین نیروهای پیشمرگ و حشدالشعبی اذعان کرد: ما هیچ‌گونه هماهنگی با نیروهای حشدالشعبی نداریم و البته هیچ مشکلی هم بین ما وجود ندارد.
وی ادامه داد: در منطقه شنگال و تلعفر یک درگیری کوچک و اشتباهی بین ما و حشدالشعبی به وجود آمد، اما چیز مهمی نبود.
سرتیپ هژار در پاسخ به این سؤال که برخی گروه‌های کُرد در شنگال حضور دارند و اخیراً بین نیروهای پیشمرگ موسوم به‌ «روژ» و این گروه‌ها درگیری‌هایی روی داد، علت این واقعه چه بود؟ توضیح داد: این گروه‌ها به‌ دنبال جنگ‌افروزی هستند. شنگال متعلق به کردستان عراق است و قسمتی از ترکیه و سوریه نیست.
وی افزود: جناب مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق جنگ برادرکشی را حرام اعلام کرده‌اند، اما اگر کسی به خانه شما تجاوز کند و بگوید شما را می‌کشم لذا شما نمی‌توانید از خود دفاع نکنید. به همین خاطر ما ناچاریم از خودمان دفاع کنیم. آن‌ها اگر راست می‌گویند بروند و شهرها و روستاهای کردستان ترکیه و سوریه را آزاد کنند.
 

 
کد مطلب: 126440  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۱/۶  |  ساعت: ۱۳ : ۳۶

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *