خانه / سیاسی / جان کری:دنبال توافق نمایشی نیستیم/ در مورد آزادسازی پولهای ایران قبلا توافق کرده ایم

جان کری:دنبال توافق نمایشی نیستیم/ در مورد آزادسازی پولهای ایران قبلا توافق کرده ایم

وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری در وین با تقدیر از محمد جواد ظریف گفت: ما به دنبال نوافق نمایشی نیستیم و می خواهیم توافقی کاربردی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری برنا به وین،جان کری با تقدیر از تلاشهای محمد جواد ظریف گفت:ما به دنبال توافق نمایشی نیستیم و می خواهیم توافق کاربردی داشته باشیم.
وی در خصوص چگونگی آزاد سازی پول های بلوکه شده ایرانی گفت: ما قبلا در این زمینه توافق کرده ایم و همچون گذشته پولهای بلوکه شده ایرانی آزاد خواهد شد.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: دستیابی به توافقی که نیازهای جامعه جهانی را برطرف سازد ممکن است. امروز به یک تفاهم مشترک رسیدیم اما هنوز اختلاف‌هایی میان دو طرف وجود دارد.
وی اضافه کرد: غنی سازی ۲۰ درصد ایران متوقف شد و ذخایر ۲۰ درصد ایران به صفر رسید. ما پیشرفت کردیم و نیاز به زمان داریم تا کار را تمام کنیم، در آخر حتما می‌توانیم به توافق نهایی برسیم. نمی‌خواهیم تا آخر عمر پای میز مذاکره باشیم اما در یک سال گذشته راه زیادی آمده‌ایم و اکنون زمان آن نیست که مذاکرات را طرح کنیم. این مذاکرات بسیار فنی و پیچیده بوده و زمان زیادی را می‌طلبد. در ماه دسامبر کارشناسان فنی ما در زودترین زمان ممکن دیدار خواهند کرد.
کری تصریح کرد: به روشنی اعلام می‌کنم که هدف ما در این مذاکرات کاملا روشن بوده و یک هدف سیاسی و ایدئولوژیک نیست بلکه یک هدف کاربردی است.
وی خاطرنشان کرد: نه فقط آمریکا یا ۱+۵ بلکه دنیا سوالات بسیاری درباره برنامه هسته‌ای ایران دارد، برای رفع این تحریم‌ها ایران باید به این سؤالات پاسخ داده و تصمیمات سختی بگیرد.
وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: خیلی‌ها می‌گفتند که ایران به تعهداتش عمل نخواهد کرد اما ایران به تعهدات خودش عمل کرد، برنامه اقدام مشترک سر جای خودش است و تحریم‌ها هم در جای خود باقی مانده‌اند.
وزیر خارجه آمریکا درباره واکنش کنگره به تمدید مذاکرات گفت: امیدواریم که آنها به ما یک فرصت متوازن بدهند که بدون ارسال پیام‌هایی که ممکن است برداشت نادرستی از آنها بشود به کارمان ادامه دهیم. ما با کنگره همکاری کرده و به تمام توصیه‌های آنها گوش فرا خواهیم داد.

شناسه خبر : 17029

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 16 =